Co to jest Malware?

Malware, skrót pochodzący od “malicious software”, czyli złośliwe oprogramowanie, określa dowolny rodzaj programu/aplikacji, który został stworzony z myślą o uszkodzeniu lub kradzieży danych. Także wprowadzeniu „chaosu” na urządzeniu, gdzie zostanie on aktywowany. Do tego typu oprogramowania zaliczają się wszelkiego rodzaju wirusy, trojany, programy szpiegujące czy oprogramowanie ransomware, adware, itp..

SPIS TREŚCI

Malware to grupa złośliwych programów

Przywołując definicję malware, nie należy traktować go wyłącznie jako jednego typu oprogramowania. To grupa różnych programów o zróżnicowanej funkcji, które mają jeden określony cel. Analogicznie jak atak typu brute force ma na celu zgadnąć/zidentyfikować dane dostępowe do danych, tak malware jest oprogramowaniem, które atakuje użytkownika od wewnątrz systemu, w którym pracuje. Tu w zależności od przeznaczenia, maleware będzie dążył do uszkodzenia podstawowych funkcjonalności systemu, skasowania danych, otworzeniu, tzw. tylnych drzwi do kolejnych ataków, blokady komputera lub atakowania reklamami.

Maleware najczęściej rozprzestrzenia się za pomocą Internetu, który daje możliwość dotarcia do niezliczonej liczby użytkowników. Malware może być ukryte na stronach WWW, w popularnych programach instalowanych na urządzeniu, w załącznikach do wiadomości e-mail lub bezpośrednio umieszczone na słabo zabezpieczonym urządzeniu.

Malware tworzone jest zwykle przez grupy hakerów lub programistów, których celem jest zarabiać. Zarabianie może polegać zarówno na odsprzedaży oprogramowania innym użytkownikom, firmom, agencjom lub handlując nim w Dark Webie. Zarabianie może też polegać na konstruowaniu takiego rodzaju oprogramowania, które wymusza, np. dokonywanie płatności blokując użytkownika i dostęp do jego danych lub śledząc przesyłane dane, np. numery kart i dane dostępu do systemów płatności.

  • Przykładem złośliwego oprogramowania typu malware blokującego komputer i pliki oraz grożącego ich usunięciem czy przekazaniem Policji jest ransomware. Możesz przeczytać więcej o ransomware oraz ochronie przed złośliwym oprogramowaniem w osobnym artykule w Centrum Pomocy. Czym jest ransomware i dlaczego mój komputer został zablokowany? 

To, co wydaje nam się zagrożeniem dla bezpieczeństwa naszych danych, może też być pożyteczne, np. w zakresie jego testowania, kontroli danych. Malware może dotrzeć naprawdę daleko w głąb różnego rodzaju struktur organizacyjnych, a także szybko rozprzestrzeniać się na niezliczonej ilości urządzeń za sprawą sieci Internet. Stwarza to więc nie tylko ogromne możliwości do przeprowadzenia ataku (malware używane jako broń oraz narzędzie kontroli, nawet w rękach rządu), ale też zbierania danych o tym jak działa Internet i na jakie zagrożenia wystawieni są jego użytkownicy.

Nie będziemy Cię jednak przekonywali, że malware jest dobre. W naszej branży traktujemy je jako złośliwe oprogramowanie i tym samym dokładamy starań, aby chronić Twoje dane bezpośrednio (zlokalizowane na serwerze) i pośrednio (oferując usługi wspierające bezpieczeństwo Twoich danych na komputerze, np. oprogramowanie antywirusowe).

Jak rozpoznać obecność malware?

Jeśli zapytać użytkowników, po czym zorientowali się, że ich urządzenie może być zainfekowane, najczęściej spotykanymi odpowiedziami są:

  • wolne działanie urządzenia,
  • pojawiające się treści, które nie powinny być widoczne w danym miejscu,
  • brak dostępu do komputera, np. spowodowany jego blokadą,
  • obsługa znacznej ilości spamu na kontach pocztowych, zwłaszcza obsługiwanych przez programy pocztowe,
  • wysyłka nieautoryzowanej wiadomości e-mail z reklamą.

Ochrona przed malware nie musi być skomplikowana, powinna jednak zachować ciągłość i eliminować występowanie newralgicznych momentów, kiedy może dojść do zarażenia. W ofercie home.pl znajdziesz szereg usług, które pomogą Ci chronić Twoje dane przed nieautoryzowanym dostępem, a także ochronią przed instalacją malware. Oferta home.pl przewiduje także zabezpieczenie urządzeń mobilnych, np. oprogramowaniem antywirusowym na telefony i tablety z systemem Android oraz iOS.

Podczas ochrony urządzeń kluczowym jest skutecznie rozpoznać zagrożenie, zablokować jego rozprzestrzenianie czy samą instalację i w porę zareagować. Ważne są także aktualizacje baz danych zawierające listy zagrożeń. Tu Internet odgrywa bardzo ważną rolę, gdyż zapewnia dostęp do szybkich, automatycznych aktualizacji Twojego oprogramowania anti-malware.

Zabezpiecz się za pomocą oprogramowania anty-malware

Nie ma lepszego sposobu na rozpoznanie, usunięcie i zapobieganie malware niż użycie oprogramowania antywirusowego. Sprawdź bogatą ofertę oprogramowania chroniącego i optymalizującego pracę Twojego komputera. Nie czekaj, dodaj usługę do swojego konta w home.pl już dziś lub skorzystaj z pomocy naszych specjalistów, aby dobrać najlepszy produkt dopasowany do swoich potrzeb.

 

 

 

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie