Co to jest cryptolocker?

CryptoLocker to rodzaj wirusa, konia trojańskiego. Wirus, który infekuje komputer, a następnie wyszukuje pliki do zaszyfrowania. Blokuje do nich dostęp. W początkowej fazie rozwoju tego typu oprogramowania pełniły one rolę mechanizmu blokującego dostęp do danych. Po raz pierwszy pojawił się w Internecie w 2013 roku i był skierowany do komputerów z systemem Windows.

Aby zapewnić Twoim danym maksymalną ochronę oraz minimalizować ryzyko infekcji, zalecamy skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań. Sprawdź naszą ofertę skutecznej ochrony rejestrując usługi antywirusowe, usługi  kopii zapasowej oraz ochrony urządzeń mobilnych:

Wirusy typu cryptolocker szybko zyskały na popularności, a dziś znane są pod pojęciem ransomware. Wirusy ransomware to rodzaj oprogramowania  zaprojektowanego w celu wyłudzania pieniędzy od ofiary, właśnie poprzez blokowanie dostępu do zasobów komputera, dysków i chmury. Dane blokowane są za pomocą kluczy: prywatnego i publicznego, a odblokowanie dostępu najczęściej (o ile w ogóle) następuje po zapłaceniu „okupu” i otrzymaniu klucza. Ale i to nie jest gwarantowanym rozwiązaniem, dlatego najlepiej jest zapobiegać zainfekowaniu komputera, niż próbować odzyskać kontrolę nad danymi.

Wirus  cryptolocker może powodować poważne uszkodzenia komputerów osobistych i biznesowych w Twojej firmie. Jedną z metod zabezpieczenia się (nie samej ochrony) jest tworzenie kopii zapasowej ważnych plików i dokumentów, co umożliwi dostęp do danych z innego komputera. Regularne skanowanie antywirusowe oraz oprogramowanie działające w tle, pozwoli zablokować uruchomienie takiego oprogramowania lub odpowiednio wcześniej ostrzec użytkownika o potencjalnym zagrożeniu. W ten sposób możesz skutecznie zminimalizować ryzyko infekcji.

Typowe metody infekcji, ryzyko i ochrona

Wymuszenia, szyfrowanie i roboty szyfrujące są często wymieniane gdy mowa o ransomware lub cryptolockerach. Złośliwe oprogramowanie (wirus komputerowy) szyfruje wszystkie pliki na komputerze i potrafi rozprzestrzeniać się na całą sieć. Wyświetla polecenie (zamiast zwykłego interfejsu) wyjaśniające, co użytkownik musi zrobić, aby odzyskać swoje pliki. To jedna z form szantażu. Ransomware i cryptolockery rozprzestrzeniają się bardzo podobnie. Tak jak inne wirusy komputerowe. Złośliwe oprogramowanie/wirus zazwyczaj dociera na komputery za pomocą fałszywych załączników pocztowych, np. pliki archiwum danych .ZIP czy fałszywe faktury płatności. Pojawienie się wirusów może mieć też miejsce przez luki w zabezpieczeniach przeglądarki internetowej lub usługi hostingu plików, takie jak jako Dropbox.

Co to jest cryptolocker i ransomware?

Istnieje wiele środków zapobiegawczych, które można podjąć przeciwko ransomware i cryptolokerom. Przede wszystkim powinieneś spróbować rozpoznać fałszywe e-maile . Jeśli nie masz pewności co do wiadomości e-mail, powinieneś być sceptyczny i nie klikać ich. Otwieraj załączniki, tylko wtedy, gdy masz 100% pewność, że treść jest autentyczna i możesz zaufać źródłu. Zaleca się również:

  • Aktualizuj system operacyjny, a także oprogramowanie antywirusowe. W przeciwnym razie nowe zagrożenia nie zostaną wykryte.
  • Regularnie twórz kopie zapasowe najważniejszych plików na zewnętrznym nośniku pamięci. W przypadku utraty danych możesz łatwo przywrócić dane.
  • Zawsze utrzymuj włączoną zaporę systemu operacyjnego; może zapewnić dodatkową ochronę i nie działa z uprawnieniami administracyjnymi.
  • Nie należy używać oprogramowania ze znanymi lukami w zabezpieczeniach; przykładem jest Adobe Flash Player.

Bezpłatne oprogramowanie antywirusowe dystrybuowane w sieci Internet może być także skutecznym środkiem ochrony. Darmowy program antywirusowy powinien jednak zapewniać ochronę czasie rzeczywistym. Większość płatnych programów dodatkowo dostarcza nowe usługi, jak foldery chronione pozwalające otwierać podejrzane pliki bez ryzyka uszkodzenia komputera. Zapewniają także ochronę bankowości internetowej, wprowadzając dodatkowe zabezpieczenia transakcji oraz danych używanych do ich przeprowadzenia.

  • ESET Nod32 to program antywirusowy, który zapewnia pełną ochronę komputera w czasie rzeczywistym. Sprawdź ofertę home.pl na oprogramowanie antywirusowe ESET
Czytaj więcej
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie