Brak oprogramowania antywirusowego – lista zagrożeń

Złośliwe oprogramowanie czyli malware, wirusy, są znane praktycznie od początku istnienia Internetu, od chwili, gdy nastąpiła szeroko pojęta wymiana danych w sieci. Każdy chciał wysyłać i odbierać dane, a rosnąca popularność sieci sprawiała, że rosło też zainteresowanie tymi danymi przez osoby trzecie. Dlatego posiadanie oprogramowania antywirusowego jest tak ważne i zawsze ważne było. Zmieniają się typy pożądanych danych, zmieniają się mechanizmy ich przejęcia, ale zagrożenie samo w sobie nie uległo zmianie. Twoje podejście do ochrony twojej tożsamości i twoich danych również powinno ewoluować.

Przeczytaj o antywirusach na urządzenia systemem Android na blogu home.pl:

Liczba nowych szkodliwych programów rośnie z każdym dniem – trudno uwierzyć w to, że jeszcze kilka lat temu aktualizacja oprogramowania antywirusowego odbywała się „raz na jakiś czas”. Nie tylko komputer lub laptop jest zagrożony. Komputery, smartfony, tablety, oraz wszelkie inne urządzenia podłączone do Internetu. Mogą to być kamery, routery, domowe centra rozrywki, systemu ochrony domu, itp..

Skala zagrożeń jakie napływają na nas i do nas każdego dnia jest niewyobrażalna, ale to co można uzyskać z takiego ataku zwykle sprowadza się do kilku kluczowych elementów. Chociaż ten artykuł odpowiada na pytanie: jaki zagrożenia czekają na nas gdy zrezygnujemy z oprogramowania antywirusowego, to nie wyczerpuje on całego tematu.

Prewencja

Dzisiejsze oprogramowanie antywirusowe nie tylko chroni przed tym co jest nam znane, ale potrafi przewidywać to co dopiero może się pojawić lub monitorować potencjalne źródła ataku.  Antywirusy potrafią więc zatrzymać wszelkie działania, takie jak: wyłudzanie informacji, oprogramowanie reklamowe, oprogramowanie szpiegujące, ransomware oraz złośliwe oprogramowanie i inne.

Ewoluowało zagrożenie, ewoluowały też oprogramowanie antywirusowe, które nie tylko skanuje pliki w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania. Dzięki zastosowaniu nowych technik i sztucznej inteligencji, w tym technik uczenia maszynowego, analizy dużych zbiorów danych i śledzenia zachowań, program antywirusowy stał się tarczą chroniącą Twoje dane. Jest zdolny do wykrywania i blokowania bardziej wyrafinowanych ataków niż jeszcze kilka lat temu (chociaż jego historia sięga znacznie dalej).

Dlaczego potrzebujesz oprogramowania antywirusowego?

Cypberprzestępczość w sieci rozwija się tak bardzo, jak wiele danych każdego dnia przekazywanych jest między użytkownikami sieci. Nie musisz być ważną postacią polityki ani zwycięzcą loterii pieniężnej, aby ktoś chciał dostać się do Twojego komputera, pozyskać PESEL, dane osobowe, zdjęcia z wakacji, hasła do systemów albo zwyczajnie uzyskać adres e-mail lub rozmiar Twojego buta. Cyberprzestępcy mają swoje sposoby aby Cię znaleźć i dobrać się do Twoich danych:

  • Wirusy i inne rodzaje złośliwego oprogramowania są znacznie bardziej zaawansowane. Oszuści mogą używać jednego z kilkunastu typów oproramowania malware, oprogramowania ransomware do blokowania komputera lub szyfrowania plików. To powoduje, że przejęcie kontroli na Twoim komputerem to chwila. Jak to oprogramowanie znalazło się na Twoim urządzeniu?
  • każdego dnia przybywa urządzeń podłączonych do Internetu. To nie tylko komputery i telefony ale całe systemy zarządzania Twoim życiem. Co powiesz na złośliwe oprogramowanie, które może atakować nie tylko komputer  , czy smartfon, ale chociażby podłączoną do sieci kamerę z podwórka, lodówkę, smart home i telewizor?  A co z termostatem i oświetleniem domu?
  • Chociaż wydawać by się mogło że każdy ma dziś internet, wbrew pozorom nie jest on nadal powszechnie dostępny. Wielu użytkowników nadal korzysta wyłącznie z publicznych sieci Wi-Fi. W tej samej sieci są też dziesiątki cyberprzestępców. Dzięki odpowiednim narzędziom przestępcy mogą monitorować to, co robisz online, w tym formularze, które wypełniasz, a także kraść dane osobowe. Jeśli należysz do tej grupy użytkowników, nie przejmuj się, pamiętaj tylko o zabezpieczeniu połączenia np. za pomocą VPN.
  • Każdego roku odnotowywanych jest coraz więcej kradzieży tożsamości. Chociaż jesteśmy świetni w robieniu zakupów online i pozyskiwaniu promocji, równie chętnie nadal powierzamy swoje dane nie tym ludziom co trzeba. Podajemy je wręcz na tacy. Jak do tego dochodzi? Nie tylko przez złośliwe oprogramowanie ale „zaufane” strony internetowe, które kuszą nas świetnymi, np. promocjami na popularne produkty lub szansą na pozyskanie ciekawych i cennych informacji w zamian za adres e-mail, pesel, telefon czy skan dokumentów.

Jaki program antywirusowy dla Androida?

Home.pl oferuje płatne programy antywirusowe dostępne dla systemu operacyjnego Android:

Każdy z programów antywirusowych dla Androida ma wysoki poziom ochrony urządzenia, przydatne funkcje rozszerzające możliwości oprogramowania i wysoką wydajność w pracy z Androidem oraz w szeroko pojętej ochronie antywirusowej. W testach skuteczności opracowanych przez niezależne serwisy, np. AV TEST, PC MAG, każda z aplikacji zajmuje wysoką pozycję w rankingach wśród kilkudziesięciu dostępnych programów.

Zabezpiecz się za pomocą oprogramowania antywirusowego

Nie ma lepszego sposobu na rozpoznanie, usunięcie i zapobieganie malware niż użycie oprogramowania antywirusowego. Sprawdź bogatą ofertę oprogramowania chroniącego i optymalizującego pracę Twojego komputera i urządzeń mobilnych.Nie czekaj, dodaj usługę do swojego konta w home.pl już dziś lub skorzystaj z pomocy naszych specjalistów, aby dobrać najlepszy produkt dopasowany do swoich potrzeb.

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie