Płatne czy darmowe szablony WordPress?

WordPress oferuje dostęp do nieskończonej liczby szablonów, dzięki czemu tworzenie unikalnej strony internetowej jest naprawdę proste i nie wymaga wiedzy technicznej. Możesz skorzystać z biblioteki motywów, która oferuje bezpłatne szablony WordPress, jak również kupić płatne motywy WordPress, tzw. motywy Premium. W teorii to wciąż szablony, które wprowadzą unikalny wygląd w Twoją stronę internetową, ale jest między nimi wiele różnic, o których powinieneś wiedzieć.

SPIS TREŚCI

Szablony WordPress – informacje podstawowe

Szablony WordPress są bez wątpienia tym, co sprawia, że tworzenie strony internetowej na tym popularnym CMS jest naprawdę przyjemne i pozwala uwolnić kreatywność. Możesz korzystać z płatnych i darmowych szablonów WordPress, wybierając dokładnie to, czego szukasz i otrzymując często praktycznie gotową witrynę, w której jedyne, co musisz zrobić, to dodać własne treści.

Z biblioteki darmowych szablonów WordPress, dostępnej bezpośrednio w panelu CMS WordPress, możesz wybierać spośród kilku tysięcy motywów. Poza tym kilkadziesiąt tysięcy szablonów czeka na Ciebie u wielu dostawców, przygotowujących motywy Premium (płatne). To naprawdę ogromna liczba szablonów, spośród których możesz wybrać ten, najbardziej dopasowany do Twoich potrzeb.

Darmowe szablony WordPress

Darmowe motywy WordPress, to szablony dostępne w bibliotece CMS, do której uzyskasz dostęp zaraz po zainstalowaniu aplikacji i zalogowaniu do konta administratora. Baza liczy kilka tysięcy szablonów, różnego rodzaju, od prostych szablonów dla stron wizytówek, po szablony dla rozbudowanych serwisów internetowych, portali, a nawet sklepów.

Największą korzyścią z szablonów dostępnych w bibliotece WordPress jest to, że są naprawdę bezpłatne. Pozwala to znacznie obniżyć koszty założenia strony internetowej.

Dedykowany zespół WordPress dba o to, aby każdy pojawiający się w tym miejscu szablon, spełniał określone z góry wymagania techniczne i parametry bezpieczeństwa. Darmowe motywy WordPress są testowane pod kątem zgodnego ze standardem kodu, obsługi standardowych funkcji WordPress, jakości HTML i CSS, bezpieczeństwa, prywatności itp.

Dla wielu twórców darmowe szablony WordPress dodawane do biblioteki, to szansa na pokazanie się ze swoim portfolio oraz zachęta do skorzystania z płatnych rozwiązań, które także często pojawiają się w ich ofercie. O ile jednak bezpłatne szablony oferowane w bibliotece WordPress spełniają wymagania programistów, często oferując naprawdę fantastyczne rozwiązania, trzeba jednak pamiętać o innych powodach, dla których mogą okazać się problematyczne.

Najczęściej z darmowymi szablonami WordPress wiąże się ograniczone wsparcie techniczne, niewielka liczba funkcjonalności, popularność, a więc i to, że korzysta z nich wiele witryn.

Brakuje też gwarancji, dzięki której będziesz mógł liczyć na wsparcie i pomoc, jeśli coś pójdzie nie tak. Na te wady należy patrzyć przez pryzmat korzyści, jakie mamy z tego, że biblioteka WordPress w ogóle istnieje, a programiści dbają, aby to, co w niej znajdziesz, było odpowiedniej jakości.

Płatne szablony WordPress

Płatne szablony WordPress to tak samo zupełnie nowe motywy, jak i rozszerzone wersje bezpłatnych motywów. Znajdziesz je w specjalistycznych sklepach online z szablonami dla popularnych CMS-ów. Niektóre szablony darmowe dostępne w bibliotece WordPress, pozwalają za sprawą szybkiej płatności przejść na wersję Premium. Największą zaletą motywu premium jest to, że otrzymujesz więcej funkcji i opcji dostosowywania. Motywy WordPress Premium są dostarczane z regularnymi aktualizacjami i wsparciem.

Przez to wiążą się z płatnościami – programiści chętnie poświęcają więcej czasu na ich rozwój i wprowadzanie nowych kompozycji. Jeśli przyjrzysz się popularnym płatnym motywom, zobaczysz, że kupując jeden szablon, często otrzymujesz kilka lub kilkadziesiąt gotowych motywów i układów witryny, wraz ze wszystkimi niezbędnymi do jej obsługi wtyczkami i narzędziami.

Dzięki temu Twoja witryna może łatwo wyróżnić się i wyglądać wyjątkowo w sieci, a ponadto zyskać unikalne funkcjonalności, które zapewnią jej stały rozwój.

Decydując się na płatny szablon WordPress, powinieneś zwrócić uwagę na opinie użytkowników, gwarancję producenta oraz zakres wsparcia lub opłat dodatkowych. Płatne motywy są raczej pozbawione wad, a większość z nich oferuje bardzo długi okres i zakres wsparcia, dzięki czemu wciąż możesz liczyć na aktualizację i poprawę bezpieczeństwa WordPress. Tak samo płatne, jak i bezpłatne szablony WordPress, przechodzą odpowiednią weryfikację, ale należy przy tym dobrze przyjrzeć się temu, w jaki sposób realizowane jest wsparcie i czy producent naprawdę dba o rozwój szablonu.

Jak zainstalować szablon WordPress?

Szablon WordPress możesz zainstalować bezpośrednio w panelu CMS WordPress, co jest najprostszym rozwiązaniem. Instalacja szablonów dostępna jest w sekcji Wygląd:

  1. Zaloguj się do panelu administratora WordPress.
  2. Przejdź do sekcji Wygląd.
  3. W głównym widoku zobaczysz aktualnie posiadane i aktywne szablony. Kliknij Dodaj, aby przejść do biblioteki szablonów WordPress.

    Zainstaluj darmlowy szablon WordPress korzystając z biblioteki CMS

  4. Skorzystaj z przycisku Wyślij motyw na serwer, aby wczytać zewnętrzny motyw, np. płatny szablon WordPress.
    Wyślij motyw na serwer aby zainstalować płatny szablon WordPress

Więcej informacji o instalacji szablonów WordPress, znajdziesz w dedykowanym artykule w bazie wiedzy:

Podsumowanie

Stojąc przed wyborem płatny czy bezpłatny motyw WordPress, powinieneś zastanowić się nad tym, czego oczekujesz od swojej strony internetowej, jak powinna wyglądać i jakie funkcjonalności oferować. Początkujący twórcy mogą dać się ponieść temu, co oferuje dany szablon, zamiast skupić się na tym, co naprawdę jest potrzebne. W rzeczywistości każdy wybór jest dobry, jeśli spełnia założenia projektu.

Bezpłatne szablony możesz wciąż rozbudowywać i edytować ich kod, ale jeśli chcesz skupić się od razu na treści, pozycjonowaniu i sprzedaży, np. w sklepie WordPress, to płatny szablon wraz z wieloma funkcjonalnościami, może być o wiele lepszym wyborem. Instalacja szablonu WordPress, również nie jest trudna, tak samo jak jego obsługa, dlatego pozwól sobie na przetestowanie wielu szablonów, aby zobaczyć, jak wiele różnic może się między nimi pojawiać oraz jak wiele funkcjonalności każdy z nich może wprowadzić.

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie

Hosting stworzony dla WordPressa

Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.