Skąd pobierać szablony WordPress?

Szablony WordPress czynią z tego popularnego systemu CMS idealne narzędzie do tworzenia unikalnych i funkcjonalnych witryn internetowych. Obecnie WordPress pozwala na zainstalowanie dziesiątek tysięcy szablonów – płatnych i bezpłatnych – otwierając nieograniczoną ilość kompozycji i układów stron. To wygodne, jeśli nie chcemy niczego budować od zera, a skorzystać z gotowych rozwiązań, filtrując bazy szablonów i wybierając tylko te opcje, które nas zainteresują. Skąd pobierać i jak pobierać szablony WordPress?

SPIS TREŚCI

Szablony WordPress – informacje podstawowe

WordPress cieszy się ogromną popularnością z wielu powodów. Z jednej strony to bezpłatny system zarządzania treścią, dający możliwość utworzenia każdego rodzaju strony internetowej, z drugiej strony dostępna nieograniczona (prawie) liczba wtyczek i szablonów pozwala rozszerzyć funkcjonalność strony internetowej i nadać jej unikalny wygląd.

Istnieje wiele źródeł szablonów WordPress i należy – tak samo, jak pobierając aplikacje i pliki z sieci – przyjrzeć się, skąd pobieramy motyw. Nie każde źródło może być bezpieczne, chociaż jeśli zajrzysz do któregoś ze wskazanych w dalszej części artykułu, z pewnością będziesz zadowolony z wyboru.

Pamiętaj jednak, że instalowanie szablonu z niepewnego źródła lub od mało wiarygodnego dostawcy może stanowić furtkę do przejęcia ruchu na Twojej stronie WWW lub nawet utraty witryny czy nałożenia na użytkowników sporego zagrożenia.

Skąd pobierać szablony WordPress?

Pierwszym i podstawowym źródłem motywów WordPress jest biblioteka szablonów dostępna w panelu administratora. W tym miejscu znajdziesz kilka tysięcy gotowych szablonów, które znalazły się tutaj dzięki użytkownikom, którzy chcieli podzielić się nimi za darmo. Nie myśl jednak, że są tu tylko proste szablony. Wiele dużych stron internetowych, korzysta z tej biblioteki do dziś, jednocześnie wspierając mniejszych twórców.

To, o czym należy przede wszystkim wiedzieć, to, że każdy szablon znajdujący się w bibliotece WordPress, zanim do niej trafił, przeszedł weryfikację. Darmowe motywy WordPress są testowane pod kątem zgodnego ze standardem kodu, obsługi standardowych funkcji WordPress, jakości HTML i CSS, bezpieczeństwa, prywatności itp.

Wskazane wyżej szablony są bezpłatne. Ich funkcjonalność i wygląd mocno się od siebie różnią, dlatego warto nie tylko przyjrzeć się szablonom, ale pozwolić sobie także na ich instalację i sprawdzenie każdego z nich w praktyce. Niektóre szablony pozwalają na przejście do wersji Premium, płatnej, ale zanim to zrobisz, zapoznaj się z warunkami wsparcia oraz rozwoju szablonu. Z biegiem czasu, tak samo CMS, jak i szablon wymagają aktualizacji, aby zapewnić poprawne działanie szablonu, a także bezpieczeństwo.

Drugim źródłem szablonów WordPress – płatnych – są markety z szablonami. Z oczywistych względów, zakup w markecie to świetny pomysł: możemy porównać oferty setek firm, przebierać w dziesiątkach tysięcy szablonów, a także liczyć na dodatkowe promocje. Markety z szablonami, takie jak Envato, dodatkowo – podobnie jak WordPress – mają swoje narzędzia do weryfikacji szablonów, a zarazem określone wymagania, które każdy szablon musi spełnić, nim znajdzie się w bibliotece.

Zwracamy szczególną uwagę na aspekty bezpieczeństwa, bo o ile możesz wybierać spośród wielu szablonów pochodzących z różnych źródeł, to nie każdy zakup będzie opłacalny i bezpieczny, jeśli okaże się, że szablon będzie umożliwiał, np. zaimplementowanie obcego kodu, przesyłanie danych ze strony WWW do zewnętrznych serwisów itp.

Innym rozwiązaniem na dostęp do ciekawych szablonów WordPress jest skorzystanie z motywów, będących kreatorami szablonów, np. popularny Divi. To motyw, kreator stron internetowych i biblioteka motywów w jednym. To rozwiązanie płatne, które oferuje dostęp do bardzo rozbudowanego narzędzia oraz różnego rodzaju bibliotek z funkcjami i motywami, za pomocą których możesz rozszerzyć i spersonalizować witrynę, dopasowując ją do swoich potrzeb.

Korzystając z motywu Divi, masz pewność, że otrzymasz wysokiej jakości motywy, które są zoptymalizowane pod kątem szybkości i wydajności. Są w pełni kompatybilne z szeroką gamą wtyczek i narzędzi WordPress.

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie

Hosting stworzony dla WordPressa

Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.