Korzystając z CMS WordPress i tworząc stronę internetową, bloga lub sklep internetowy możesz skorzystać z dwóch domyślnie dostępnych rodzajów publikowanych treści. Są nimi wpisy oraz strony WordPress. Jaka jest zasadnicza różnica między wpisami i stronami WordPress oraz jakie ma to znaczenie dla rozwoju witryny internetowej dowiesz się z tego artykułu.
Używanie wpisów i stron oraz umiejętność odróżnienia ich przeznaczenia może być kluczowa dla rozwoju witryny internetowej oraz jej pozycji w wyszukiwarkach, np. pozycji w Google. Zasadnicza różnica między obydwiema formami publikacji treści na stronie internetowej to ich przeznaczenie.
- Wpisy (posty) WordPress są przeznaczone na aktualne posty na blogu i mają datę publikacji, traktowane są jako treści aktualne o ograniczonej „dacie ważności”. Wpisy są głównym narzędziem tworzącym bloga internetowego, dzienniki, witryny z newsami. Znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie kluczowa jest data publikacji treści. Wpisy są przeznaczone dla treści dynamicznych, a więc stale zmieniających się w czasie,
- Strony WordPress są przeznaczone do ponadczasowej zawartości statycznej i nie mają daty publikacji, nie mają też autora. Używane są do publikowania treści, która zwykle pozostaje niezmieniona w czasie a jej aktualizacja nie ma większego wpływu na działanie witryny i jej pozycjonowanie. Strony używane są do publikacji informacji o firmie, oferty, stron kontaktowych i formularzy, galerii zdjęć.
Podejmij decyzję jakie treści publikujesz w witrynie WordPress
Jeśli planujesz opublikować nowe treści na swojej stronie internetowej i nie wiesz, czy powinny one zostać opublikowane jako strona czy jako wpis, odpowiedz sobie na pytanie:
- Czy publikowane treści są ważne/aktualne teraz czy raczej będą aktualne przez dłuższy czas?
W sytuacji w której publikujesz newsy, rankingi, porównania, artykuły typu „5 najlepszych rzeczy/aplikacji…” publikujesz news czyli treść, która za chwilę może stracić na ważności. Stanie się mało istotna, a w jej miejsce pojawi się kolejna publikacja. Skorzystaj z wpisów/postów WordPress.
Jeśli publikujesz stronę z informacją o firmie, danymi kontaktowymi, otwierasz galerię treści, np. swoich produktów, które stale pozostają w ofercie, opowiadasz o sobie, skorzystaj ze stron WordPress. Data ich publikacji nie będzie miała znaczenia, ale ważne jest aby przedstawione treści odzwierciedlały stan aktualny.
Techniczne różnice między wpisami i stronami WordPress
Poza tym jakie treści będziesz publikował na stronie internetowej WordPress ważne będzie także poznanie możliwości obu typów publikacji. Zarówno strony jak i wpisy oferują odmienne podejście do prezentowania opublikowanych treści, ich wyszukiwania oraz dostępu na stronie internetowej. Zobacz czym różnią się wpisy od stron WordPress:
- wpisy publikowane są w odwrotnej kolejności chronologicznej. Kluczowa jest data publikacji wpisu, a te opublikowane jako najnowsze zawsze będą prezentowane na górze strony bloga,
- wpisy są częścią zawartości RSS bloga. Subskrypcja kanału RSS powoduje wysłanie powiadomienia o nowych wpisach i jednocześnie nie są one wysyłane po dodaniu nowych stron,
- strony WordPress nie posiadają daty publikacji (nie jest ona kluczowa dla publikacji treści i nie jest zwykle widoczna w witrynie),
- strony posiadają hierarchię lub może ona zostać łatwo utworzona i zarządzana, a co za tym idzie istnieje możliwość zagnieżdżania podstron i tworzenia ich grup,
- wpisy publikowane są w określonej kategorii (jednej lub wielu) oraz można przypisywać im określone tagi, tj. słowa i frazy kluczowe,
- stronie nie są wpisami i nie mogą być wpisami. I odwrotnie, wpisy nie będą stronami. Możesz przenosić treści między obydwiema formami ich publikacji.
W obu przypadkach CMS WordPress nie limituje w żaden sposób ilości dodanych stron oraz wpisów. Możesz publikować dowolną ilość treści. Z tego względu dobrze jest odpowiednio zaplanować publikację oraz wybrać jej właściwy typ. Dla większości stron internetowych, np. dla firm, prywatnych blogów, strony informacyjne zawsze dostarczają treści statycznych. Nie zmieniają się one lub zmieniają nieznacznie. To wpisy są najczęściej podstawą budowania witryn nakierowanych na pozycjonowanie i content marketing.
Powinieneś wiedzieć, że WordPress oferuje bardzo wiele rozszerzeń, tzw. pluginów. Instalowanie wybranych wtyczek może powodować dodanie niestandardowych treści do witryny internetowej. Mogę one być czymś pomiędzy stronami a postami, zawierać niestandardowe typy treści lub będą zarządzane w niestandardowy sposób. Przykładem takich publikacji mogą być oferty mieszkań na sprzedaż, ogłoszenia, bazy wiedzy.
Hosting stworzony dla WordPressa
Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.