Jak obrócić zdjęcie lub obraz?

Po wykonaniu zdjęcia i przeniesieniu go na dysk komputera możesz od razu wykonać proste czynności pozwalające edytować zdjęcie, poprawić jego jakość i wygląd. Wśród popularnych funkcji programów graficznych i przeglądarek zdjęć jest m.in. możliwość obracania zdjęć i obrazów. Pozwala to nie tylko zmienić orientację obrazu, ale również wyrównać kadr, ustawić poziomy horyzont, np. w zdjęciach krajobrazów. By wykonać takie operacje, nie musisz instalować dodatkowych programów – możesz skorzystać z aplikacji Zdjęcia dostępnej w Windows 10.

SPIS TREŚCI

Obracanie zdjęć – informacje podstawowe

Funkcja obracania zdjęć i obrazów pozwala na wprowadzeniu kilku drobnych zmian w plikach. Zwykle oferuje dwie opcje obrotu, korekty kąta. Możesz obrócić orientację zdjęcia w pionie i poziomie o 90 lub 180 stopni. Możesz także ręcznie korygować kąt obrotu, delikatnie zmieniając go, np. kiedy chcesz dokonać korekty linii horyzontu.

W przypadku gdy obracasz zdjęcie, obraz, o 90 lub 180 stopni, zachowuje ono oryginalny rozmiar i proporcje. Zmienia się jedynie układ zdjęcia z pionowego na poziomy i odwrotnie. Jeśli jednak wykonasz korektę kąta, rozmiar zdjęcia zostanie zmieniony, tj. zmniejszony. Korekta wymusi obcięcie fragmentów obrazu, aby można było wprowadzić zmianę.

Jak obrócić zdjęcie lub obraz w systemie Windows?

Opisane wyżej czynności wykonasz w domyślnie zainstalowanej w systemie Windows 10 aplikacji Zdjęcia.

 1. Odszukaj interesujący Cię obraz na komputerze i otwórz go.
 2. Kliknij w pierwszą z lewej ikonę w górnym pasku (symbol obrazka i ołówka), by przejść do edycji obrazu.
  Kliknij w pierwszy z lewej przycisk, by przejść edycji zdjęcia.
 3. Jeśli chcesz przyciąć obraz, złap uchwyt z boku lub w rogu i przesuń go w pożądane miejsce:
  Złap uchwyt i przesuń go, by przyciąć obraz.
 4. Jeśli chcesz obrócić grafikę o 90 lub 180 stopni, użyj przycisków znajdujących się na dole po lewej stronie (strzałki na okręgu):
 5. Jeśli chcesz zmienić kąt ustawienia grafiki, skorzystaj ze znajdującego się pod nią suwaka:
  Skorzystaj z suwaka, by zmienić kąt ustawienia obrazu.
 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie