Jak zmienić rozmiar zdjęcia lub obrazu?

Wakacyjne zdjęcia, grafika na stronę internetową, firmowa wizytówka, podpis do wiadomości e-mail a może nowe zdjęcie profilowe w Messenger – istnieje wiele powodów, dla których możesz potrzebować, zmienić rozmiar zdjęcia lub obrazu na komputerze. Nie musisz posiadać specjalnych umiejętności ani dodatkowego oprogramowania, aby wykonać tę prostą czynność. Skorzystaj z oprogramowania dostępnego w systemie Windows 10, aby szybko zmienić rozmiar zdjęcia.

SPIS TREŚCI

Zmiana rozmiaru obrazu – informacje podstawowe

Zmiana rozmiaru zdjęcia to czynność domyślnie polegająca na zmianie jego rozdzielczości. Chociaż często obejmuje ona nie tylko rozdzielczość, ale np. określenie konkretnych wymiarów, np. podanych w mm, w jakich zdjęcie czy obraz docelowo mają zostać ustawione. W każdym wypadku rozdzielczość obrazu ma tutaj ogromne znaczenie. Szczególnie jeśli zmiana rozmiaru ma polegać na powiększeniu zdjęcia czy też uzyskaniu wyższej rozdzielczości.

Jeśli chcesz przeskalować obraz w górę bez utraty jakości, musisz użyć programu takiego jak Adobe Photoshop, który zawiera inteligentną funkcję zmiany rozmiaru. Skalowanie obrazu w dół powoduje usunięcie nadmiarowej ilości pikseli, w efekcie jakość obrazu również zostanie zmniejszona, jednak w większości przypadków jest to bezpieczniejsze.

Do zmiany rozmiaru zdjęcia lub obrazu nie potrzebujesz specjalistycznego oprogramowania, wystarczy, że skorzystasz z domyślnie wbudowanej przeglądarki obrazów Windows – Zdjęcia. Jeśli posiadasz na dysku komputera jakiś obraz, otwierając go domyślnie, otworzy się aplikacja Zdjęcia. Umożliwia ona przeglądanie galerii zdjęć, jak również ich prostą edycję, w tym zmianę rozmiaru obrazu.

Jak zmienić rozmiar zdjęcia lub obrazu?

Warunkiem wykonania poniższej instrukcji jest użycie aplikacji Zdjęcia w systemie Windows. To domyślna przeglądarka obrazów. Jeśli zmieniłeś domyślnie ustawienia systemu, skorzystaj z paska Menu Start i wyszukaj aplikację Zdjęcia > Otwórz ją i wybierz obraz.

 1. W eksploratorze Windows odszukaj interesujący Cię obraz.
 2. Otwórz go. Kliknij w obraz. Następnie wybierz w prawym rogu ekranu Edytuj i utwórz > Edytuj
 3. Opcjonalnie:  skorzystaj z PPM i wybierz Otwórz.
 4. W prawym rogu ekranu wybierz Opcje (trzy kropki) > Zmień rozmiar
  W przeglądarce obrazów Windows znajdziesz m.in. opcje dot. zmiany rozmiaru zdjęcia
 5. Wybierz nowy rozmiar zdjęcia i obrazu z domyślnych wartości.
  Zmień rozmiar zdjęcia wybierając jeden z domyślnych wariantów
 6. Opcjonalnie skorzystaj z własnych ustawień. Zaznacz opcję Zachowaj współczynnik proporcji wg. uznania.
 7. Zapisz kopię obrazu.

Rozmiar zdjęcia lub obrazu został zmieniony. Pamiętaj o tej funkcji szczególnie gdy umieszczasz obrazy w sieci Internet. Mniejsze obrazy pozwalają uzyskać lepszy czas ładowania stron internetowych, przez co użytkownicy odczują większy komfort korzystania z witryny.

 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie