Jak zmienić rozmiar zdjęcia lub obrazu?

Wakacyjne zdjęcia, grafika na stronę internetową, firmowa wizytówka, podpis do wiadomości e-mail, a może nowe zdjęcie profilowe w Messenger – istnieje wiele powodów, dla których możesz potrzebować zmienić rozmiar zdjęcia lub obrazu na komputerze. Nie musisz posiadać specjalnych umiejętności ani dodatkowego oprogramowania, aby wykonać tę prostą czynność. Skorzystaj z oprogramowania dostępnego w systemie Windows 10, aby szybko zmienić rozmiar zdjęcia.

SPIS TREŚCI

Zmiana rozmiaru obrazu – informacje podstawowe

Zmiana rozmiaru zdjęcia to czynność domyślnie polegająca na zmianie jego rozdzielczości. Chociaż często obejmuje ona nie tylko rozdzielczość, ale np. określenie konkretnych wymiarów, np. podanych w mm, w jakich zdjęcie czy obraz docelowo mają zostać ustawione. W każdym wypadku rozdzielczość obrazu ma tutaj ogromne znaczenie. Szczególnie jeśli zmiana rozmiaru ma polegać na powiększeniu zdjęcia czy też uzyskaniu wyższej rozdzielczości.

Jeśli chcesz przeskalować obraz w górę bez utraty jakości, musisz użyć programu takiego jak Adobe Photoshop, który zawiera inteligentną funkcję zmiany rozmiaru. Skalowanie obrazu w dół powoduje usunięcie nadmiarowej ilości pikseli, w efekcie jakość obrazu również zostanie zmniejszona, jednak w większości przypadków jest to bezpieczniejsze.

Do zmiany rozmiaru zdjęcia lub obrazu nie potrzebujesz specjalistycznego oprogramowania, wystarczy, że skorzystasz z domyślnie wbudowanej przeglądarki obrazów Windows – Zdjęcia. Jeśli posiadasz na dysku komputera jakiś obraz, otwierając go domyślnie, otworzy się aplikacja Zdjęcia. Umożliwia ona przeglądanie galerii zdjęć, jak również ich prostą edycję, w tym zmianę rozmiaru obrazu.

Jak zmienić rozmiar zdjęcia lub obrazu?

Warunkiem wykonania poniższej instrukcji jest użycie aplikacji Zdjęcia w systemie Windows. To domyślna przeglądarka obrazów. Jeśli zmieniłeś domyślnie ustawienia systemu, skorzystaj z paska Menu Start i wyszukaj aplikację Zdjęcia i otwórz ją.

  1. Odszukaj interesujący Cię obraz i otwórz go.
  2. W prawym rogu ekranu wybierz Opcje (trzy kropki) > Zmienianie rozmiaru obrazu
    W przeglądarce obrazów Windows znajdziesz m.in. opcje dot. zmiany rozmiaru zdjęcia
  3. Wybierz nowy rozmiar obrazu. Możesz określić szerokość i wysokość w pikselach lub w wartości procentowej. Wystarczy wpisać wartość tylko w jednym polu – w drugim zostanie uzupełniona automatycznie, uwzględniając proporcje oryginalnej grafiki.
    Zmień rozmiar zdjęcia wpisując pożądaną szerokość i wysokość w pikselach lub procentowo.
  4. Zapisz kopię obrazu.

Rozmiar zdjęcia lub obrazu został zmieniony. Pamiętaj o tej funkcji szczególnie gdy umieszczasz obrazy w sieci Internet. Mniejsze obrazy pozwalają uzyskać lepszy czas ładowania stron internetowych, przez co użytkownicy odczują większy komfort korzystania z witryny.

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie