Jak zmienić proporcje zdjęcia lub obrazu?

Domyślna przeglądarka zdjęć systemu Windows 10 oferuje prosty edytor pozwalający wprowadzić liczne poprawki dla przeglądanych zdjęć i obrazów. Jedną z popularniejszych opcji jest m.in. zmiana proporcji zdjęcia lub obrazu. Pozwala to m.in. dopasować zdjęcie do wymagań serwisów społecznościowych, np. zdjęcia na Instagram, oraz przydaje się do ujednolicenia wymiarów zdjęcia.

Proporcje zdjęcia – informacje podstawowe

W przypadku dowolnego zdjęcia współczynnik proporcji opisuje proporcjonalną relację między szerokością i wysokością obrazu. Możesz znaleźć współczynniki proporcji, które są powszechnie używane w fotografii i filmie, w wielu obiektach w otaczającym Cię świecie. Zmiana proporcji może tak samo wynikać z warunków wstetycznych jak i technicznych, a nawet być zależna od urządzenia, którym wykonujesz zdjęcie.

Zmiana proporcji jest w dużej części związana z kadrowaniem, dlatego, że zmieniając rozmiar zdjęcia może konieczne być usunięcie nadmiarowej części obrazu. Dlatego zmiana proporcji, nawet jeśli konieczna, dla niektórych obrazów może nie być możliwa.

Jak zmienić proporcje zdjęcia lub obrazu?

 1. W eksploratorze Windows odszukaj interesujący Cię obraz.
 2. Otwórz go. Kliknij w obraz. Następnie wybierz w prawym rogu ekranu Edytuj i utwórz > EdytujW podglądzie obrazu znajdziesz dodatkowe opcje jak Edytuj i utwórz.
 3. Opcjonalnie:  skorzystaj z PPM i wybierz Otwórz. Na górze ekranu wybierz Edytuj.
 4. Domyślnie zostanie uruchomiona zakładka Przytnij i obróć. W tym miejscu znajdziesz opcje Współczynnik proporcji. 
  Kadruj obraz do wymaganego rozmiaru usuwając zbędną treść
 5. Wybierz z listy jeden ze zdefiniowanych współczynników i ustaw pozycję obrazu.
  Zmieniaj proporcje obrazu wybierając jeden z gotowych współczynników
 6. Możesz też złapać narożniki obrazu i samemu zmienić proporcie (kadrowanie).
 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie