Jak samemu przywrócić kopię bezpieczeństwa (backup)?

Wprowadzenie do kopii zapasowej

Przy usługach Hosting Start (tylko FTP), Hosting Biznes, Hosting ProfesjonalnyHosting PremiumHosting WordPress SSD Start, Hosting WordPress SSD Profesjonalny oraz Hosting WordPress SSD Premium możliwe jest samodzielne przywrócenie kopii bezpieczeństwa plików oraz baz danych (MySQL oraz PgSQL) za pośrednictwem protokołu FTP lub SSH. Pliki kopii zapasowych znajdują się w katalogu „~/backup/” na serwerze.

Jako jedyna firma na rynku gwarantujemy stały, nielimitowany i bezpieczny dostęp do kopii bezpieczeństwa plików oraz baz danych w systemie 24/7/365. Oznacza to, że możesz samodzielnie przywrócić kopię swoich danych w dogodnym dla Ciebie momencie – bez potrzeby posiadania specjalistycznej wiedzy lub pomocy konsultantów.

WAŻNE! Jeśli nie potrafisz samodzielnie przywrócić kopii bezpieczeństwa, możesz skorzystać z oferty pomocy naszych administratorów. Kopia bezpieczeństwa serwera może zostać przywrócona przez administratorów home.pl w ramach oferty Profesjonalne Usługi IT. Oznacza to, że przywrócenie kopii zapasowej zostanie wykonane przez naszych administratorów, po zamówieniu odpowiedniej usługi przywrócenia kopii oraz po opłaceniu tego zamówienia.
Kopia zapasowa danych wykonywana jest codziennie w godzinach nocnych (od 24:00 do 06:00).

Przywracanie regularnej kopii bezpieczeństwa na serwerze w home.pl

Dane na wszystkich serwerach home.pl podlegają cyklicznej archiwizacji (codziennie w godzinach nocnych). Kopie zapasowe dostępne są: z ostatnich 3 dni w przypadku tradycyjnych usług Hostingowych lub nawet 7 dni w przypadku usług Hosting WordPress SSD.

Dostępne są kopie bezpieczeństwa następujących danych:

Pamiętaj, że archiwizacja prowadzona jest w sposób punktowy – o określonych porach w nocy.

Przykład: Wiadomość e-mail pojawiła się na serwerze pomiędzy dwoma sesjami tworzenia kopii bezpieczeństwa, np. o godzinie 12:34. Następnie wiadomość e-mail została usunięta z serwera o godzinie 13:00 (np. przez pobierający program do obsługi poczty).

Najbliższa kopia bezpieczeństwa dla serwera zostanie wykonana najbliższej nocy. Z tego powodu odzyskanie takiej wiadomości e-mail nie będzie możliwe – kopia bezpieczeństwa nie została jeszcze wykonana, a wiadomość została już usunięta z serwera przez program pocztowy.

Jak samodzielnie przywrócić kopię zapasową na serwerze w home.pl?

Kopie bezpieczeństwa Twoich danych znajdują się na serwerze FTP w katalogu „~/backup/”, w którym znajdują się następujące podkatalogi:

Backup FTP - Katalog “~/backup/” - Widok podkatalogów

W katalogach tych znajdują się następne podkatalogi, które pozwalają wybrać odpowiednią kopię bezpieczeństwa z określonego dnia. Podkatalog o nazwie „current” zawiera ostatnio wykonaną kopię zapasową. Pamiętaj, że dostępne masz kopie bezpieczeństwa do 3 dni wstecz!

Aby przywrócić kopię bezpieczeństwa za pośrednictwem protokołu FTP:

 1. Połącz się za pośrednictwem klienta FTP z serwerem (skorzystaj z połączenia SFTP)
  • Kliknij tutaj, aby sprawdzić jak połączyć się z serwerem przez FTP.
 2. Przejdź do katalogu „~/backup/” i wybierz, którą kopię zapasową chcesz przywrócić.
  • jeśli chcesz przywrócić kopię FTP, przejdź do katalogu /web
  • jeśli chcesz przywrócić kopię bazy danych MySQL, przejdź do katalogu /mysql
  • jeśli chcesz przywrócić kopię bazy danych PgSQL, przejdź do katalogu /pgsql
 3. Pobierz pliki kopii zapasowej na komputer i następnie nadpisz je na serwerze w odpowiedniej lokalizacji.
WAŻNE! W przypadku przywracania kopii zapasowych baz danych, sugerujemy korzystanie z funkcji „Import”, która dostępna jest w narzędziu do obsługi bazy danych. Za pomocą funkcji „Import” możesz wgrać pobrany plik kopii zapasowej do wybranej bazy danych.
WAŻNE! Jeśli chcesz przywrócić kopię zapasową plików sprzed 3 dni lub 7 dni (w przypadku Hosting WordPress SSD), wymagane jest przywrócenie każdej z dostępnych kopii bezpieczeństwa. Jest to spowodowane tym, że kopie zapasowe mają charakter różnicowy. Ten typ kopii bezpieczeństwa powoduje zabezpieczanie tylko tych plików, które zostały zmodyfikowane lub utworzone od momentu wykonania ostatniej kopii zapasowej. Z tego powodu należy przywrócić kopię zapasową plików z wczoraj, z przedwczoraj itd.

Kopie bezpieczeństwa Twoich danych znajdują się na serwerze w katalogu „~/backup/”, w którym znajdują się następujące podkatalogi:

Backup FTP - Katalog “~/backup/” - Widok podkatalogów

W katalogach tych znajdują się następne podkatalogi, które pozwalają wybrać odpowiednią kopię bezpieczeństwa z określonego dnia. Podkatalog o nazwie „current” zawiera ostatnio wykonaną kopię zapasową. Pamiętaj, że dostępne masz kopie bezpieczeństwa do 3 dni wstecz!

WAŻNE! Przywrócenie kopii bezpieczeństwa plików za pośrednictwem SSH wymaga znajomości podstawowych zagadnień administracyjnych!

Aby przywrócić kopię bezpieczeństwa FTP za pośrednictwem protokołu SSH:

 1. Skorzystaj z protokołu SSH i połącz się z serwerem, dla którego chcesz przywrócić kopię bezpieczeństwa.
  • Kliknij tutaj, aby sprawdzić jak połączyć się z serwerem przez SSH.
 2. Przejdź do katalogu „~/backup/” i wybierz, którą kopię zapasową chcesz przywrócić.
  Aby przejść do katalogu „~/backup/”, wpisz polecenie „cd backup” (bez nawiasów!).
 3. Skorzystaj z odpowiednich poleceń, aby przywrócić wybraną kopię bezpieczeństwa.

Lista przydatnych poleceń podczas przywracania kopii bezpieczeństwa:

 • Przywrócenie wybranej kopii zapasowej dla katalogu „ala” do nowej lokalizacji.
  rsync -avH ~/backup/web/current/ala  ~/public_html/inny_katalog
 • Przywrócenie wybranej kopii zapasowej dla katalogu „ala”. Przy czym pliki, które pojawiły się w katalogu „ala” po utworzeniu kopii bezpieczeństwa nie zostaną usunięte.
  rsync -avH ~/backup/web/current/ala  ~/public_html/
 • Przywrócenie wybranej kopii zapasowej dla katalogu „ala”. Parametr „-del” powoduje usunięcie plików, które nie znajdowały się w katalogu podczas tworzenia kopii zapasowej. Podsumowując, zawartość katalogu „ala” zostanie przywrócona do stanu z wybranego dnia. Przy czym pliki, które pojawiły się w katalogu „ala” po utworzeniu kopii bezpieczeństwa, zostaną usuniętę.
  rsync -avH -del ~/backup/web/current/ala  ~/public_html/
WAŻNE! Jeśli chcesz przywrócić kopię zapasową plików sprzed 3 dni  lub 7 dni (w przypadku Hosting WordPress SSD), wymagane jest przywrócenie każdej z dostępnych kopii bezpieczeństwa. Jest to spowodowane tym, że kopie zapasowe mają charakter różnicowy. Ten typ kopii bezpieczeństwa powoduje zabezpieczanie tylko tych plików, które zostały zmodyfikowane lub utworzone od momentu wykonania ostatniej kopii zapasowej. Z tego powodu należy przywrócić kopię zapasową plików z wczoraj, z przedwczoraj itd.
WAŻNE! Kliknij tutaj, aby sprawdzić listę innych dostępnych poleceń, które mogą być przydatne podczas zarządzania serwerem przez protokół SSH.

Aby przywrócić kopię zapasową dla bazy danych za pośrednictwem protokołu SSH:

 1. Skorzystaj z protokołu SSH i połącz się z serwerem, dla którego chcesz przywrócić kopię bezpieczeństwa.
  • Kliknij tutaj, aby sprawdzić jak połączyć się z serwerem przez SSH.
 2. Przejdź do katalogu „~/backup/”.
  Aby przejść do katalogu „~/backup/”, wpisz polecenie „cd backup” (bez cudzysłowów!).
 3. Następnie przejdź do katalogu „/mysql” za pomocą polecenia: „cd mysql” (bez cydzysłowów!). Jeśli chcesz przywrócić kopię bazy danych PgSQL, przejdź do katalogu „/pgsql”.
 4. Po wyświetleniu katalogu, w którym znajduje się wybrana kopia zapasowa dla bazy danych, skorzystaj z poniższego zapytania, aby ją rozpakować:
  gunzip -c 11782871_0000002.161108.sql.gz > 11782871_0000002.161108.sql
 5. Po rozpakowaniu wybranej bazy danych, zaloguj się do niej, korzystając z poniższego polecenia. Po wywołaniu poniższego polecenia, zostaniesz poproszony o podanie hasła dostępu do wybranej bazy danych MySQL.
  mysql -u 11782871_0000002 -p

  Jeśli chcesz przywrócić kopię bazy danych PgSQL, skorzystaj z poniższego polecenia. Po wywołaniu poniższego polecenia, zostaniesz poproszony o podanie hasła dostępu do wybranej bazy danych PgSQL:

  psql -U 11782871_0000002 -W
 6. Po poprawnym zalogowaniu do wybranej bazy danych MySQL, skorzystaj z poniższego polecenia, aby zaimportować wybraną kopię bazy danych.
  source 11782871_0000002.161108.sql
 7. Po zakończeniu operacji, wydaj polecenie „exit”, aby zakończyć pracę z bazą danych. Kopia zapasowa bazy danych MySQL została przywrócona.
WAŻNE! W powyższym przykładzie skorzystaliśmy z pliku kopii zapasowej bazy danych o nazwie: 11782871_0000002.161108

 • 11782871_0000002 – oznacza nazwę bazy danych,
 • 161108 – oznacza datę wykonania kopii zapasowej (rok, miesiąc, dzień).

Przywracanie kopii zapasowej dla skrzynek e-mail na serwerze w home.pl

W przeciwieństwie do serwera FTP lub baz danych, przywracanie kopii bezpieczeństwa dla skrzynek e-mail, realizowane jest odpłatnie po stronie Biura Obsługi Klienta home.pl w ramach Profesjonalnych Usług IT. Oznacza to, że nie możesz samodzielnie przywrócić kopii zapasowej dla np. usuniętych lub zmodyfikowanych skrzynek e-mail.

Po usunięciu skrzynki e-mail w Panelu klienta home.pl, kasowana jest także jej zawartość. W celu przywrócenia konta e-mail, utwórz nową skrzynkę pocztową (np. o takiej samej nazwie jak usunięta skrzynka e-mail), a następnie skorzystaj z Profesjonalnych Usług IT, aby zlecić przywrócenie kopii zapasowej wybranej skrzynki e-mail wraz z jej zawartością.

Przed chwilą przez pomyłkę usunąłem skrzynkę e-mail przez Panel klienta

Jeśli przed chwilą (w ciągu 4 godzin) skasowałeś skrzynkę e-mail z serwera (poprzez Panel klienta home.pl), możesz spróbować samodzielnie odzyskać dane. W tym celu utwórz skrzynkę e-mail o tej samej nazwie i ustawieniach, np.:

 • jeśli usunięte przez pomyłkę konto pocztowe miało adres: jan.kowalski@mojadomena.pl, to utwórz skrzynkę e-mail o nazwie: „jan.kowalski” w domenie: „mojadomena.pl”,
 • jeśli usunięte przez pomyłkę konto pocztowe miało adres: jan.kowalski@we wszystkich domenach, to utwórz skrzynkę e-mail o nazwie: „jan.kowalski” w domenie: „@we wszystkich domenach”.
WAŻNE! Tworzone w ten sposób konto e-mail, musi posiadać dokładnie taką samą nazwę i domenę, jak miało ustawione przed usunięciem. Hasło dostępu może być inne. Ustawiając pojemność, ustaw rozmiar konta równy lub większy od ustalonego wcześniej.
Powyższa procedura samodzielnego przywracania konta e-mail jest przydatna w sytuacji, jeśli usunąłeś skrzynkę e-mail w przeciągu ostatnich 4 godzin. Mechanizmy działające w ramach serwera odświeżają informacje o usunięciu danych w odstępach czasu.
Jeśli więc usunąłeś konto e-mail w trakcie ostatnich 4 godzin, następnie utworzyłeś ponownie konto pocztowe w Panelu klienta home.pl o takich samych ustawieniach, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że wiadomości e-mail z usuniętego konta pocztowego pojawią się na nowej skrzynce pocztowej (nie gwarantujemy przywrócenia ustawień konta w tym książki adresowej itp.).
Jeśli po powyżej opisanym „odtworzeniu skrzynki pocztowej”, jest ona pusta, to skorzystaj z Usług informatycznych i zleć odpłatne przywrócenie kopii bezpieczeństwa.
 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie