Znaczenie certyfikatu SSL w konfiguracji poczty e-mail

Poczta wybrana przez tysiące firm

Certyfikat SSL jest głównie kojarzony z obsługą stron WWW, bezpiecznym połączeniem, szyfrowaniem danych formularzy kontaktowych i rejestracji, z bankami. Certyfikat SSL odgrywa także kluczową w rolę w obsłudze oraz konfiguracji poczty e-mail na telefonach, tabletach czy komputerach, niezależnie od używanego programu pocztowego, np. Thunderbird, Outlook czy Poczta Windows.

Z osobnych artykułów Centrum Pomocy home.pl dowiesz się:

Certyfikat SSL w obsłudze poczty e-mail zapewnia jej szyfrowanie. Certyfikat SSL zabezpiecza dane nadawcy wiadomości, podczas aktywnego połączenia pomiędzy Klientem poczty (aplikacją) a serwerem poczty. Dlatego bardzo ważnym elementem całego mechanizmu w tym działania SSL do obsługi poczty, jest prawidłowa konfiguracja programów pocztowych.

Poczta przesyłana jest do adresata w niezmienionej postaci, nie wymaga deszyfrowania, ale szyfrowany jest sam moment przesyłania poczty oraz jej odbierania. Co za tym idzie uwierzytelniania nadawcy wiadomości. Dzięki stosowaniu certyfikatów SSL w obsłudze poczty e-mail, zapewniamy bezpieczne przesyłanie korespondencji e-mail, a także zwiększamy wiarygodność konta e-mail (domeny) w odniesieniu do zabezpieczeń antyspamowych serwerów pocztowych.

W artykułach dot. m.in. obsługi poczty home.pl, rekomendujemy konfigurację z użyciem połączenia szyfrowanego (SSL). Taka konfiguracja jest domyślnie prezentowana w kolejnych artykułach Centrum Pomocy.

Wybieram połączenie szyfrowane SSL

Nie bez powodu wspomnieliśmy o roli certyfikatu SSL w konfiguracji klienta poczty (programu pocztowego). To właśnie na tym etapie, użytkownik konfigurujący konto e-mail w programie pocztowym pierwszy raz ma możliwość wprowadzenia właściwych danych do konfiguracji. Na ich podstawie program pocztowy dokona weryfikacji danych:

 • czy może nawiązać połączenie z serwerem pocztowym,
 • czy wprowadzone dane zapewniają prawidłowe działanie poczty e-mail
 •  oraz czy nie należy zasugerować użytkownikowi zmiany ustawień.
  Przykład: program Mozilla Thunderbird podczas konfiguracji bez użycia SSL ostrzega o niezabezpieczonym połączeniu, prawidłowym, ale bez użycia SSL.

Program pocztowy vs. Webmail

Korzystając z poczty home.pl za pomocą Webmaila czyli klienta poczty w przeglądarce internetowej, domyślnie korzystasz z bezpiecznego połączenia. Nie tylko w zakresie obsługi samego klienta poczty (bezpieczne połączenie z witryną Webmaila oraz logowanie do konta), a także w zakresie obsługi serwerów poczty wychodzącej i przychodzącej. Korzystanie z poczty w ten sposób, wyklucza konieczność posiadania SSL dla własnej domeny, gdyż nie będzie wymagana jego konfiguracja w programach pocztowych.

Jeśli zdecydujesz się na korzystanie z poczty e-mail w programie pocztowym, np. aplikacji instalowanej na telefonie, tablecie lub komputerze, masz wybór. Wybór pomiędzy konfiguracją połączenia szyfrowanego, bezpiecznego, a niezabezpieczonego, bez użycia SSL. Tu kolejny raz okazuje się, że posiadanie SSL dla domeny może być korzystne.

Własny certyfikat SSL dla domeny

W domyśle wszystkie usługi hostingowe obsługujące pocztę e-mail (w tym usługi typu Personal email) w home.pl, posiadają aktywny certyfikat SSL dla serwera. Dzięki temu dysponując hostingiem poczty oraz domeną, możesz zawsze skorzystać z bezpiecznego połączenia i zwiększyć swoje bezpieczeństwo, bezpieczeństwo poczty oraz maksymalizować naszą wiarygodność w sieci.

Aby jednak zapewnić sobie jeszcze większy komfort pracy z usługami, zaleca się, aby dla posiadanej domeny aktywować własny certyfikat SSL wydany właśnie dla niej (przeczytaj więcej jak wygląda proces zamawiania i wydawania certyfikatu SSL dla domeny).

Dzięki temu, w każdym z wariantów konfiguracji programu pocztowego możesz zapewnić sobie bezpieczne połączenie SSL. Możesz skorzystać z:

 • darmowego certyfikatu SSL wydawanego dla adresu serwera, np. serwer123456.home.pl: przydatny w obsłudze testowych stron WWW, do których obsługi nie używamy domeny oraz przydatny w konfiguracji poczty e-mail, także jeśli mamy własną domenę. Możliwość skorzystania z tego certyfikatu otrzymasz niezwłocznie po zarejestrowaniu domeny i hostingu,
 • płatnego certyfikatu SSL wydawanego dla Twojej domeny: przydatny w obsłudze strony WWW oraz poczty e-mail, kont utworzonych w domenie dla której zamówiliśmy SSL. Możliwość użycia tego certyfikatu uzyskasz po zarejestrowaniu nowego certyfikatu SSL a następnie jego zamówieniu dla domeny i zainstalowaniu na hostingu.

Możesz zawsze czuć się bezpiecznie. W praktyce Twój wybór to dwie możliwości: chcę skorzystać z tego co jest darmowe lub pójść krok dalej i rozszerzyć możliwości swojego konta i domeny o płatne rozwiązanie.

Certyfikat SSL w prawidłowej konfiguracji programu pocztowego

Posiadając wiedzę, jaką rolę pełni certyfikat SSL, skąd można go pozyskać, dochodzisz do momentu, w którym następuje konfiguracja skrzynki e-mail w programie pocztowym. Zdarza się, że cały proces przerywany jest właśnie na etapie wprowadzania prawidłowych adresów serwerów pocztowych i wyboru: czy połączenie jest szyfrowane czy nie?

Aby połączenie szyfrowane działało bez zakłóceń, potrzebujesz: domeny oraz wydanego dla niej certyfikatu SSL. Zgodnie z powyższym masz dwie możliwości jego pozyskania, a co za tym idzie dwie możliwości wprowadzenia właściwych adresów serwerów poczty.

W instrukcjach poświęconych obsłudze i konfiguracji programów pocztowych, wskazujemy zawsze rekomendowaną konfigurację, opierającą się na certyfikacie, co do którego jesteśmy pewni, że go posiadasz: połączenie szyfrowane z użyciem nazw serwerów pocztowych w adresie serwera (przeczytaj gdzie znaleźć adresy serwerów poczty IMAP/SMTP/POP3).

Adresy serwerów IMAP/SMTP/POP3 we własnej domenie

Dla poczty przychodzącej i wychodzącej: nazwy poczty IMAP/SMTP/POP3 możesz zamiast domyślnego adresu, np. serwer123456.home.pl / data.pl / itp. (wskazanego w Panelu klienta) podać adres domeny, w której utworzyłeś skrzynki e-mail, np. moja-firma.com.pl

W tej sytuacji mogą zmienić się warunki ustawienia połączenia szyfrowanego. Podaj adresy serwerów poczty przychodzącej i wychodzącej w postaci adresu domeny, w której utworzyłeś konto e-mail oraz:

 • wyłącz połączenie szyfrowane SSL jeśli nie posiadasz certyfikatu SSL dla swojej domeny (kliknij tutaj aby zakupić certyfikat SSL). Wybierz brak SSL lub ustaw numery nieszyfrowanych portów pocztowych,
 • lub pozostaw połączenie szyfrowane przy użyciu SSL jeśli posiadasz aktywny i zainstalowany certyfikat SSL dla swojej domeny, w której zostało utworzone konfigurowane konto e-mail.

Domyślna konfiguracja z użyciem nazwy serwerów poczty wychodzącej i przychodzącej w postaci adresu serwera, zapewnia bezpieczne połączenie z użyciem SSL (bezpłaty certyfikat SSL dla hostingu).

Jeśli zamiast nazwy serwerów wskazany w Panelu klienta, podasz adres swojej domeny, musisz zadbać o to aby wyłączyć połączenie szyfrowane (jeśli nie masz certyfikatu SSL dla swojej domeny) lub kupić certyfikat, zamówić go i zainstalować na hostingu. Takie rozwiązanie zapewni Ci wysoki poziom bezpieczeństwa oraz wzmocni wiarygodność w sieci (w tym weryfikację adresu domeny).

Hosting stworzony dla WordPressa

Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.


Bezpieczny hosting dla Twojej strony WWW

Przygotowaliśmy miejsce, w którym Twoja strona WWW i poczta e-mail będą się czuły komfortowo.


Poczta e-mail bez limitu załącznika

2 mln użytkowników nie może się mylić. Wybierz niezawodny e-mail z kalendarzem, organizacją zadań i bez spamu.


Odbierz 25 zł do wydania na empik.com

Polecaj usługi home.pl i zdobywaj za każde polecenie kupon o wartości 25zł do wydania na empik.com

Zdobądź swój kupon na 25zł Sprawdź jak

 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie