Konfiguracja poczty w Microsoft Outlook 2019/Office 365

Poczta wybrana przez tysiące firm

Poniżej znajdziesz krótką pomoc w konfiguracji programu do obsługi poczty Microsoft Outlook 2016/2019/Office 365.

Poniższa instrukcja ma charakter informacyjny. Jeśli pomimo naszych porad połączenie z serwerem pocztowym nie jest nawiązywane poprawnie, pamiętaj, aby zgłosić to producentowi danej aplikacji. Jeśli potrzebujesz pomocy w konfiguracji programu pocztowego z pocztą home.pl, skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta lub uzyskaj pomoc w Centrum Pomocy.

Korzystaj z protokołu IMAP, następcy protokołu POP3

Obsługa poczty za pomocą protokołu IMAP to wygodne rozwiązanie jeśli zależy Ci na dostępności poczty na wielu urządzeniach jednocześnie. IMAP jest najnowocześniejszym protokołem pocztowym. Jego główną zaletą jest możliwość synchronizacji wszystkich folderów wiadomości, między różnymi programami pocztowymi oraz urządzeniami.

IMAP w ten sposób ułatwia korzystanie wielu osobom z jednej skrzynki e-mail, a także zapewnia wygodę w obsłudze poczty e-mail niezależnie od miejsca pobytu. Korzystając z protokołu IMAP zyskujesz możliwość dostępu do całej otrzymanej oraz wysłanej korespondencji e-mail z dowolnego urządzenia w tym samym czasie. Kliknij tutaj, aby przeczytać dlaczego protokół IMAP jest najlepszym wyborem do obsługi poczty e-mail.

Instrukcja konfiguracji dla Microsoft Outlook 2016/2019/Office 365

W poniższej instrukcji konfiguracji przyjmiemy, że skrzynka e-mail należy do Jana Kowalskiego.

 1. Uruchom program Microsoft Outlook 2016/2019/Office 365.
 2. Podczas wyboru nazwy profilu wybierz standardowy Outlook lub kliknij przycisk Nowy, aby utworzyć nowy profil i od razu przejść do jego konfiguracji.
 3. W górnym menu wybierz zakładkę Plik.
  Outlook - W górnym menu wybierz zakładkę Plik
 4. Z menu, które pojawi się po lewej stronie wybierz zakładkę Informacje. Kliknij przycisk Dodaj konto.

  Outlook - Plik - Informacje - Kliknij przycisk Dodaj konto

 5. Wprowadź adres e-mail do konfiguracji. Kliknij przycisk Połącz aby rozpocząć automatyczną konfigurację. Skorzystaj z opcji zaawansowanej (zalecane) aby ręcznie skonfigurować konto e-mail.

  Outlook - Plik - Informacje - Dodaj konto - Formularz - Połącz aby rozpocząć automatyczną konfigurację

 6. Wybierz typ konta, zalecamy IMAP.
 7. Automatyczna konfiguracja: wprowadź hasło dostępu do konta e-mail i potwierdź podstawowe ustawienia.
  Outlook - Plik - Informacje - Dodaj konto - Połącz - Ustawienia konta IMAP - Wprowadź hasło dostępu do konta e-mail
 8. W zależności od rodzaju konta i konfigurowanego adresu e-mail, automatyczna konfiguracja może zostać zakończona niepowodzeniem. W przypadku wystąpienia błędu zabezpieczeń, zmień serwer klikając Nie.
 9. Uzupełnij informacje o serwerze poczty e-mail ręcznie posługując się niżej przedstawionym schematem konfiguracji:
  Outlook - Plik - Informacje - Dodaj konto - Połącz - Ustawienia konta IMAP - Uzupełnij informacje o koncieUstawienia serwera poczty przychodzącej i wychodzącej: uzupełnij adres serwera (pole Serwer) oraz numery portów. Adresy serwerów pocztowych dla konfigurowanej skrzynki e-mail znajdziesz w Panelu klienta > sekcja Poczta. Przeczytaj gdzie znaleźć adresy serwerów poczty IMAP/SMTP/POP3. Wpisz adres serwera poczty przychodzącej i wychodzącej:

  • serwer123456.home.pl –  podaj identyfikator (nazwę) serwera w home.pl, na którym jest utworzona dana skrzynka e-mail (domyślne, zalecane)
  • mojadomena.pl – jeśli posiadasz domenę “mojadomena.pl” przypisaną do serwera w home.pl
  • post.pl – jeśli posiadasz usługę Personal email w domenie “post.pl”.

   Zalecamy używać nazwy serwerów wskazane w Panelu klienta. Ta konfiguracja zapewnia domyślnie bezpieczne połączenie z użyciem SSL. W dalszej części artykułu przeczytasz o możliwości użycia nazwy serwerów pocztowych w postaci domeny, w której utworzyłeś konfigurowane konto e-mail.

   WAŻNE! Pamiętaj, że funkcja Wymagaj logowania przy użyciu bezpiecznego uwierzytelniania hasła musi być wyłączona!

Adresy serwerów IMAP/SMTP/POP3 we własnej domenie

Dla poczty przychodzącej i wychodzącej: nazwy poczty IMAP/SMTP/POP3 możesz zamiast domyślnego adresu, np. serwer123456.home.pl / data.pl / itp. (wskazanego w Panelu klienta) podać adres domeny, w której utworzyłeś skrzynki e-mail, np. moja-firma.com.pl

W tej sytuacji mogą zmienić się warunki ustawienia połączenia szyfrowanego. Podaj adresy serwerów poczty przychodzącej i wychodzącej w postaci adresu domeny, w której utworzyłeś konto e-mail oraz:

 • wyłącz połączenie szyfrowane SSL jeśli nie posiadasz certyfikatu SSL dla swojej domeny (kliknij tutaj aby zakupić certyfikat SSL). Wybierz brak SSL lub ustaw numery nieszyfrowanych portów pocztowych,
 • lub pozostaw połączenie szyfrowane przy użyciu SSL jeśli posiadasz aktywny i zainstalowany certyfikat SSL dla swojej domeny, w której zostało utworzone konfigurowane konto e-mail.

Domyślna konfiguracja z użyciem nazwy serwerów poczty wychodzącej i przychodzącej w postaci adresu serwera, zapewnia bezpieczne połączenie z użyciem SSL (bezpłaty certyfikat SSL dla hostingu).

Jeśli zamiast nazwy serwerów wskazany w Panelu klienta, podasz adres swojej domeny, musisz zadbać o to aby wyłączyć połączenie szyfrowane (jeśli nie masz certyfikatu SSL dla swojej domeny) lub kupić certyfikat, zamówić go i zainstalować na hostingu. Takie rozwiązanie zapewni Ci wysoki poziom bezpieczeństwa oraz wzmocni wiarygodność w sieci (w tym weryfikację adresu domeny).

Jak zmienić protokół pocztowy z IMAP na POP3 lub odwrotnie?

Po zakończonej konfiguracji skrzynki e-mail z wykorzystaniem jednego z wymienionych protokołów (IMAP lub POP3), program Microsoft Outlook 2016/2019/Office 365 nie udostępnia możliwości zmiany tej konfiguracji. W tej sytuacji rozwiązaniem jest dodanie do programu kolejnej skrzynki e-mail, np. o tym samym adresie pocztowym,  wybierając przy tym nowy protokół (IMAP lub POP3). Po skonfigurowaniu konta w oparciu o oba protokoły,, należy (opcjonalnie) usunąć jedną z konfiguracji.

Jak zmienić numery portów po zakończonej konfiguracji programu pocztowego?

 1. Uruchom program Microsoft Outlook 2016/2019/Office 365.
 2. W górnym menu wybierz zakładkę Plik.
 3. Z menu, które pojawi się po lewej stronie wybierz zakładkę Informacje.
 4. Kliknij przycisk Ustawienia kont.

  Microsoft Outlook 2016/2019/Office 365 - Plik - Informacje - Kliknij przycisk Ustawienia kont

 5. W nowym oknie zaznacz skrzynkę e-mail, dla której ustawienia chcesz zmienić.
 6. Kliknij przycisk Zmień aby zmienić informacje o koncie oraz Napraw aby zmienić numery portów i nazwy serwerów.

  Microsoft Outlook 2016/2019/Office 365 - Plik - Informacje - Ustawienia kont - Poczta e-mail - Kliknij przycisk Zmień

  WAŻNE! Jeśli po przejściu do w/w sekcji ustawień konta nie masz dostępu do pól umożliwiających zmianę nazwy serwerów lub numerów portów, skorzystaj z dedykowanej instrukcji aby dokonać zmian. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o zmianie wyglądu okna konfiguracji skrzynki e-mail w programie Microsoft Outlook.
 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie

Poczta e-mail bez limitu załącznika

2 mln użytkowników nie może się mylić. Wybierz niezawodny e-mail z kalendarzem, organizacją zadań i bez spamu.