Konfiguracja poczty w Outlook Express

Poczta wybrana przez tysiące firm

Poniżej znajdziesz krótką pomoc w konfiguracji programu do obsługi poczty Microsoft Outlook Express. Pamiętaj, że program pocztowy Outlook Express został zaprojektowany już kilka lat temu, gdy Poczta e-mail nie była jeszcze tak popularna w sieci Internet. Sugerujemy aktualizacje programu pocztowego do nowszej wersji, ponieważ najwięcej niedogodności technicznych z prorgramem pocztowym dotyczy własnie tej wersji oprogramowania.
WAŻNE! Pamiętaj, że opisywane poniżej oprogramowanie nie jest objęte wsparciem home.pl. Poniższa instrukcja ma charakter informacyjny w przypadku konfiguracji poprawnie funkcjonującego programu do obsługi poczty. Jeśli pomimo naszych porad połączenie z serwerem pocztowym nie jest nawiązywane poprawnie to pamiętaj, aby zgłosić to producentowi danej aplikacji.

Korzystaj z protokołu IMAP, następcy protokołu POP3

Zachęcamy do korzystania z protokołu IMAP, który jest najnowocześniejszym protokołem pocztowym. Jego główną zaletą jest możliwość synchronizacji wszystkich folderów wiadomości, między różnymi programami pocztowymi oraz urządzeniami mobilnymi. Oznacza to, że wiadomość e-mail pobierana z serwera nie jest automatycznie z niego usuwana. Wiadomość e-mail jest usuwana z serwera w momencie, gdy użytkownik sam ją skasuje w programie pocztowym.

IMAP w ten sposób ułatwia korzystanie wielu osobom z jednej skrzynki e-mail, a także zapewnia wygodę w obsłudze poczty e-mail niezależnie od miejsca pobytu. Korzystając z protokołu IMAP zyskujesz możliwość dostępu do całej otrzymanej oraz wysłanej korespondencji e-mail. Kliknij tutaj, aby przeczytać dlaczego protokół IMAP jest sugerowany.

Instrukcja konfiguracji dla Microsoft Outlook Express

W poniższej instrukcji konfiguracji przyjmiemy, że skrzynka e-mail należy do Jana Kowalskiego.

 1. Uruchom program Microsoft Outlook Express.
 2. Z górnego menu kliknij pozycję “Narzędzia” (Tools), a następnie “Konta…” (Accounts…).

  Microsoft Outlook Express - Narzędzia - Wybierz opcje Konta

 3. W wyświetlonym oknie “Konta internetowe” kliknij przycisk “Dodaj” (Add). Następnie z rozwiniętej listy kliknij przycisk “Poczta…” (Mail…).

  Microsoft Outlook Express - Narzędzia - Konta - Konta internetowe - Dodaj - Kliknij przycisk Poczta

 4. Po wyświetleniu okna “Kreator połączeń internetowych“, w polu “Nazwa wyświetlana” wpisz swoje imię i nazwisko, które będzie umieszczane w nagłówkach każdej wysłanej wiadomości e-mail. Następnie kliknij przycisk “Dalej“.

  Microsoft Outlook Express - Narzędzia - Konta - Konta internetowe - Dodaj - Poczta - Kreator połączeń internetowych - Uzupełnij pole Nazwa wyświetlana

 5. W polu “Adres e-mail” wpisz pełny adres e-mail, który chcesz skonfigurować. Kliknij przycisk “Dalej“.
  WAŻNE! Pamiętaj, że wprowadzony adres e-mail musi być taki sam jak nazwa użytkownika! W przeciwnym wypadku, podczas wysyłania wiadomości e-mail otrzymasz komunikat błędu typu “We don’t relay mail“. Kliknij tutaj, aby przeczytać o tym więcej.

  Microsoft Outlook Express - Narzędzia - Konta - Konta internetowe - Dodaj - Poczta - Kreator połączeń internetowych - Uzupełnij pole Adres e-mail

 6. W wyświetlonym oknie “Nazwy serwerów e-mail” zdefiniuj serwery poczty przychodzącej (POP3 lub IMAP) i wychodzącej (SMTP). Następnie w polu “Moją pocztę przychodzącą obsługuje serwer” wybierz typ serwera (sugerowany wybór to IMAP). Po wpisaniu wszystkich danych kliknij przycisk “Dalej“.Przykładowe adresy serwerów poczty przychodzącej i wychodzącej:
  • kowalski.home.pl – zamiast nazwy “kowalski” podaj identyfikator (nazwę) Twojego serwera w home.pl, na którym jest utworzona dana skrzynka e-mail,
  • mojadomena.pl – jeśli posiadasz domenę “mojadomena.pl” przypisaną do serwera w home.pl, to możesz skorzystać również z takiego adresu,
  • post.pl – jeśli posiadasz usługę Personal email w domenie “post.pl”.

  Microsoft Outlook Express - Narzędzia - Konta - Konta internetowe - Dodaj - Poczta - Kreator połączeń internetowych - Zdefiniuj serwery poczty przychodzącej (POP3 lub IMAP) i wychodzącej (SMTP)

 7. W wyświetlonym oknie “Logowanie poczty internetowej” zdefiniuj nazwę użytkownika oraz hasło do skrzynki e-mail. Jako nazwę użytkownika podaj pełen adres e-mail, np. “kowalski@twojadomena.pl”. Następnie podaj hasło do skrzynki e-mail oraz kliknij przycisk “Dalej“.
  WAŻNE! Pamiętaj, że wprowadzony adres e-mail musi być taki sam jak nazwa użytkownika! W przeciwnym wypadku, podczas wysyłania wiadomości e-mail otrzymasz komunikat błędu typu “We don’t relay mail“. Kliknij tutaj, aby przeczytać o tym więcej.
  WAŻNE! Pamiętaj, że funkcja “Logowanie przy użyciu bezpiecznego uwierzytelniania hasła” musi być wyłączona!

  Microsoft Outlook Express - Narzędzia - Konta - Konta internetowe - Dodaj - Poczta - Kreator połączeń internetowych - Zdefiniuj nazwę użytkownika oraz hasło do skrzynki e-mail

 8. Nowe konto pocztowe w programie Microsoft Outlook Express zostanie utworzone. Aby dokończyć konfigurację zaznacz utworzone konto i kliknij przycisk “Właściwości“. Na kolejnym ekranie będziesz mógł zmienić np. numery portów serwerów poczty przychodzącej i wychodzącej.

  Microsoft Outlook Express - Narzędzia - Konta - Konta internetowe - Zaznacz konto i kliknij przycisk Właściwości

 9. Przejdź do zakładki “Zaawansowane“. W polu “Poczta wychodząca (SMTP)” wpisz numer portu “587“. Następnie kliknij przycisk “OK“.
  WAŻNE! Zmiana numeru portu dla protokołu SMTP jest wymagana w przypadku, jeśli korzystasz z usługi dostępu do Internetu od Telekomunikacji Polskiej! Klienci Telekomunikacji Polskiej nie mogą połączyć się z portem standardowym dla SMTP (25), gdyż jest on zablokowany w tej sieci. Każdy klient korzystający z sieci Telekomunikacji Polskiej powinien zmienić numer portu SMTP na 587, aby konfiguracja została pomyślnie zakończona.
  Kliknij tutaj, aby sprawdzić czy powinieneś zmienić port poczty wychodzącej na 587.

  Microsoft Outlook Express - Narzędzia - Konta - Konta internetowe - Wybrane konto - Właściwości - W zakładce Zaawansowane wpisz numer portu

 10. Następnie przejdź do zakładki “Serwery“, aby włączyć opcję “Serwer wymaga uwierzytelniania“.
  Microsoft Outlook Express - Narzędzia - Konta - Konta internetowe - Wybrane konto - Właściwości - W zakładce Zaawansowane włącz opcję Serwer wymaga uwierzytelniania
 11. Teraz możesz rozpocząć bezpieczne korzystanie z poczty e-mail.
  WAŻNE! Jeśli połączenie z serwerem pocztowym nie jest nawiązywane, to sprawdź od początku czy prawidłowo skonfigurowałeś program do obsługi poczty lub skontaktuj się z dostawcą oprogramowania.

Jak zmienić protokół pocztowy z IMAP na POP3 lub odwrotnie?

Po zakończonej konfiguracji skrzynki e-mail z wykorzystaniem jednego z wymienionych protokołów (IMAP lub POP3), program Microsoft Outlook Express nie udostępnia możliwości zmiany tej konfiguracji. W tej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest skonfigurowanie nowej skrzynki e-mail, wybierając przy tym inny docelowy protokół (IMAP lub POP3).

Jak zmienić numery portów po zakończonej konfiguracji programu pocztowego?

 1. Uruchom program Microsoft Outlook Express.
 2. W górnym menu wybierz zakładkę “Narzędzia“, następnie kliknij pozycję “Konta…“.

  Microsoft Outlook Express - Narzędzia - Wybierz opcje Konta

 3. Następnie wybierz przycisk “Poczta“, zaznacz skrzynkę e-mail, dla której numery portów mają zostać zmienione i kliknij przycisk “Właściwości“.
 4. Przejdź do zakładki “Zaawansowane“, aby zmienić numery portów.
  WAŻNE! Zmiana numeru portu dla protokołu SMTP jest wymagana w przypadku, jeśli korzystasz z usługi dostępu do Internetu od Telekomunikacji Polskiej! Klienci Telekomunikacji Polskiej nie mogą połączyć się z portem standardowym dla SMTP (25), gdyż jest on zablokowany w tej sieci. Każdy klient korzystający z sieci Telekomunikacji Polskiej powinien zmienić numer portu SMTP na 587, aby konfiguracja została pomyślnie zakończona.
  Kliknij tutaj, aby sprawdzić czy powinieneś zmienić port poczty wychodzącej na 587.

Jak skonfigurować połączenie szyfrowane (SSL)?

Po włączeniu szyfrowanego połączenia SSL, transmisja danych podczas połączenia z serwerem pocztowym będzie zaszyfrowana! Twoja poczta e-mail będzie bezpieczna podczas odbierania oraz wysyłki wiadomości e-mail.

 

W celu włączenia szyfrowanego połączenia SSL zaznacz odpowiednią opcję w obu polach “Ten serwer wymaga bezpiecznego połączenia (SSL)” oraz zmień numery portów na odpowiednie.

WAŻNE! Numery portów dla połączeń szyfrowanych SSL:

 • SMTP – 465,
 • IMAP – 993,
 • POP3 – 995.

Microsoft Outlook Express - Narzędzia - Konta - Konta internetowe - Wybrane konto - Zaawansowane - Zaznacz odpowiednią opcje

WAŻNE! Pamiętaj, że standardowo możesz korzystać z darmowego certyfikatu SSL dla Twojego serwera. W tym wypadku jako adres serwera poczty przychodzącej i wychodzącej należy wpisać: “kowalski.home.pl”, gdzie “kowalski” to identyfikator (nazwa) Twojego serwera w home.pl. W przypadku, jeśli chcesz korzystać z połączenia szyfrowanego dla innej domeny (np. “twojadomena.pl”), to wymagane jest posiadanie zarejestrowanego certyfikatu SSL dla danej domeny. Darmowy certyfikat SSL jest dodawany również do usługi Personal email (np. “post.pl”, “world.pl”, “hot.pl”).
Jeśli skonfigurowany program pocztowy, zgłasza problem z działaniem certyfikatu SSL, sprawdź ponownie ustawienia serwerów poczty przychodzącej i wychodzącej oraz połączenia szyfrowanego SSL. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o problemach z certyfikatem SSL w programach do obsługi poczty.

Poczta e-mail bez limitu załącznika

2 mln użytkowników nie może się mylić. Wybierz niezawodny e-mail z kalendarzem, organizacją zadań i bez spamu.


 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie