Konfiguracja programu pocztowego – Windows Mail

Poczta wybrana przez tysiące firm

 1. Informacje na temat protokołu IMAP – dlaczego należy z niego korzystać?
 2. Instrukcja konfiguracji dla Windows Mail.
 3. Czy mogę zmienić protokół pocztowy z IMAP na POP3, lub odwrotnie?
 4. Jak zmienić numery portów po zakończonej konfiguracji programu Windows Mail?
 5. Jak skonfigurować połączenie szyfrowane (SSL)?

Poniżej znajdziesz krótką pomoc w konfiguracji programu do obsługi poczty Windows Mail.

WAŻNE! Pamiętaj, że opisywane poniżej oprogramowanie nie jest objęte wsparciem home.pl. Poniższa instrukcja ma charakter informacyjny w przypadku konfiguracji poprawnie funkcjonującego programu do obsługi poczty. Jeśli pomimo naszych porad połączenie z serwerem pocztowym nie jest nawiązywane poprawnie to pamiętaj, aby zgłosić to producentowi danej aplikacji.

Korzystaj z protokołu IMAP, następcy protokołu POP3

Zachęcamy do korzystania z protokołu IMAP, który jest najnowocześniejszym protokołem pocztowym. Jego główną zaletą jest możliwość synchronizacji wszystkich folderów wiadomości, między różnymi programami pocztowymi oraz urządzeniami mobilnymi. Oznacza to, że wiadomość e-mail pobierana z serwera nie jest automatycznie z niego usuwana. Wiadomość e-mail jest usuwana z serwera w momencie, gdy użytkownik sam ją skasuje w programie pocztowym.IMAP w ten sposób ułatwia korzystanie wielu osobom z jednej skrzynki e-mail, a także zapewnia wygodę w obsłudze poczty e-mail niezależnie od miejsca pobytu. Korzystając z protokołu IMAP zyskujesz możliwość dostępu do całej otrzymanej oraz wysłanej korespondencji e-mail. Kliknij tutaj, aby przeczytać dlaczego protokół IMAP jest sugerowany.

Instrukcja konfiguracji dla Windows Mail

W poniższej instrukcji konfiguracji przyjmiemy, że skrzynka e-mail należy do Jana Kowalskiego.

 1. Uruchom program Windows Mail.
 2. Z górnego menu kliknij pozycję “Narzędzia” (Tools), a następnie “Konta…” (Accounts…).

  Windows Mail - Narzędzia - Wybierz opcje Konta

 3. W wyświetlonym oknie “Konta internetowe” kliknij przycisk “Dodaj” (Add).

  Windows Mail - Narzędzia - Konta - Konta internetowe - Kliknij przycisk Dodaj

 4. W oknie “Wybierz typ konta” wybierz pozycję “Konto e-mail” i kliknij przycisk “Dalej“.

  Windows Mail - Narzędzia - Konta - Konta internetowe - Dodaj - Wybierz pozycję Konto e-mail

 5. Po wyświetleniu następnego okna w polu “Nazwa wyświetlana” wpisz swoje imię i nazwisko, które będzie umieszczane w nagłówkach każdej wysłanej wiadomości e-mail. Następnie kliknij przycisk “Dalej“.

  Windows Mail - Narzędzia - Konta - Konta internetowe - Dodaj - Wpisz swoje imię i nazwisko, które będzie umieszczane w nagłówkach wiadomości

 6. W polu “Adres e-mail” wpisz pełny adres e-mail, który chcesz skonfigurować. Kliknij przycisk “Dalej“.
  WAŻNE! Pamiętaj, że wprowadzony adres e-mail musi być taki sam jak nazwa użytkownika! W przeciwnym wypadku, podczas wysyłania wiadomości e-mail otrzymasz komunikat błędu typu “We don’t relay mail“. Kliknij tutaj, aby przeczytać o tym więcej.

  Windows Mail - Narzędzia - Konta - Konta internetowe - Dodaj - W polu Adres e-mail wpisz pełny adres e-mail

 7. W wyświetlonym oknie “Konfigurowanie serwerów poczty e-mail” zdefiniuj serwery poczty przychodzącej (POP3 lub IMAP) i wychodzącej (SMTP). Następnie w polu “Typ serwera poczty przychodzącej” wybierz typ serwera (sugerowany wybór to IMAP). Po wpisaniu wszystkich danych kliknij przycisk “Dalej“.Przykładowe adresy serwerów poczty przychodzącej i wychodzącej:
  • kowalski.home.pl – zamiast nazwy “kowalski” podaj identyfikator (nazwę) Twojego serwera w home.pl, na którym jest utworzona dana skrzynka e-mail,
  • mojadomena.pl – jeśli posiadasz domenę “mojadomena.pl” przypisaną do serwera w home.pl, to możesz skorzystać również z takiego adresu,
  • post.pl – jeśli posiadasz usługę Personal email w domenie “post.pl”.
  WAŻNE! Pamiętaj, że opcja “Serwer poczty wychodzącej wymaga uwierzytelniania” musi być aktywna!

  Windows Mail - Narzędzia - Konta - Konta internetowe - Dodaj - Zdefiniuj serwery poczty przychodzącej (POP3 lub IMAP) i wychodzącej (SMTP)

 8. W wyświetlonym oknie “Logowanie poczty internetowej” zdefiniuj nazwę użytkownika oraz hasło do skrzynki e-mail. Jako nazwę użytkownika podaj pełen adres e-mail, np. “kowalski@mojadomena.pl”. Następnie podaj hasło do skrzynki e-mail i kliknij przycisk “Dalej“.

  WAŻNE! Pamiętaj, że wprowadzony adres e-mail musi być taki sam jak nazwa użytkownika! W przeciwnym wypadku, podczas wysyłania wiadomości e-mail otrzymasz komunikat błędu typu “We don’t relay mail“. Kliknij tutaj, aby przeczytać o tym więcej.

  Windows Mail - Narzędzia - Konta - Konta internetowe - Dodaj - Zdefiniuj nazwę użytkownika oraz hasło do skrzynki e-mail

 9. Nowe konto pocztowe w programie Windows Mail zostanie utworzone. Aby dokończyć konfigurację zaznacz utworzone konto i kliknij przycisk “Właściwości“. Na kolejnym ekranie będziesz mógł zmienić np. numery portów serwerów poczty przychodzącej i wychodzącej.

  Windows Mail - Narzędzia - Konta - Konta internetowe - Zaznacz utworzone konto i kliknij przycisk Właściwości

 10. Przejdź do zakładki “Zaawansowane“. W polu “Poczta wychodząca (SMTP)” wpisz numer portu “587“. Następnie kliknij przycisk “OK“.
  WAŻNE! Zmiana numeru portu dla protokołu SMTP jest wymagana w przypadku, jeśli korzystasz z usługi dostępu do Internetu od Telekomunikacji Polskiej! Klienci Telekomunikacji Polskiej nie mogą połączyć się z portem standardowym dla SMTP (25), gdyż jest on zablokowany w tej sieci. Każdy klient korzystający z sieci Telekomunikacji Polskiej powinien zmienić numer portu SMTP na 587, aby konfiguracja została pomyślnie zakończona.
  Kliknij tutaj, aby sprawdzić czy powinieneś zmienić port poczty wychodzącej na 587.

  Windows Mail - Narzędzia - Konta - Konta internetowe - Właściwości - Zaawansowane - W polu Poczta wychodząca (SMTP) wpisz numer portu 587

 11. Teraz możesz rozpocząć bezpieczne korzystanie z pocztye-mail.
  WAŻNE! Jeśli połączenie z serwerem pocztowym nie jest nawiązywane, to sprawdź od początku czy prawidłowo skonfigurowałeś program do obsługi poczty lub skontaktuj się z dostawcą oprogramowania.

Jak zmienić protokół pocztowy z IMAP na POP3 lub odwrotnie?

Po zakończonej konfiguracji skrzynki e-mail z wykorzystaniem jednego z wymienionych protokołów (IMAP lub POP3), program Windows Mail nie udostępnia możliwości zmiany tej konfiguracji. W tej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest skonfigurowanie nowej skrzynki e-mail, wybierając przy tym inny docelowy protokół (IMAP lub POP3).

Jak zmienić numery portów po zakończonej konfiguracji programu do obsługi poczty?

 1. Uruchom program Windows Mail.
 2. W górnym menu wybierz zakładkę “Narzędzia“, następnie kliknij pozycję “Konta…“.

  Windows Mail - Narzędzia - Wybierz opcje Konta

 3. Zaznacz skrzynkę e-mail, dla której numery portów mają zostać zmienione i kliknij przycisk “Właściwości“.

  Windows Mail - Narzędzia - Konta - Konta internetowe - Zaznacz konto i kliknij przycisk Właściwości

 4. Przejdź do zakładki “Zaawansowane“, aby zmienić numery portów.
  WAŻNE! Zmiana numeru portu dla protokołu SMTP jest wymagana w przypadku, jeśli korzystasz z usługi dostępu do Internetu od Telekomunikacji Polskiej! Klienci Telekomunikacji Polskiej nie mogą połączyć się z portem standardowym dla SMTP (25), gdyż jest on zablokowany w tej sieci. Każdy klient korzystający z sieci Telekomunikacji Polskiej powinien zmienić numer portu SMTP na 587, aby konfiguracja została pomyślnie zakończona.
  Kliknij tutaj, aby sprawdzić czy powinieneś zmienić port poczty wychodzącej na 587.

Jak skonfigurować połączenie szyfrowane (SSL)?

Po włączeniu szyfrowanego połączenia SSL, transmisja danych podczas połączenia z serwerem pocztowym będzie zaszyfrowana! Twoja poczta e-mail będzie bezpieczna podczas odbierania oraz wysyłki wiadomości e-mail.

 

W celu włączenia szyfrowanego połączenia SSL zaznacz odpowiednią opcję w obu polach “Ten serwer wymaga bezpiecznego połączenia (SSL)” oraz zmień numery portów na odpowiednie.

WAŻNE! Numery portów dla połączeń szyfrowanych SSL:

 • IMAP – 993,
 • SMTP – 465,
 • POP3 – 995.

Windows Mail - Narzędzia - Konta - Konta internetowe - Właściwości - Zaawansowane - Włącz opcję szyfrowanego połączenia SSL

 

WAŻNE! Pamiętaj, że standardowo możesz korzystać z darmowego certyfikatu SSL dla Twojego serwera. W tym wypadku jako adres serwera poczty przychodzącej i wychodzącej należy wpisać: “kowalski.home.pl”, gdzie “kowalski” to identyfikator (nazwa) Twojego serwera w home.pl. W przypadku, jeśli chcesz korzystać z połączenia szyfrowanego dla innej domeny (np. “twojadomena.pl”), to wymagane jest posiadanie zarejestrowanego certyfikatu SSL dla danej domeny. Darmowy certyfikat SSL jest dodawany również do usługi Personal email (np. “post.pl”, “world.pl”, “hot.pl”).
Jeśli skonfigurowany program pocztowy, zgłasza problem z działaniem certyfikatu SSL, sprawdź ponownie ustawienia serwerów poczty przychodzącej i wychodzącej oraz połączenia szyfrowanego SSL. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o problemach z certyfikatem SSL w programach do obsługi poczty.

Poczta e-mail bez limitu załącznika

2 mln użytkowników nie może się mylić. Wybierz niezawodny e-mail z kalendarzem, organizacją zadań i bez spamu.


Odbierz 25 zł do wydania na empik.com

Polecaj usługi home.pl i zdobywaj za każde polecenie kupon o wartości 25zł do wydania na empik.com

Zdobądź swój kupon na 25zł Sprawdź jak

 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie