Konfiguracja programu pocztowego – Mozilla Thunderbird

Z tego artykułu dowiesz się, jak przebiega konfigurowanie poczty e-mail w aplikacji Mozilla Thunderbird. Poczta Thunderbird to jeden z najpopularniejszych programów do obsługi poczty e-mail. Możesz dodać konto poczty home.pl, Google, Outlook i inne, aby zacząć wysyłać i odbierać wiadomości e-mail bezpośrednio z aplikacji Mozilla Thunderbird.

SPIS TREŚCI

Zachęcamy do korzystania z protokołu IMAP, który jest najnowocześniejszym protokołem pocztowym. Jego główną zaletą jest możliwość synchronizacji wszystkich folderów wiadomości, między różnymi programami pocztowymi oraz urządzeniami mobilnymi. Oznacza to, że wiadomość e-mail pobierana z serwera nie jest automatycznie z niego usuwana. Wiadomość e-mail jest usuwana z serwera w momencie, gdy użytkownik sam ją skasuje w programie pocztowym.

IMAP w ten sposób ułatwia korzystanie wielu osobom z jednej skrzynki e-mail, a także zapewnia wygodę w obsłudze poczty e-mail niezależnie od miejsca pobytu. Korzystając z protokołu IMAP zyskujesz możliwość dostępu do całej otrzymanej oraz wysłanej korespondencji e-mail. Przeczytaj, dlaczego protokół IMAP jest sugerowany.

WAŻNE!
Pamiętaj, że opisywane poniżej oprogramowanie nie jest objęte wsparciem home.pl. Poniższa instrukcja ma charakter informacyjny w przypadku konfiguracji poprawnie funkcjonującego programu do obsługi poczty. Jeśli pomimo naszych porad połączenie z serwerem pocztowym nie jest nawiązywane poprawnie, to pamiętaj, aby zgłosić to producentowi danej aplikacji.

Poradnik video: Automatyczna konfiguracja skrzynki pocztowej w Mozilla Thunderbird


Poradnik video: Ręczna konfiguracja skrzynki pocztowej w Mozilla Thunderbird

Instrukcja konfiguracji dla Mozilla Thunderbird — pierwsze uruchomienie

Postępuj zgodnie z przedstawioną instrukcją, aby dodać konto poczty home.pl w aplikacji Mozilla Thunderbird. Skorzystaj z protokołu poczty IMAP, aby zwiększyć funkcjonalność konta pocztowego, m.in. poprzez pełną synchronizację folderów poczty. Włącz bezpieczne połączenie z użyciem certyfikatu SSL hostingu (domyślna konfiguracja) lub certyfikatu wydanego dla Twojej domeny.

 1. Uruchom program do obsługi poczty Mozilla Thunderbird.
 2. W głównym menu wybierz opcję Poczta.

  Mozilla Thunderbird - opcja Poczta

 3. Po wyświetleniu okna Konfiguracja istniejącego adresu e-mail podaj Imię i nazwisko (lub inne dane identyfikacyjne): Adres e-mail oraz Hasło do konfigurowanej skrzynki e-mail i zatwierdź, klikając Kontynuuj.
  Uzupełnienie danych w Mozilla Thunderbird
  Program Mozilla Thunderbird odnajdzie automatyczne ustawienia dla Twojej skrzynki e-mail lub zastosuje domyślną konfigurację, która może powodować błędy w działaniu poczty.
 4. Po automatycznym wyszukaniu ustawień dla skrzynki e-mail kliknij przycisk Konfiguruj ręcznie.

 5. Sprawdź widoczne tu dane i w razie potrzeby dokonaj ich modyfikacji wg. poniższego wzoru.
  • Protokół oraz port:
   W trosce o bezpieczeństwo, oraz funkcjonalność poczty e-mail home.pl rekomendujemy konfigurację z użyciem protokołu poczty IMAP, oraz bezpiecznego połączenia przy użyciu certyfikatu SSL.
   Usługa bez SSL z SSL
   IMAP 143 993
   POP3 110 995
   SMTP 587 465
  • Serwer: adresy serwerów pocztowych dla konfigurowanej skrzynki e-mail znajdziesz w Panelu klienta w sekcji Poczta.
   Przeczytaj, gdzie znaleźć adresy serwerów poczty IMAP/SMTP/POP3.
  • Uwierzytelnianie: wybierz Normalne hasło.
  • Nazwa użytkownika: wprowadź adres e-mail konfigurowanej skrzynki e-mail, np. jan.kowalski@mojadomena.online
   Zalecamy używać nazwy serwerów wskazanych w Panelu klienta. Ta konfiguracja zapewni Twojej poczcie bezpieczne połączenie z użyciem SSL. Możesz użyć nazwy serwerów pocztowych w adresie domeny konfigurowanego konta e-mail, jeśli posiadasz aktywny certyfikat SSL dla Twojej domeny.
   Konfiguracja Thumderbird
 6. W przypadku pojawienia się błędów sprawdź ustawienia. Zatwierdź konfigurację, klikając Gotowe.

Informacje uzupełniające

Program pocztowy Mozilla Thunderbird umożliwia wiele sposobów jego konfiguracji w zależności od Twoich potrzeb lub preferencji samego konta e-mail. Możesz m.in.:

 • wyłączyć bezpieczne połączenie z użyciem certyfikatu SSL w programie pocztowym,
 • skonfigurować konto za pomocą protokołów poczty POP3 lub IMAP,
 • użyć adresów serwerów poczty przychodzącej i wychodzącej we własnej domenie zamiast adresu serwera wskazanego w Panelu klienta,
 • ustawić unikalny podpis do wiadomości e-mail: sprawdź jak zmienić podpis i nazwę konta w Mozilla Thunderbird
 • zmienić wskazane wyżej parametry konta pocztowego, np. zmienić hasło do skrzynki e-mail, adresy serwerów pocztowych, obsługę SSL.
 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie

Bezpieczna Poczta e-mail

2 mln użytkowników nie może się mylić. Wybierz niezawodny i bezpieczny e-mail z kalendarzem, organizacją zadań i bez spamu.