Google Classroom dla szkół i Google Meet. Poradnik dla nauczycieli

Organizacja lekcji zdalnych może być prosta i dawać znakomite efekty dydaktyczne. Z pomocą zamkniętym w domach nauczycielom i uczniom przychodzi Google Classroom dla szkół – usługa internetowa, pozwalająca na efektywną naukę w formie elektronicznej. Połączenie narzędzia Classroom z usługą Google Meet pozwala stworzyć wirtualną przestrzeń do przeprowadzania lekcji i wykładów. Z artykułu dowiesz się, czy narzędzia opracowane przez Google sprawdzają się w codziennej pracy i jak z nich korzystać. Skorzystaj z poradnika Google Classroom dla szkół i już teraz rozpocznij swoje lekcje online.

SPIS TREŚCI

Co to jest Google Classroom dla szkół? Poradnik dla użytkowników

Google Classroom - logo. Classroom dla początkujących

Google Classroom dla szkół jest bezpłatnym narzędziem wspierającym model zdalnej nauki, pozwalającym bezproblemowo przeprowadzić lekcje przez Internet. Prosty sposób obsługi narzędzia, możliwość udostępniania plików między nauczycielem a uczniami, a także integracja z innymi narzędziami Google (np. dysk Google, dokumenty Google, Gmail czy kalendarz) sprzyja dobrej komunikacji i efektywnemu przekazywaniu wiedzy.

Dostęp do Google Classroom jest możliwy przez aplikację mobilną Classroom dla systemów Android i iOS oraz za pośrednictwem sieci internetowej.

Funkcje dla nauczyciela

W Google Classroom dla szkół bez problemu stworzysz klasy i projekty, a także będziesz w stanie nimi zarządzać. Zlecisz i ocenisz zadania, a następnie będziesz miał możliwość monitorowania indywidualnych postępów swoich uczniów. To Ty rozpoczniesz spotkania wideo, jednak komunikacja na zajęciach może być dwustronna – istnieje możliwość włączenia komentowania i zadawania pytań w czasie rzeczywistym. Dodatkowo narzędzie pozwala na archiwizowanie zajęć, które już się odbyły oraz przekazywanie materiałów edukacyjnych (skanów, grafik, dokumentów, prezentacji multimedialnych).

Funkcje dla ucznia

Jako uczeń korzystający z Google Classroom możesz na bieżąco monitorować zadania do wykonania, uporządkować swoje zadania według tematów i mieć kontrolę nad spóźnionymi lub zaległymi projektami. Usługa pozwoli Ci również na zweryfikowanie zadania raportem antyplagiatowym przed oddaniem go w ręce nauczyciela. Możesz też udostępniać materiały za pomocą aplikacji na urządzeniu mobilnym.

Funkcje dla rodzica

Jako opiekun ucznia możesz poprosić o dostęp do ogłoszeń i regularnych wiadomości o postępach ucznia. W e-mailach znajdziesz podsumowanie jego aktywności na zajęciach, wykonanych lub zaległych zadań, a także zadania do realizacji w najbliższym czasie.  Wiadomości nie zawierają ocen – aby je kontrolować, należy skontaktować się bezpośrednio z osobą prowadzącą zajęcia.

Kto może korzystać z Google Classroom?

Google Classroom dla szkół jest narzędziem darmowym – może z niego korzystać każdy, kto ma założone prywatne konto Google.

Nauczyciele powinni dysponować jednym z darmowych pakietów, umożliwiających bezproblemowe korzystanie z funkcji narzędzia:

  • GSuite dla Szkół i Uczelni
  • GSuite Enterprise dla Szkół i Uczelni.

Drugi pakiet –  GSuite Enterprise dla Szkół i Uczelni – jest przeznaczony dla wybranych placówek edukacyjnych i bardziej zaawansowany. Prawo do skorzystania z pakietu jest przyznawane po weryfikacji danej instytucji. Jest on przyznawany szkołom podstawowym i ponadpodstawowym oraz uczelniom o bardziej rozbudowanej strukturze i większych wymaganiach. Swoją kandydaturę do wdrożenia pakietu G Suite dla Szkół i Uczelni warto zgłosić, jeśli placówka jest instytucją akredytowaną. Weryfikacja i przyznanie dostępu do usługi trwa zwykle ok. dwóch tygodni.

Uzupełnij swoją wiedzę! Poradnik Google Classroom: Jak rozpocząć zdalne lekcje? Wskazówki dla nauczycieli

Google Meet w nauce zdalnej

Google Meet logo - nauka zdalna

Google Meet jest aplikacją, która pozwala na odbywanie wideokonferencji i spotkań na żywo. Na początku narzędzie zostało docenione przede wszystkim przez firmy, które w dobie pracy zdalnej doceniają możliwość szybkiego połączenia się ze współpracownikami i pełną integrację usługi z innymi narzędziami pakietu Google Workspace. Teraz –  kiedy nauka zdalna stała się koniecznością dla wielu uczniów – Google Meet okazał się niezastąpiony również w szkołach i na uczelniach.

Szkoła może używać narzędzia do prowadzenia zajęć online, korzystając jednocześnie z Google Classroom. Raporty Google Meet, specjalnie dostosowane do wymagań nauki zdalnej pozwalają na sprawdzenie listy obecności na zajęciach.

To właśnie dzięki Google Meet nauczyciel jest w stanie tworzyć wirtualną przestrzeń do spotkań z uczniami i udostępniać ekran w czasie rzeczywistym. W wersji GSuite dla Szkół spotkanie może objąć nawet 250 uczestników. Spotkania mogą być też nagrywane przez nauczyciela lub administratora i udostępniane uczniom z opóźnieniem.

Dowiedz się więcej: Jak korzystać z Google Meet?
Czytaj więcej
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie

TeamViewer narzędzie do dostępu zdalnego

Umożliwia zarządzanie i obsługiwanie komputerów, serwerów oraz innych urządzeń podczas połączenia zdalnego (nawet przez urządzenia mobilne). Pracuj zdalnie z każdego miejsca.