Jak przeprowadzić rekrutację zdalną? Rekrutacja online w 4 krokach

Zdalna rekrutacja w 2020 roku stała się jedyną bezpieczną opcją dla wielu firm. Osób gotowych na poszukiwanie nowego zatrudnienia przybywa, a rekruterzy zachodzą w głowę, jak zachować ciągłość prowadzonych działań i sprawnie przeprowadzać nowe rekrutacje. To czas na kreatywność i odejście od skostniałych procedur rekrutacyjnych. Skorzystaj z wiedzy ekspertów home.pl i dowiedz się, jak przygotować firmę na zdalną rekrutację nowych pracowników.

SPIS TREŚCI

Rekrutacja online – etapy

Nawykli do sprawdzonych schematów pracy pracownicy działu HR mogą być zdania, że zdalna rekrutacja pracowników jest nieefektywna, droga lub możliwa do wdrożenia jedynie w dużych korporacjach. W praktyce okazuje się, że to metoda ze sporym potencjałem, otwierająca możliwości pozyskania specjalistów niemal każdej dziedziny. Nie jest też droga – wystarczy kilka podstawowych narzędzi, żeby bezpiecznie przeprowadzić proces w firmie.

Przygotowując się do rekrutacji online, rekruterzy powinni zmienić podejście do kilku standardowych etapów procesu: wstępnej selekcji kandydatów, spotkań rekrutacyjnych online, podjęcia decyzji o zatrudnieniu i wdrożeniu kandydata do pracy. Każdy z tych kroków można przeprowadzić w trybie zdalnym, korzystając z technologicznych udogodnień.

Krok 1: rekrutacja online i wstępna selekcja kandydatów

Mając w planach rekrutację online zadbaj o poinformowanie zainteresowanych osób o jej zdalnym charakterze. Osoba ubiegająca się o pracę musi mieć świadomość, jakie wyzwania czekają ją podczas spotkania i odpowiednio się do niego przygotować. Pamiętaj, że sytuacja jest nowa również dla kandydatów.

Po wstępnej selekcji aplikacji nawiąż kontakt telefoniczny z kandydatami. Podczas rozmowy możesz sprawdzić podstawowe informacje o kandydacie, zweryfikować znajomość języka obcego oraz poinformować o przebiegu procesu rekrutacji. Poinformuj również o konieczności zadbania o dobre łącze internetowe oraz spokojne otoczenie na czas rozmowy.

Ostateczna decyzja o zaproszeniu danej osoby do dalszego etapu rekrutacji powinna zostać potwierdzona mailowo. Pamiętaj, aby wiadomość zawierała link do spotkania online na wybranej przez Ciebie platformie.

Krok 2: spotkanie online z kandydatem do pracy – narzędzia i przygotowanie

Jedną z najpopularniejszych aplikacji do videokonferencji jest Microsoft Teams, który dostępny jest w ramach pakietu Microsoft 365.

Darmowe Microsoft Teams

Spotkanie rekrutacyjne online możesz przeprowadzić, korzystając z darmowych narzędzi, np. Zoom lub Google Meet. Ta ostatnia aplikacja – do niedawna dostępna tylko w pakiecie G Suite – jest teraz dostępna dla wszystkich posiadaczy konta Google.

Google Meet - darmowy komunikator - rozmowa kwalifikacyjna

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

Spotkanie rekrutacyjne online wymaga odpowiedniego przygotowania. Zanim siądziesz do komputera w celu odbycia rozmowy:

  • Zadbaj o schludny, reprezentatywny wygląd oraz dobre samopoczucie.
  • Przemyśl miejsce, w którym odbędzie się rozmowa – idealne będzie minimalistyczne, jednolite tło bez rozpraszaczy, co ułatwi Twojemu rozmówcy skupienie się na konwersacji. Zadbaj o porządek i dobre oświetlenie.
  • Przygotuj sobie coś do picia. Pozwoli to na przeprowadzenie dłuższej rozmowy bez niepotrzebnych przerw.
  • Przed rozmową sprawdź jakość swojego połączenia internetowego.
  • Otwórz w tle aplikację kandydata.

Podczas spotkania online możesz wybadać zaangażowanie oraz wartości kandydata oraz wypytać o przebieg kariery zawodowej. Pamiętaj, aby pod koniec spotkania poinformować go o terminie finalnej decyzji.

Krok 3: decyzja o zatrudnieniu

Po pożegnaniu kandydata oceń jego kompetencje i cechy, które są wartościowe na danym stanowisku. Po spotkaniach powróć z feedbackiem do każdej osoby, która uczestniczyła w procesie rekrutacyjnym. Pamiętaj, aby trzymać się uzgodnionego z kandydatami terminu podjęcia ostatecznej decyzji.

Decyzja o zatrudnieniu wiąże się z koniecznością dopełnienia innych formalności. Zadbaj o badania wstępne pracownika, a także przemyśl zdalny proces zatrudnienia i sposób na udany onboarding online.

Krok 4: onboarding online, czyli wdrożenie pracownika w trybie zdalnym

W normalnym trybie zatrudnienia proces onboardingu polega głównie na zapoznanie pracownika z misją, strategią i celami organizacji, zapoznaniu z zespołem oraz zmniejszeniu stresu wywołanego nową sytuacją. Zatrudnienie w trybie zdalnym może jednak wiązać się z nowymi wyzwaniami.

Wprowadzając pracownika do firmy powinieneś zadbać o szkolenie BHP, a także regularne spotkania wdrażające. Onboarding może z powodzeniem być przeprowadzany poprzez wybraną platformę internetową do videokonferencji (Zoom, Google Meet lub Microsoft Teams). Nowy pracownik potrzebuje poznać zespół, aby dobrze poczuć się w Twojej organizacji, a aplikacje umożliwiające rozmowy video mogą z powodzeniem zastąpić spotkanie w biurze.

Okres próbny w trybie pracy zdalnej jest dla nowego pracownika wyzwaniem. Najczęściej zgłaszanymi problemami dla nowo zatrudnionych osób jest dostępność pomocy, czasochłonność przy wykonywaniu nowych zadań i brak bezpośredniego kontaktu z przełożonymi oraz kolegami z pracy. W tych wyjątkowych okolicznościach czas na wdrożenie może się wydłużyć. Daj nowemu członkowi zespołu swoje wsparcie i bądź cierpliwy, a zyskasz dobrego pracownika na lata.

Czytaj więcej
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie

TeamViewer narzędzie do dostępu zdalnego

Umożliwia zarządzanie i obsługiwanie komputerów, serwerów oraz innych urządzeń podczas połączenia zdalnego (nawet przez urządzenia mobilne). Pracuj zdalnie z każdego miejsca.