Internet nie ma granic. Pozwala dotrzeć do milionów informacji, także tych, dedykowanych dla danego obszaru geograficznego lub do określonej grupy ludzi. Możesz korzystać z sieci, oczekując dostępu do wszystkich informacji, a jednocześnie pragnąc zachować anonimowość.
SPIS TREŚCI
Prywatność w sieci
Od wielu lat gorącym tematem jest prywatność w sieci, a co za tym idzie, ukrycie się przed działaniami i mechanizmami, których celem jest zbierać o nas informacje. Najczęściej stosowane w celach statystycznych, ale nie tylko. Trudno jest określić w jakim celu dostawca usług internetowych, może zbierać informacje o ruchu w usłudze, którą oferuje. Ale tak samo jak on, takie informacje mogą zbierać serwery, które odwiedzasz, zaglądając na popularne strony WWW czy korzystając z popularnych serwisów VOD.
VPN – aktywność chroniona
Odpowiedzią na nasze potrzeby, potrzeby użytkowników internetu stał się m.in. VPN. Techniczne aspekty działania wirtualnej sieci prywatnej są złożone, ale ogólne działanie można streścić w jednym zdaniu: VPN szyfruje dane sieciowe na Twoim komputerze, aby inni (np. Twój dostawca usług internetowych lub ktoś szperający w sieci publicznej, z której korzystasz) nie mogli ich odczytać. Obszar, w jakim VPN może być używany, jest nieograniczony, począwszy od szyfrowania sieci firmowej celem ograniczenia dostępu z zewnątrz nieuprawnionym użytkownikom, do ominięcia geolokalizacji serwisów WWW i uzyskania możliwości oglądania treści dostępnych tylko w określonym kraju. VPN może być przepustką do ominięcia cenzury i dostępu do informacji z całego świata, szansą na wyjście poza zamknięty system informacyjny. Może też chronić to, co nie jest zgodne z prawem.
O ile ufamy dostawcom połączenia internetowego, nie oznacza to, że nie musimy dbać o ochronę naszej prywatności. Ogromny udział internetu w codziennym życiu, stał się także zagrożeniem – nasze dane, nawet takie, jak chętnie odwiedzane strony, preferencje zakupowe czy lokalizacja, stały się przedmiotem handlu. Nie wspominając nawet o bardziej prywatnych informacjach.
VPN zostawia ślady, bo w sieci nic nie ginie
Niezależnie od tego, z jakiego narzędzia VPN i zabezpieczenia sieci skorzystasz, musisz pamiętać, że każde z nich zostawia ślady aktywności. Chociaż w praktyce większość płatnych dostawców usługi VPN deklaruje, że ma politykę braku dzienników – po prostu musisz jej zaufać.
Ważne jest, aby decydując się na korzystanie z VPN oraz innych zabezpieczeń, stworzyć wokół siebie swego rodzaju tarczę i zapamiętać zasady, co do których nie ma wyjątków. Samo korzystanie z sieci VPN nie ochroni nas przed przechwyceniem naszej prywatności, jeśli sami zaczniemy tę prywatność sprzedawać, upubliczniając informacje o sobie. To jeden z gorących tematów dyskusji, który – jeśli zaufasz nieodpowiednim argumentom – może podważyć zasadność używania całego mechanizmu VPN.
Komplet usług do ochrony prywatności
Jeśli oczekujesz najlepszego zabezpieczenia swoich danych, a jednocześnie szukasz rozwiązań VPN do ochrony prywatności, sugerujemy skorzystać z dwóch usług jednocześnie (na każdym z urządzeń). Usługę VPN warto wesprzeć działaniem dobrego oprogramowania antywirusowego. O ile jednak oba rozwiązania chronią dwa pod wieloma względami różne obszary naszej pracy, to połączone, stworzą kompleksową ochronę.
Jeśli szukasz sprawdzonego oprogramowania antywirusowego, sprawdź ofertę home.pl na: