Co to jest rekord SPF domeny?


Sendler Policy Framework (SPF) – jest typem rekordu dla domeny, działającym w ramach usługi DNS (strefy domeny), który odpowiedzialny jest za poprawną identyfikację serwera pocztowego, uprawnionego do wysyłania poczty elektronicznej (e-mail) w imieniu danej domeny. Ma on na celu wprowadzenie zabezpieczenia serwerów pocztowych (SMTP) przed przyjmowaniem poczty z niedozwolonych źródeł.

SPF pozytywnie wpływa na ograniczenie liczby wiadomości mailowych będących spamem. Co warte podkreślenia zabezpieczenie SPF dotyczy tylko komunikacji pomiędzy serwerami SMTP. Użytkownicy nie muszą niczego zmieniać w swoich programach pocztowych, aby korzystać z rekordu SPF, jednak do jego działania, konieczne jest ustanowienie poprawnej konfiguracji w strefie samej domeny, w ramach której tworzone są skrzynki e-mail.

Przykład: dla skrzynki email jan.kowalski@moja-firma.pl rekord SPF zostanie utworzony dla moja-firma.pl, w konfiguracji tej domeny. SPF zidentyfikuje serwer klienta, np. usługę hostingu jako serwer uprawniony do korzystania z domeny moja-firma.pl przy wysyłce wiadomości e-mail z kont w niej utworzonych.
Brak rekordu SPF dla domeny moja-firma.pl nie spowoduje braku dostępu do poczty e-mail, ale może spowodować, że wiadomości od użytkowników domeny (kont e-mail utworzonych w tej domenie) będą częściej postrzegane jako SPAM wysłany bez autoryzacji właściwego serwera pocztowego.

Jak zbudowany jest rekord SPF?

Przykład budowy wartości rekordu SPF dla domeny.

v=spf1 ip4:82.177.164.75 a mx
  • v=spf1 wskazuje wersję wskaźnika, w tym przypadku SPF,
  • ip4:82.177.164.72 wskazuje adres IP serwera pocztowego, uprawnionego do wysyłki poczty,
  • a mx/~all/-all ustala dodatkowe opcje/ograniczenia dla działania rekordu czy jego uprawnień.

Wartość rekordu SPF może być wygenerowana automatycznie, np. za pomocą dostępnych w sieci narzędzi, tj. generatorów SPF. Wartość rekordu możesz utworzyć także samemu, na podstawie ww. wzoru, zmieniając jedynie nazwę domeny i adres IP serwera. Skąd uzyskać adres IP serwera poczty, dowiesz się w dalszej części artykułu.

Więcej rozwiązań

Domeny internetowe już za 1 zł miesięcznie!

Zarejestruj własny adres w Internecie już dziś. Nawet jeśli Twoja wymarzona domena jest zajęta, nasza inteligentna wyszukiwarka podsunie Ci dodatkowe możliwości.

Sprawdź, czy domena jest wolna Wyszukaj domenę

Odbierz 25 zł do wydania na empik.com

Polecaj usługi home.pl i zdobywaj za każde polecenie kupon o wartości 25zł do wydania na empik.com

Zdobądź swój kupon na 25zł Sprawdź jak

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie