Charakterystyczne ustawienia dla skryptów na serwerze

Poszczególne języki programowania posiadają również swoje wymagania dotyczące np. atrybutów wykonywalności, praw dostępu czy nazw rozszerzeń plików. W poniższym artykule znajdziesz podstawowe informacje na temat każdego języka programowania. Każdy z nich możesz wykorzystać na serwerach w home.pl.

Skrypty w języku PHP – .php

PHP jest znakomitym rozwiązaniem dla różnych projektów. Za pomocą PHP będziesz w stanie utworzyć zarówno prostą stronę WWW, jak i również zaawansowany, dynamiczny, interaktywny portal internetowy. PHP to język skryptowy, uruchamiany po stronie serwera, łączący strukturę języka C, cechy języków interpretowanych (prosta instalacja na serwerze, liczne uproszczenia w składni) oraz całą bibliotekę wbudowanych funkcji do obsługi formularzy, protokołu HTTP, SMTP, języka HTML, cookies, baz danych oraz plików umieszczanych na serwerze.

Skrypty PHP umieszcza się bezpośrednio w treści strony HTML pomiędzy specjalnymi znacznikami <?php oraz ?>. Strona zawierająca takie skrypty musi mieć specjalne rozszerzenie .php lub .php5, które pozwoli serwerowi rozpoznać wersję PHP, która ma być wykorzystana do wykonania skryptu.

Źródło najprostszej strony zawierającej skrypt PHP wygląda następująco:
<html><body>Wpisz tekst:
<form><input name="text"><input type="submit"></form>
<?php if ($_GET['text']) echo ('Wpisałeś następującą wartość: '.$_GET[text]);?>
</body></html>
Pełna konfiguracja PHP na serwerach home.pl jest przedstawiona tutaj. Pamiętaj, że pod danym linkiem odnajdziesz informacje na temat standardowej konfiguracji serwera w home.pl, czyli np. nowego serwera (zaraz po rejestracji). Ustawienia PHP na Twoim serwerze mogą się różnić, z uwagi na możliwość edycji tych ustawień, np. przez plik php.ini.

Plik php.ini na serwerze w home.pl

Istnieje możliwość umieszczenia w dowolnym katalogu na serwerze pliku php.ini, zawierającego dyrektywy konfiguracyjne PHP. Plik php.ini pozwala na dostosowanie środowiska PHP do własnych potrzeb. Kliknij tutaj, aby sprawdzić więcej informacji o pliku php.ini na serwerze w home.pl.
Więcej informacji dotyczących pliku php.ini można znaleźć pod adresem https://php.net/ini (pomoc w języku angielskim).
Szczegółowe informacje na temat języka PHP, dokumentację oraz przykłady zastosowania znajdziesz na stronach WWW autorów danego języka pod adresem https://php.net.

Skrypty w języku PERL – .pl

W odróżnieniu od serwerów naszej konkurencji w home.pl nie musisz nadawać skryptom atrybutu wykonywalności. Więcej informacji o konfiguracji PHP, ASP, PEAR oraz dostępne moduły PERLA znajdziesz pod tym adresem.
Pełną listę dostępnych na naszych serwerach modułów (zarówno tych standardowych, jak i dodatkowych) możesz pobrać ze strony: https://online.home.pl/files/perl-5.8.6_modules.txt

Skrypty w języku C i C++ – .cgi

Na serwerach w home.pl możesz również uruchamiać skrypty CGI napisane np. w C lub C++, skompilowane na platformy Linux. Skrypt musi mieć rozszerzenie .cgi, ustawione flagi wykonywalności i ewentualnie wkompilowane niestandardowe biblioteki.

Skrypty w języku Python – .py i .py3

Dla bardziej zaawansowanych programistów dostępna jest opcja umieszczania skryptów w języku Python. Skrypty tego typu muszą mieć rozszerzenie .py Szczegółowe informacje na temat języka i możliwości jego wykorzystania znajdziesz pod adresem http://www.python.org

Na serwerach w home.pl możesz korzystać z Python 2.7 oraz w przypadku CRONA również z Python 3.6. W związku z tym w ramach mechanizmu CRON możesz zastosować dwa typy rozszerzeń: .py (Python w wersji 2.7) i .py3 (Python w wersji 3.6). Oznacza to, że pliki zakończone rozszerzeniem .py3 zostaną wykonane przez CRON z wykorzystaniem Python w wersji 3.6. Artykuł gdzie znajdziesz informacje o dostępnych modułach Python na serwerach w home.pl znajdziesz pod tym adresem.

Konfiguracja oraz dostępne moduły PEAR

PEAR (ang. PHP Extension and Application Repository) – jest frameworkiem, czyli swojego rodzaju szkieletem do budowy aplikacji, a zarazem systemem dystrybucji rozszerzeń do języka PHP. Projekt został rozpoczęty w 1999 roku przez Stiga S. Bakkena, następnie w krótkim czasie dołączyło do niego wielu następnych pasjonatów.

Na hostingu w home.pl możesz korzystać z PEAR, listę dostępnych modułów znajdziesz w pliku PEAR INFO.

W home.pl możesz również korzystać z frameworka PEAR, który jest systemem dystrybucji rozszerzeń do języka PHP. Kliknij tutaj, aby przeczytać więcej na temat PEAR w home.pl.
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie