- Skrypty w języku PHP – .php
- Plik php.ini na serwerze w home.pl
- Skrypty w języku PERL – .pl
- Skrypty w języku C i C++ – .cgi
- Skrypty w języku Python – .py i py3
- Konfiguracja oraz dostępne moduły PEAR
Skrypty w języku PHP – .php
PHP jest znakomitym rozwiązaniem dla różnych projektów. Za pomocą PHP będziesz w stanie utworzyć zarówno prostą stronę WWW, jak i również zaawansowany, dynamiczny, interaktywny portal internetowy. PHP to język skryptowy, uruchamiany po stronie serwera, łączący strukturę języka C, cechy języków interpretowanych (prosta instalacja na serwerze, liczne uproszczenia w składni) oraz całą bibliotekę wbudowanych funkcji do obsługi formularzy, protokołu HTTP, SMTP, języka HTML, cookies, baz danych oraz plików umieszczanych na serwerze.
Skrypty PHP umieszcza się bezpośrednio w treści strony HTML pomiędzy specjalnymi znacznikami <?php oraz ?>. Strona zawierająca takie skrypty musi mieć specjalne rozszerzenie .php lub .php5, które pozwoli serwerowi rozpoznać wersję PHP, która ma być wykorzystana do wykonania skryptu.
<html><body>Wpisz tekst: <form><input name="text"><input type="submit"></form> <?php if ($_GET['text']) echo ('Wpisałeś następującą wartość: '.$_GET[text]);?> </body></html>
Plik php.ini na serwerze w home.pl
Skrypty w języku PERL – .pl
Skrypty w języku C i C++ – .cgi
Skrypty w języku Python – .py i .py3
Na serwerach w home.pl możesz korzystać z Python 2.7 oraz w przypadku CRONA również z Python 3.6. W związku z tym w ramach mechanizmu CRON możesz zastosować dwa typy rozszerzeń: .py (Python w wersji 2.7) i .py3 (Python w wersji 3.6). Oznacza to, że pliki zakończone rozszerzeniem .py3 zostaną wykonane przez CRON z wykorzystaniem Python w wersji 3.6. Artykuł gdzie znajdziesz informacje o dostępnych modułach Python na serwerach w home.pl znajdziesz pod tym adresem.
Konfiguracja oraz dostępne moduły PEAR
PEAR (ang. PHP Extension and Application Repository) – jest frameworkiem, czyli swojego rodzaju szkieletem do budowy aplikacji, a zarazem systemem dystrybucji rozszerzeń do języka PHP. Projekt został rozpoczęty w 1999 roku przez Stiga S. Bakkena, następnie w krótkim czasie dołączyło do niego wielu następnych pasjonatów.
Na hostingu w home.pl możesz korzystać z PEAR, listę dostępnych modułów znajdziesz w pliku PEAR INFO.