Shortcode to mały fragment kodu, który może być użyty do wykonania wielu funkcji. To krótki fragment kodu, który został wprowadzony w WordPress 2.5. Umożliwia on wykonywanie kodu wewnątrz postów lub widżetów WordPress bez konieczności pisania całego kodu od podstaw. Skróty shortcodes mogą pochodzić z motywów lub wtyczek.
SPIS TREŚCI
Shortcode – informacje podstawowe
Tworzenie kodu do wykonania określonej akcji lub dodawania funkcji do witryny WordPress może być dla wielu użytkowników trudnością. Dlatego wraz z pojawieniem się WordPress 2.5 masz możliwość dodawania do postów i widżetów tzw. shortcode, czyli krótkich fragmentów kodu umożliwiających wywołanie określonej akcji.
Shortcode to krótki kod, który odwołuje się do określonej funkcji zaprogramowanej w WordPress. Funkcje te mogą być wbudowane bezpośrednio w CMS WordPress, w szablon WordPress lub pochodzić z zainstalowanych wcześniej wtyczek. Do wstawiania shortcode pomocny będzie blok o tej samej nazwie, który pozwala osadzić krótki kod.
Krótkie kody można wkleić na stronę lub post WordPress za pomocą edytora wizualnego lub tekstowego, a wynik skrótu pojawia się w edytorze w miejscu wybranym przez użytkownika. Na przykład, jeśli chcesz dodać galerię do swojej witryny, skopiuj i wklej krótki kod galerii na odpowiednią stronę za pomocą edytora wizualnego lub tekstowego – w zależności od preferencji. Wtedy sama galeria powinna pojawić się podczas przeglądania strony.
Wcześniej galerię możesz przygotować w dedykowanej do tego celu wtyczce. W ten sposób edytując post, nie musisz tworzyć całej struktury galerii, a jedynie wstawić shortcode odwołujący się do zainstalowanej wtyczki. Innym popularnym przykładem są formularze kontaktowe tworzone za pomocą wtyczki Contact Form 7. Po zainstalowaniu wtyczki, w jej opcjach, możesz skonfigurować dowolną liczbę formularzy, nadając im odpowiednie przyciski i pola, oraz przypisane im funkcje. Tworząc, np. stronę kontaktową, możesz po prostu opisać swoją firmę, dane kontaktowe, a następnie dodać shortcode odwołujący się do określonego formularza, bez konieczności wklejania jego całego kodu lub pisania go od podstaw.
Przykład użycia shortcode w WordPress
Odwołując się do ww. przykładu, spójrz, jak dodawanie shortcode pomoże Ci umieścić kod formularza kontaktowego na stronie kontaktu.
Ten przykład oparty jest na wtyczce Contact Form 7, której instrukcję obsługi znajdziesz w osobnym artykule. Kliknij tutaj, aby sprawdzić, jak włączyć wtyczkę i dodać formularz kontaktowy do witryny WordPress.
- Przejdź do konfiguracji wtyczki, dodając nowy formularz kontaktowy. Wybierz po prawej stronie ekranu Formularze.
- Dodaj nowy formularz kontaktowy WordPress.
- Po utworzeniu formularza kontaktowego otrzymać kod shortcode, który należy umieścić w treści wpisu lub strony WordPress.
- Użyj bloku Shortcode, w którego treść wprowadź uzyskany kod formularza. Po zapisaniu treści tj. jej opublikowaniu formularz będzie od razu dostępny na stronie internetowej.
Hosting stworzony dla WordPressa
Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.