Czy NordVPN przechowuje dane o użytkownikach?

Prywatne sieci wirtualne istnieją, by zabezpieczyć dane przesyłane w internecie. Zrozumiałe więc jest, że użytkownicy VPNów cenią sobie prywatność, która wiąże się z brakiem logów o wykonywanych połączeniach czy plikach przesyłanych przez internet.

Bezpieczne połączenie VPN w NordVPN

Źródło: https://nordvpn.com/

Co to logi i kto je przechowuje?

Korzystając z internetu, każda osoba pozostawia po sobie ślad, nawet jeśli w przeglądarce uruchomione jest okno prywatne. Nie ważne gdzie i kiedy łączysz się z internetem, Twoje połączenie przesyłane jest wiele serwerów, nad którymi nie masz kontroli. Logi, inaczej rejestry, zawierają informację m.in. o adresach IP, ilości przesłanych danych, odwiedzanych stronach, pobieranych plikach lub używanym oprogramowaniu.

Dostawcy usług internetowych widzą każdy internetowy ruch swoich klientów, ponieważ połączenia wykonywane są przez ich serwery. Dodatkowo, od dostawców internetu często też wymagane jest przechowywanie i przekazywanie danych użytkowników. Nawet jeśli wyczyścisz historie przeglądarki, może ona być dalej gromadzona na serwerach dostawcy.

Czy VPN przechowuje logi internetowe?

Korzystając z usługi VPN, Twoje dane zostają zaszyfrowane, przez co dostawcy internetu i serwery pośredniczące w połączeniu nie widzą ich treści. Pozostaje jednak pytanie, czy dostawca usługi VPN prowadzi logi Twojej aktywności? Zależy to od polityki prywatności usługodawcy oraz miejsca, w którym zarejestrowana jest firma. Niektóre państwa wymagają od producentów VPNów prowadzenia logów i przechowywania danych.

NordVPN znajduje się w Panamie, poza zasięgiem wymogów przetwarzania danych Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, przez co nie musi gromadzić danych. Na oficjalnej stronie NordVPN, przeznaczonej prywatności danych, znajdują się informacje o zaangażowaniu firmy w nie przechowywanie danych swoich użytkowników. Producent zapewnia, że gromadzone są tylko dane potrzebne do świadczenia usługi, rozliczeń oraz wsparcia technicznego.

Dodatkowo NordVPN informuje, że jako pierwsi w swojej branży wykonali audyt, mający na celu zweryfikować firmową politykę niegromadzenia danych. Audyt został przeprowadzony w 2018 roku przez niezależną, szwajcarską firmę PricewaterhouseCoopers i potwierdził, że NordVPN nie rejestruje danych swoich użytkowników.

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie