Czym jest separacja serwisu WWW, która występuje przy przekierowaniu na katalog?

Wprowadzenie

Na jednym serwerze w home.pl możesz opublikować wiele stron WWW jednocześnie. Pliki każdej strony WWW najlepiej przechowywać w osobnych katalogach. Aby dana strona WWW była wyświetlana pod adresem Twojej domeny, należy przypisać wybraną domenę do katalogu, w którym znajduje się opublikowana strona WWW.

WAŻNE! Operacje przypisania domeny do katalogu nazywamy przekierowaniem na katalog.
Przykładowy formularz, w którym możesz przekierować domenę na podkatalogRys. Przykładowy formularz, w którym możesz przekierować domenę na podkatalog.

Przy formularzu przekierowania domeny na podkatalog dostępne są opcje, które pozwalają wybrać czy przekierowanie zostanie włączone z funkcją separacji serwisu WWW. Przeczytaj poniższy artykuł, aby sprawdzić, na czym ta funkcja polega.

Kliknij tutaj, aby sprawdzić, jak przekierować domenę na katalog za pomocą Panelu klienta home.pl.

W ramach jakich usług funkcja przekierowania domeny na katalog jest dostępna?

Przekierowanie na katalog możliwe jest w ramach usług:

  • Hosting Start,
  • Hosting Biznes,
  • Hosting Profesjonalny,
  • Hosting Premium,
  • WordPress Hosting SSD,
  • eSklep oraz eSklep Premium.
WAŻNE! Z funkcji separacji serwisu WWW możesz skorzystać tylko w ramach usług, u których przekierowanie na katalog jest możliwe.

Czym jest separacja serwisu WWW, która występuje przy przekierowaniu na katalog?

Katalog i podkatalog

  • Podkatalog bez separacji serwisu – Przy przekierowaniu domeny na podkatalog za pomocą tej opcji nie tworzymy „osobnego środowiska” w danym podkatalogu. W praktyce oznacza to między innymi, że możliwe będą odwołania z tego podkatalogu do plików znajdujących się poziom „wyżej”. Omówimy to na poniższym przykładzie:
    Przykład: kierując domenę na podkatalog o nazwie „/strona_www” bez separacji serwisu sprawimy, że pod adresem domeny będzie wyświetlana strona WWW (np. index.html, index.php), która znajduje się w katalogu „/strona_www”. Dodatkowo skrypty znajdujące się w danym katalogu będą mogły odwołać się do zawartości umieszczonej „wyżej” w strukturze katalogów (np. zdjęć).
    WAŻNE! Wywołanie zawartości znajdującej się „wyżej” w strukturze katalogów będzie można wykonać za pomocą odwołań względnych (np.  ../foto/zdjecie.jpg – dla wywołania pliku z katalogu „/foto” lub ../skrypt.php – dla wywołania pliku z katalogu głównego FTP). Dwie kropki oznaczają wywołanie poziomu „wyżej”.
    WAŻNE! Dzięki funkcji przekierowania domeny na katalog bez separacji serwisu WWW pojawia się możliwość łatwego wywołania plików CRON, które umieszczane są w katalogu głównym serwera. Kliknij tutaj, aby przeczytać więcej na temat funkcji CRON w home.pl.
  • Podkatalog z separacją serwisu – Przy przekierowaniu domeny na podkatalog za pomocą tej opcji tworzymy „osobne środowisko” w danym podkatalogu. Taka konfiguracja powoduje, że dany podkatalog staje się katalogiem głównym serwisu (tzw. root) i nie ma w tym przypadku możliwości odwołania się do zawartości umieszczonej „wyżej” w strukturze katalogów. Omówimy to na poniższym przykładzie:
    Przykład: przy przekierowaniu domeny na podkatalog o nazwie „/strona_www” utworzymy z tego folderu katalog główny (tzw. root). Skrypt wywołany w katalogu „/strona_www” nie będzie mógł wywołać żadnej zawartości znajdującej się „powyżej” (czyli np. z katalogu „/foto” lub „/root”).
Użycie separacji serwisu nie wnosi żadnych zmian w strukturze katalogów na serwerze FTP. Opisana zmiana jest jedynie konfiguracją interpretowaną przez serwer WWW, tworzone jest „nowe” środowisko pracy np. dla strony internetowej i działającej z nią domeny. Konfiguracja ta nie ma wpływu na działanie skrzynek e-mail utworzonych w domenie.

A co z działaniem plików .htaccess i php.ini?

W przypadku zastosowania przekierowania z separacją serwisu, pliki odpowiadające za konfigurację serwera http (.htaccess) oraz interpretera PHP (php.ini) powinny znajdować się w katalogu, na który przekierowana jest domena.

W przypadku przekierowania bez separacji serwisu, plik php.ini powinien być umieszczony w katalogu głównym serwera. Jeśli zaś chodzi o plik .htaccess powinien on być umieszczony w katalogu, do którego skierowana jest domena.

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie