Czym jest separacja serwisu WWW, która występuje przy przekierowaniu na katalog?

Poczta wybrana przez tysiące firm

Szybki hosting dla WordPressa

Wprowadzenie

Na jednym serwerze w home.pl możesz opublikować wiele stron WWW jednocześnie. Pliki każdej strony WWW najlepiej przechowywać w osobnych katalogach. Aby dana strona WWW była wyświetlana pod adresem Twojej domeny, należy przypisać wybraną domenę do katalogu, w którym znajduje się opublikowana strona WWW.

WAŻNE! Operacje przypisania domeny do katalogu nazywamy przekierowaniem na katalog.
Przykładowy formularz, w którym możesz przekierować domenę na podkatalog
Rys. Przykładowy formularz, w którym możesz przekierować domenę na podkatalog.

Przy formularzu przekierowania domeny na podkatalog dostępne są opcje, które pozwalają wybrać czy przekierowanie zostanie włączone z funkcją separacji serwisu WWW. Przeczytaj poniższy artykuł, aby sprawdzić na czym ta funkcja polega.

Kliknij tutaj, aby sprawdzić jak przekierować domenę na katalog za pomocą Panelu klienta home.pl.

W ramach jakich usług funkcja przekierowania domeny na katalog jest dostępna?

Przekierowanie na katalog możliwe jest w ramach usług:

WAŻNE! Z funkcji separacji serwisu WWW możesz skorzystać tylko w ramach usług, u których przekierowanie na katalog jest możliwe. Pamiętaj też, że przy serwerach typu Windows, separacja serwisu WWW jest zawsze włączona przy przekierowywaniu domeny na podkatalog.

Czym jest separacja serwisu WWW, która występuje przy przekierowaniu na katalog?

 • Włącz przekierowanie na podkatalog bez separacji serwisuPrzy przekierowaniu domeny na podkatalog za pomocą tej opcji nie tworzymy “osobnego środowiska” w danym podkatalogu. W praktyce oznacza to między innymi, że możliwe będą odwołania z tego podkatalogu do plików znajdujących się poziom “wyżej”. Omówimy to na poniższym przykładzie:

  Separacja serwisu WWW - Włącz przekierowanie na podkatalog bez separacji serwisu - Przykładowy widok drzewka katalogów

  Przykład: kierując domenę na podkatalog o nazwie “/strona_www” bez separacji serwisu sprawimy, że pod adresem domeny będzie wyświetlana strona WWW (np. index.html, index.php), która znajduje się w katalogu “/strona_www”. Dodatkowo skrypty znajdujące się w danym katalogu będą mogły odwołać się do zawartości umieszczonej “wyżej” w strukturze katalogów (np. zdjęć).
  WAŻNE! Wywołanie zawartości znajdującej się “wyżej” w strukturze katalogów będzie można wykonać za pomocą odwołań względnych (np.  ../foto/zdjecie.jpg – dla wywołania pliku z katalogu “/foto” lub ../skrypt.php – dla wywołania pliku z katalogu głównego ftp). Dwie kropki oznaczają wywołanie poziomu “wyżej”.
  WAŻNE! Dzięki funkcji przekierowania domeny na katalog bez separacji serwisu WWW, pojawia się możliwość łatwego wywołania plików CRON, które umieszczane są w katalogu głównym serwera. Kliknij tutaj, aby przeczytać więcej na temat funkcji CRON w home.pl.
 • Włącz przekierowanie na podkatalog z separacją serwisuPrzy przekierowaniu domeny na podkatalog za pomocą tej opcji tworzymy “osobne środowisko” w danym podkatalogu. Taka konfiguracja powoduje, że dany podkatalog staje się katalogiem głównym serwisu (tzw. root) i nie ma w tym przypadku możliwości odwołania się do zawartości umieszczonej “wyżej” w strukturze katalogów. Omówimy to na poniższym przykładzie:

  Separacja serwisu WWW - Włącz przekierowanie na podkatalog z separacją serwisu - Przykładowy widok drzewka katalogów

  Przykład: przy przekierowaniu domeny na podkatalog o nazwie “/strona_www” utworzymy z tego folderu katalog główny (tzw. root). Skrypt wywołany w katalogu “/strona_www” nie będzie mógł wywołać żadnej zawartości znajdującej się “powyżej” (czyli np. z katalogu “/foto” lub “/root”).
Użycie separacji serwisu nie wnosi żadnych zmian w strukturze katalogów na serwerze FTP. Opisana zmiana jest jedynie konfiguracją interpretowaną przez serwer WWW, tworzone jest “nowe” środowisko pracy np. dla strony internetowej i działającej z nią domeny. Konfiguracja ta nie ma wpływu na działanie skrzynek e-mail utworzonych w domenie.

A co z działaniem plików .htaccess i php.ini?

W przypadku zastosowania przekierowania z separacją serwisu, pliki odpowiadające za konfigurację serwera http (.htaccess) oraz interpretera php (php.ini) powinny znajdować się w katalogu, na który przekierowana jest domena.

W przypadku przekierowania bez separacji serwisu, plik php.ini powinien być umieszczony w katalogu głównym serwera. Jeśli zaś chodzi o plik .htaccess powinien on być umieszczony w katalogu, do którego skierowana jest domena.

Hosting stworzony dla WordPressa

Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.


Odbierz 25 zł do wydania na empik.com

Polecaj usługi home.pl i zdobywaj za każde polecenie kupon o wartości 25zł do wydania na empik.com

Zdobądź swój kupon na 25zł Sprawdź jak

 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie