CCleaner jest najpopularniejszym narzędziem przeznaczonym do konserwacji systemu operacyjnego komputera. Przez lata pomógł i wciąż pomaga wielu użytkownikom zachować porządek na swoich komputerach, jednak pomimo tak dużej ilości użytkowników, nie wszyscy wiedzą jak działa CCleaner.
SPIS TREŚCI
- Komputerowy bałagan
- Jak działa CCleaner – najpopularniejsze narzędzie sprzątające?
- Podstawowe funkcje CCleaner
- Jak działa CCleaner? Czyszczenie niestandardowe
- Czyszczenie i naprawa rejestrów w CCleaner – jak to działa?
- Ustawienia i funkcje premium
- Komputerowy odkurzacz
Komputerowy bałagan
Każdy użytkownik komputera zna to uczucie kiedy jego urządzenie nie działa już tak szybko jak kiedyś. Wynika to z natury działania systemów, które ciągle się zmieniają – programy wprowadzają zmiany, aplikacje przechowują pliki tymczasowe, system operacyjny otrzymuje aktualizacje. W teorii wszystkie te pliki i dane powinny być usuwane po zakończeniu instalacji czy działania programu, lecz rzeczywistość jest kompletnie inna. Procesy działające w tle spowalniają procesor, a nieusuwane pliki po czasie zbierają się w gigabajty zapchanego miejsca, negatywnie wpływając na wydajność urządzenia.
Kiedy komputer jest w takim stanie, jego automatyczne procesy sprzątania dysku i procesów stają się kompletnie bezużyteczne. Windows posiada wbudowane narzędzia, dostępne dla każdego użytkownika, dzięki którym można manualnie wyczyścić systemowe śmieci, lecz są one pochowane w nieczytelnych głębiach paneli sterowania i ustawień.
Jak działa CCleaner – najpopularniejsze narzędzie sprzątające?
Zadanie porządkowania komputera ułatwiają specjalne programy, które omijają żmudne szukanie odpowiedniego okna ustawień Windows na wygodny i łatwy w obsłudze interfejs. Najpopularniejszym z nich jest CCleaner – działające od września 2003 roku narzędzie łączące w sobie funkcje sprzątające komputerowy nieporządek. Program ten jest już zakorzeniony w świadomości zarówno domorosłych jak i profesjonalnych informatyków, na co wskazuje liczba pobrań – w Polsce narzędzie zostało pobrane ponad 16 milionów razy, a na całym świecie zanotowano ich aż 2 miliardy. CCleaner był recenzowany i oceniany przez wielu ekspertów i redaktorów, między innymi otrzymując od magazynu CNET miano „niezbędnego narzędzia” i 5-gwiazdkową ocenę od redaktorów portalu Softpedia.
Przez 15 lat CCleaner miał możliwość poznać potrzeby użytkowników i rozbudować funkcjonalność poza podstawowe czyszczenie niechcianych plików. Program wyposażony jest w podstawowe funkcje usuwania pozostałości po działaniu aplikacji, optymalizowania rejestru systemu oraz tworzenie kopii zapasowych plików, by czyszczenie systemu odbyło się sprawnie i bezpiecznie. Z czasem dodawano kolejne funkcje jak wyznaczanie plików do skanowania, kontrola autostartu programów, instalacja i dezinstalacja programów oraz wiele innych.
Podstawowe funkcje CCleaner
Pierwszym oknem, które użytkownik widzi po instalacji programu, jest strona „Łatwe oczyszczanie”.
Zanim przejdzie się do porządkowania plików, program najpierw przeprowadza analizę stanu komputera. Po zakończeniu skanowania wyświetla się informacja o znajdujących się na komputerze plikach śledzących (pozostawionych przez witryny i reklamodawców) oraz niepotrzebnych plikach. Zakres Łatwego oczyszczania jest określony przez twórców CCleanera i zapewnia najwydajniejsze działanie programu, nie narażając ważnych plików systemowych i aplikacji.
Jak działa CCleaner? Czyszczenie niestandardowe
W drugim oknie programu użytkownik znajdzie opcje zaawansowane skanowania i oczyszczania plików w systemie Windows oraz aplikacji znajdujących się na komputerze. Strona ta przeznaczona jest dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy wiedzą jakie elementy komputera chcą przeszukiwać.
W tej części programu można samodzielnie dostosować jakie pliki będą analizowane i po analizie – usuwane. Z listy można wybrać poszczególne części systemu i aplikacji zostaną poddane obróbce przez CCleaner. W zakładce „System Windows” znajdują się elementy składowe systemu operacyjnego i jego aplikacji, natomiast zakładka „Aplikacje” zawiera części programów i sterowników sprzętowych instalowanych przez użytkownika. Po dostosowaniu ustawień skanowania należy wybrać opcję „Analizuj”, która wyświetli listę zeskanowanych elementów.
Podwójne kliknięcie na każdy z nich otworzy szczegółowe zestawienie plików i ich ścieżek na dysku. Wybranie przycisku „Uruchom CCleaner” zainicjuje proces usuwania plików. Czyszczenie niestandardowe jest dobrą metodą precyzyjnego usuwania plików, ponieważ pozwala wyznaczyć konkretną część systemu lub daną aplikację do analizy i czyszczenia.
Czyszczenie i naprawa rejestrów w CCleaner – jak to działa?
Rejestr Windows jest podstawowym elementem systemu operacyjnego i pełni rolę archiwum przechowującego informacje na temat ustawień, sprzętu oraz ścieżkach dostępu do plików. Podczas pracy z komputerem – tworząc i modyfikując pliki, instalując programy – rejestr powiększa się, gdyż musi przechowywać te wszystkie informacje. Pomimo dezinstalacji i usuwania plików, pewne wpisy w rejestrze zawsze zostają i po dłuższym czasie mogą stwarzać problemy dla komputera.
Do pomocy w tej kwestii wkracza CCleaner, który posiada wbudowane narzędzie analizy i naprawy rejestrów. Z lewej strony okna widnieje lista, na której można wybrać obszary rejestru do analizy. Po zaznaczeniu wybranych elementów i kliknięciu przycisku „Skanuj w poszukiwaniu problemów”, zostaje wyświetlona lista znalezionych problemów. Użytkownik może ją przejrzeć i manualnie zaznaczyć lub odznaczyć problemy do naprawienia.
Niektóre elementy mogą nie być zaznaczone przez program, ze względu na ich potencjalny wpływ na pracę systemu – zaznaczenie ich do naprawy odbywa się na odpowiedzialność użytkownika. Po wybraniu opcji „Napraw zaznaczone problemy”, program CCleaner tworzy kopię zapasową rejestrów jako zabezpieczenie, gdyby podczas procesu naprawiania coś poszło nie po myśli programu.
Ustawienia i funkcje premium
Ostatnim oknem CCleaner są „Ustawienia”, gdzie modyfikować można zachowanie samego programu.
Znajdują się tutaj podstawowe ustawienia jak opcje językowe, uruchamianie wraz z systemem, wyznaczanie plików cookie do zachowania, czy ustawienia uwzględnienia i wykluczenia wybranych przez użytkownika plików i folderów. W Ustawieniach można także znaleźć opcje dostępne tylko dla użytkowników płatnej wersji CCleaner Business i Proffesional, jak na przykład planowanie skanowania i czyszczenia, inteligentne czyszczenie, zarządzanie poszczególnymi użytkownikami komputera (bardzo przydatne dla administratorów), a także automatyczne aktualizacje programu.
Komputerowy odkurzacz
CCleaner, pomimo zaciętej rywalizacji na rynku oprogramowania, od samego początku był liderem w swojej dziedzinie. Przez lata aplikacja rozwijała i usprawniała swoją funkcjonalność, w coraz większym stopniu pomagając użytkownikom zaprowadzić porządek na ich urządzeniach, stacjonarnych i mobilnych, jak i naprawiać problemy stworzone przez zalegające pliki i dane.