Jak działa CCleaner? Podstawy użytkowania CCleaner

czyszczenie rejestrów, naprawa błędnych rejestrów, przyspieszanie działania komputera, dla systemów Windows, optymalizacja działania, ochrona danych, większe miejsce na dysku.

CCleaner jest najpopularniejszym narzędziem przeznaczonym do konserwacji systemu operacyjnego komputera. Przez lata pomógł i wciąż pomaga wielu użytkownikom zachować porządek na swoich komputerach, jednak pomimo tak dużej ilości użytkowników, nie wszyscy wiedzą jak działa CCleaner.

Komputerowy bałagan

Każdy użytkownik komputera zna to uczucie kiedy jego urządzenie nie działa już tak szybko jak kiedyś. Wynika to z natury działania systemów, które ciągle się zmieniają – programy wprowadzają zmiany, aplikacje przechowują pliki tymczasowe, system operacyjny otrzymuje aktualizacje. W teorii wszystkie te pliki i dane powinny być usuwane po zakończeniu instalacji czy działania programu, lecz rzeczywistość jest kompletnie inna. Procesy działające w tle spowalniają procesor, a nieusuwane pliki po czasie zbierają się w gigabajty zapchanego miejsca, negatywnie wpływając na wydajność urządzenia.

Kiedy komputer jest w takim stanie, jego automatyczne procesy sprzątania dysku i procesów stają się kompletnie bezużyteczne. Windows posiada wbudowane narzędzia, dostępne dla każdego użytkownika, dzięki którym można manualnie wyczyścić systemowe śmieci, lecz są one pochowane w nieczytelnych głębiach paneli sterowania i ustawień.

Jak działa CCleaner – najpopularniejsze narzędzie sprzątające?

Zadanie porządkowania komputera ułatwiają specjalne programy, które omijają żmudne szukanie odpowiednego okna ustawień Windows na wygodny i łatwy w obsłudze interfejs. Najpopularniejszym z nich jest CCleaner – działające od września 2003 roku narzędzie łączące w sobie funkcje sprzątające komputerowy nieporządek. Program ten jest już zakorzeniony w świadomości zarówno domorosłych jak i profesjonalnych informatyków, na co wskazuje liczba pobrań – w Polsce narzędzie zostało pobrane ponad 16 milionów razy, a na całym świecie zanotowano ich aż 2 miliardy. CCleaner był recenzowany i oceniany przez wielu ekspertów i redaktorów, między innymi otrzymując od magazynu CNET miano „niezbędnego narzędzia” i 5-gwiazdkową ocenę od redaktorów portalu Softpedia.

Przez 15 lat CCleaner miał możliwość poznać potrzeby użytkowników i rozbudować funkcjonalność poza podstawowe czyszczenie niechcianych plików. Program wyposażony jest w podstawowe funkcje usuwania pozostałości po działaniu aplikacji, optymalizowania rejestru systemu oraz tworzenie kopii zapasowych plików, by czyszczenie systemu odbyło się sprawnie i bezpiecznie. Z czasem dodawano kolejne funkcje jak wyznaczanie plików do skanowania, kontrola autostartu programów, instalacja i dezinstalacja programów oraz wiele innych.

Podstawowe funkcje CCleaner

Pierwszym oknem, które użytkownik widzi po instalacji programu jest strona „Łatwe oczyszczanie”.

Jak działa CCleaner? Skorzystaj z funkcji łatwego czyszczenia, aby wyczyścić komputer.

Zanim przejdzie się do porządkowania plików, program najpierw przeprowadza analizę stanu komputera. Po zakończeniu skanowania wyświetla się informacja o znajdujących się na komputerze plikach śledzących (pozostawionych przez witryny i reklamodawców) oraz niepotrzebnych plikach. Zakres Łatwego oczyszczania jest określony przez twórców CCleanera i zapewnia najwydajniejsze działanie programu nie narażając ważnych plików systemowych i aplikacji.

Jak działa CCleaner? Czyszczenie niestandardowe

W drugim oknie programu, użytkownik znajdzie opcje zaawansowane skanowania i oczyszczania plików w systemie Windows oraz aplikacji znajdujących się na komputerze. Strona ta przeznaczona jest dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy wiedzą jakie elementy komputera chcą przeszukiwać.

Jak działa CCleaner? Funkcja czyszczenia niestandardowego pozwala wybrać elementy systemu do wyczyszczenia.

W tej części programu można samodzielnie dostosować jakie pliki będą analizowane i po analizie – usuwane. Z listy można wybrać poszczególne części systemu i aplikacji zostaną poddane obróbce przez CCleaner. W zakładce „System Windows” znajdują się elementy składowe systemu operacyjnego i jego aplikacji, natomiast zakładka „Aplikacje” zawiera części programów i sterowników sprzętowych instalowanych przez użytkownika. Po dostosowaniu ustawień skanowania należy wybrać opcję „Analizuj”, która wyświetli listę zeskanowanych elementów.

CCleaner umożliwia analizę plików i programów znajdujących się na komputerze.

Podwójne kliknięcie na każdy z nich otworzy szczegółowe zestawienie plików i ich ścieżek na dysku. Wybranie przycisku „Uruchom CCleaner” zainicjuje proces usuwania plików. Czyszczenie niestandardowe jest dobrą metodą precyzyjnego usuwania plików, ponieważ pozwala wyznaczyć konkretną część systemu lub daną aplikację do analizy i czyszczenia.

Czyszczenie i naprawa rejestrów w CCleaner – jak to działa?

Rejestr Windows jest podstawowym elementem systemu operacyjnego i pełni rolę archiwum przechowującego informacje na temat ustawień, sprzętu oraz ścieżkach dostępu do plików. Podczas pracy z komputerem – tworząc i modyfikując pliki,  instalując programy – rejestr powiększa się, gdyż musi przechowywać te wszystkie informacje. Pomimo deinstalacji i usuwania plików, pewne wpisy w rejestrze zawsze zostają i po dłuższym czasie mogą stwarzać problemy dla komputera.

Za pomocą funkcji Rejestr możesz uporządkować oraz naprawić rejestr systemu Windows.

Do pomocy w tej kwestii wkracza CCleaner, który posiada wbudowane narzędzie analizy i naprawy rejestrów. Z lewej strony okna widnieje lista, na której można wybrać obszary rejestru do analizy. Po zaznaczeniu wybranych elementów i kliknięciu przycisku „Skanuj w poszukiwaniu problemów”, zostaje wyświetlona lista znalezionych problemów. Użytkownik może ją przejrzeć i manualnie zaznaczyć lub odznaczyć problemy do naprawienia.

Niektóre elementy mogą nie być zaznaczone przez program, ze względu na ich potencjalny wpływ na pracę systemu – zaznaczenie ich do naprawy odbywa się na odpowiedzialność użytkownika. Po wybraniu opcji „Napraw zaznaczone problemy”, program CCleaner tworzy kopię zapasową rejestrów jako zabezpieczenie, gdyby podczas procesu naprawiania coś poszło nie po myśli programu.

Ustawienia i funkcje premium

Ostatnim oknem CCleaner są „Ustawienia”, gdzie modyfikować można zachowanie samego programu.

CCleaner umożliwia personalizowanie ustawień czyszczenia i optymalizacji komputera.

Znajdują się tutaj podstawowe ustawienia jak opcje językowe, uruchamianie wraz z sytemem, wyznaczanie plików cookie do zachowania, czy ustawienia uwzględnienia i wykluczenia wybranych przez użytkownika plików i folderów. W Ustawieniach można także znaleźć opcje dostępne tylko dla użytkowników płatnej wersji CCleaner Business i Proffesional, jak na przykład planowanie skanowania i czyszczenia, inteligentne czyszczenie, zarządzanie poszczególnymi użytkownikami komputera (bardzo przydatne dla administratorów), a także automatyczne aktualizacje programu.

Komputerowy odkurzacz

CCleaner, pomimo zaciętej rywalizacji na rynku oprogramowania, od samego początku był liderem w swojej dziedzinie. Przez lata aplikacja rozwijała i usprawniała swoją funkcjonalność, w coraz większym stopniu pomagając użytkownikom zaprowadzić porządek na ich urządzeniach, stacjonarnych i mobilnych, jak i naprawiać problemy stworzone przez zalegające pliki i dane.

Po 15 latach CCleaner jest nieodłączną częścią zestawu programów zainstalowanych na nowych i starych komputerach, stanowiąc ważną rolę w utrzymaniu kondycji komputerów na całym świecie.

Domeny internetowe już za 1 zł!

Zarejestruj własny adres w Internecie już dziś. Nawet jeśli Twoja wymarzona domena jest zajęta, nasza inteligentna wyszukiwarka podsunie Ci dodatkowe możliwości.

Sprawdź, czy domena jest wolna Wyszukaj domenę

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie
Szukaj
Generic filters
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treści
Filter by Article Categories
Najczęściej zadawane pytania
Dodatkowe narzędzia hostingu
Statystyki serwera (nowe)
Połączenie SSH
Statystyki serwera (stare)
WebFTP
Autoinstalator
Kontrola wersji (SVN)
Listy mailingowe
Poczta home.pl
Obsługa poczty webmail
Programy pocztowe
Nowa platforma home.pl
Częste pytania
Bezpieczeństwo
Instalacje
Panel klienta
Domeny
Hosting
Serwer Apache
Bazy danych
Certyfikaty SSL
Zamawianie SSL
Instalacja i konfiguracja SSL
Poczta e-mail
WordPress Hosting SSD
Dodatki od partnerów
Poprzednia platforma home.pl
Certyfikaty SSL
Zamawianie certyfikatów SSL
Konfiguracja i instalacja SSL
Panel home.pl
Informacje podstawowe
Pulpit
Usługi
Płatności
Profil
Centrum Pomocy
Operacje w Panelu home.pl
Serwery
WebFTP
Informacje podstawowe
Konfiguracja serwerów
Serwery Unix
Serwery Windows
Obsługa baz danych
phpMyAdmin (MySQL)
phpPgAdmin (PgSQL)
myLittleAdmin (MSSQL)
Sklep internetowy eSklep
Panel usługi eSklep
RODO w sklepie internetowym
Panel sklepu internetowego
Pierwsze kroki
Promocja sklepu
Sprzedaż
Pierwsze uruchomienie
Dodatki od partnerów
Asortyment
Klienci
Integracje
Inne integracje
Systemy aukcyjne
Baza produktów
Aplikacje
App store
Aplikacja mobilna
Marketing
Modyfikacja wyglądu
Dokumentacja
Dla deweloperów
Style graficzne
Inne zagadnienia
Raporty i statystyki
Zawartość
Filmy instruktażowe
Konfiguracja sklepu
Rozliczenia i dokumenty
Faktury
Zmiana danych (cesja)
Rozliczenia i płatności
Dokumenty do pobrania
Produkty i usługi
Kreator Stron WWW
eCommerce
Moduły
Ustawienia
Szablony
Nawigacja
Publikacja i dodatki
Szybki start
Prestahosting
Profesjonalne usługi IT
Certyfikaty SSL
Przywracanie danych
Udostępnienie logów
Operacje na plikach i bazach danych
WordPress
Terminal płatniczy SumUp
Wordpress hosting SSD
Domeny
Informacje podstawowe
Rejestracja / opłacanie
Konfiguracja domen
Transfer domen
Giełda domen
Dodatki do domen
Serwery VPS
Skrzynki e-mail
Microsoft Exchange
Cloud Email Xchange
Obsługa skrzynek w Panelu home.pl
Jak zarejestrować Personal email lub Business email?
Bezpieczeństwo
eKsięgowość
Reklama internetowa
Reklama Allegro Ads
Tworzenie stron WWW
Contact LEADer
Reklama banerowa Google
Zakupy Google
Google Ads (AdWords)
eKampanie Google
SEMSTORM
Pozycjonowanie
rankingCoach
Baza wiedzy
Facebook
Systemy CMS
Internet w praktyce
Przydatne programy
Konfiguracja programów FTP
Zagadnienia techniczne
.htaccess
mod_rewrite
Kursy i specyfikacje
Kurs HTML
Kurs PHP
Kurs SQL
Rejestracja usług
RODO w home.pl
English
Website Builder
Marketplace
Control Panel
Webmail
FTP
Office 365
WordPress
SSL certificate
Aplikacje w marketplace
SimplySign
Antywirus ESET
SiteLock - ochrona WWW
Dropsuite Email Backup
CCleaner
Antywirus Kaspersky
Dropbox - dysk w chmurze
Płatności PayU
Programy antywirusowe AVAST
Office 365
AVG PC TuneUp
Reklama na start
Google AdWords
Zareklamuj stronę WWW na Facebook
Cloud Email Xchange
Brand24
Microsoft OneDrive
FreshMail.pl
Tłumaczenia online
G Suite - poczta Gmail
Program prowizyjny
Acronis Backup
Informacje podstawowe
Ustawienia dodatkowe
Panel użytkownika
Panel administratora
lub