Inwestycja w domenę – na czym polega?

Inwestycja w domenę to lokowanie środków pieniężnych w adresach internetowych zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Wciąż możesz zarejestrować wolne nazwy na rynku pierwotnym, które mogą nabrać na wartości w najbliższym czasie. Najczęściej inwestowanie w domeny polega jednak na pozyskiwaniu nazw na rynku wtórnym, np. za pośrednictwem giełd domen.

SPIS TREŚCI

Na czym polega inwestycja w domenę?

Domeny internetowe działają jako pojedyncza usługa w ramach abonamentu. Oznacza to, że jeśli rejestrujesz pewien adres, to możesz go używać do końca okresu subskrypcji. Teoretycznie nawet adres internetowy wyceniany na miliony złotych może wygasnąć. W takim wypadku dowolna osoba może go ponownie zarejestrować za drobną opłatą.

W praktyce takie sytuacje mają jednak miejsce bardzo rzadko. Najbardziej wartościowe nazwy są w odpowiedni sposób zabezpieczane, aby właściciele pamiętali o ich przedłużaniu. Nawet jeśli domena nie zostanie przedłużona w terminie, to szansa na jej rejestrację przez dowolną osobę jest znikoma. Po zwolnieniu domenę prawdopodobnie zarejestruje jeden z wielu „graczy”. Codziennie czyhają oni na takie okazje dzięki algorytmowi stworzonemu w celu przechwytywania wygasających domen.

Dlaczego warto zainwestować w domeny?

Od kilku lat obserwujemy aktywny rozwój rynku domen w Polsce. Niestety, panuje na nim coraz większy „ścisk”. Większość prostych, chwytliwych i ciekawych nazw jest już wykupiona. Z tego powodu atrakcyjne nazwy domen są bardzo wysoko wyceniane na rynku wtórnym domen.

Oprócz najbardziej wartościowych domen, które zwykle nie są pomijane, istnieje mnóstwo mniej interesujących adresów. Ich właściciele z różnych przyczyn nie przedłużają subskrypcji. Część z nich to nazwy po zlikwidowanych lub przestarzałych portalach. Inne wpadają do puli nazw wolnych przez zwykłą nieuwagę. Wiele z wygasających adresów internetowych jest zwyczajnie zbędna w oczach poprzednich właścicieli. Mogą one jednak zainteresować innych użytkowników, którzy poszukują domenę odpowiadającą profilowi ich działalności.

Ile kosztuje dobra domena?

Dobra i krótka domena dla strony WWW jest łatwa do zapamiętania. Dzięki temu użytkownicy chętniej wracają pod dany adres. Takie domeny przyciągają też nowych klientów, którzy poszukują danych słów kluczowych w wyszukiwarkach.

Inwestycja w domenę - Przykładowa lista domen dostępnych na giełdzie w kategorii "Wyróżnione"
Przykładowa lista domen dostępnych na giełdzie w kategorii „Wyróżnione”.

Najważniejszą rolą dobrej domeny jest przede wszystkim budowanie prestiżu i pozytywnych powiązań. Jeśli pod nazwą związaną z branżą umieścimy stronę WWW naszej firmy, to budujemy skojarzenie, że to nasza organizacja jest jej najważniejszym przedstawicielem. Dzieje się tak, bo pod adresem internetowym opisującym całą branżę można znaleźć tylko naszą działalność. Powoduje to zbudowanie pozytywnych i pożądanych skojarzeń wśród klientów.

W Polsce wyjątkowy zysk odniesiono podczas sprzedaży domeny opony.pl. W 2010 roku adres został sprzedany za 960 tys. zł. Ty również możesz zarobić na swojej domenie!
Ceny domen na giełdzie wahają się od kilku aż do kilkuset tysięcy złotych. Pamiętaj, że dobra domena jest bardzo cenna. Jeśli decydujesz się na zakup domeny premium, pamiętaj, że sam adres nie oznacza pewnego sukcesu. Ogromne znaczenie ma dziś nie tylko dobra nazwa, ale przede wszystkim to, co ma do zaoferowania widoczna pod tym adresem strona. Twoja witryna może przyciągać np. ofertą firmy czy publikowanym contentem. Pamiętaj też o pozycjonowaniu, SEO i SEM.
Czytaj więcej
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie