Na czym polega inwestycja w domenę?

Inwestowanie w domeny równoznaczne jest z lokowaniem środków pieniężnych w adresy internetowe na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Wciąż istnieje możliwość rejestracji wolnych nazw, które mogą nabrać na wartości w najbliższym czasie (rynek pierwotny). Najczęściej inwestowanie w domeny polega jednak na pozyskiwaniu domen na rynku wtórnym, np. za pośrednictwem giełd domen.

Domeny internetowe nie są przyznawane dożywotnio, a jedynie są udostępniane jako pojedyncza usługa w ramach abonamentu. Teoretycznie nawet adres internetowy wyceniany na miliony złotych może wygasnąć i zostać zarejestrowany ponownie za drobną opłatą przez dowolną osobę.

W praktyce takie sytuacje nie mają jednak miejsca, ponieważ najbardziej wartościowe nazwy są w odpowiedni sposób zabezpieczane, aby właściciele pamiętali o ich przedłużaniu. Jeśli nawet abonent zaniedba kwestie przedłużenia (domena nie zostanie przedłużona w terminie), to szansa na jej manualną rejestrację przez dowolną osobę jest znikoma, ponieważ błyskawicznie po zwolnieniu domena zostanie zarejestrowana przez jednego z wielu „graczy”, którzy codziennie czychają na tego typu okazje za pomocą specjalistycznego algorytmu (czyli programu stworzonego w celu przechwytywania wygasających domen).

WAŻNE! W najbliższym czasie w internecie pojawi się kilkaset nowych końcówek domenowych.
Oprócz najbardziej wartościowych domen, które zwykle nie są zaniedbywane, istnieje mnóstwo adresów mniej wartościowych, które z dowolnych przyczyn nie zostają przedłużone. Część z nich to nazwy po likwidowanych lub nieaktualizowanych portalach, część jest efektem oszczędności. Jeszcze inne wypadają do puli nazw wolnych przez nieuwagę lub sklerozę. Wiele z wygasających adresów internetowych jest zwyczajnie zbędna w oczach poprzednich właścicieli, jednak mogą one zainteresować innych użytkowników sieci Internet, którzy poszukują domeny odpowiadającej profilowi ich działalności.

Dlaczego warto zainwestować w domeny?

Od kilku lat można zaobserwować dynamiczny rozwój rynku domen w naszym kraju. Na rynku domen panuje coraz większy „ścisk”, a większość prostych, chwytliwych i ciekawych nazw jest już wykupiona. Z uwagi na coraz mniejszą ilość wolnych adresów internetowych, posiadanie atrakcyjnych nazw domen jest bardzo wysoko wyceniane na rynku wtórnym domen.
W XXI wieku inwestycja środków pieniężnych w domeny stała się idealną alternatywą dla olbrzymich nakładów w reklamę i marketing lub innych inwestycji związanych ze zdobywaniem nowych klientów.
  • Kliknij tutaj, aby sprawdzić dlaczego warto zainwestować w domeny.

Ile kosztuje dobra domena?

Dobra i krótka domena dla strony WWW sprawia, że użytkownicy chętnie wracają pod dany adres, gdyż łatwo było go zapamiętać. Dobra domena przyciąga też nowych klientów, którzy poszukują danych słów kluczowych w wyszukiwarkach.

Domeny - Przykładowa lista domen dostępnych na giełdzie w kategorii Wyróżnione
Rys. Przykładowa lista domen dostępnych na giełdzie w kategorii „Wyróżnione”.

Najważniejszą rolą dobrej domeny jest przede wszystkim budowanie prestiżu i pozytywnych skojarzeń. Przykładowo, jeśli pod nazwą domeny kojarzoną z całą branżą umieścimy stronę WWW naszej firmy, to budujemy skojarzenie, że to nasza firma jest jej najważniejszym przedstawicielem, bo pod adresem internetowym opisującym całą branżę można znaleźć tylko nas. Podsumowując, powoduje to zbudowanie pozytywnych i pożądanych przez firmę skojarzeń w umysłach klientów.

WAŻNE! W Polsce spektakularny zysk odniosła sprzedaż domeny opony.pl, która w 2010 roku została kupiona za 960 tys. zł. Ty również możesz zarobić na swojej domenie!
Ceny domen na giełdzie wahają się od kilku złotych aż do kilkuset tysięcy złotych. Pamiętaj, że dobra domena jest bardzo cenna. Jeśli decydujesz się na zakup domeny premium, powinieneś pamiętać, że sam adres nie oznacza od razu sukcesu. Ogromne znaczenie ma dziś nie tylko dobra nazwa, ale przede wszystkim to co ma do zaoferowania widoczna pod tym adresem strona: czy to będzie oferta firmy a może content jaki publikujesz. Pamiętaj o pozycjonowaniu SEO i SEM.
  • Kliknij tutaj, aby sprawdzić ile powinna kosztować dobra domena.
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie