Co to jest giełda domen?

Rynek domen jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki na świecie. Często nazywamy go rynkiem nieruchomości XXI wieku. Wyobraź sobie, że po zainwestowaniu kilkudziesięciu złotych możesz zarobić nawet kilkaset procent więcej. Realizację takich i jeszcze korzystniejszych scenariuszy umożliwia giełda domen.

SPIS TREŚCI

Co to jest giełda domen?

Pierwsze giełdy domen powstały w USA, a transakcje sprzedaży opiewały wówczas nawet na kilka milionów dolarów. Giełdy umożliwiają bezpieczny i wygodny obrót domenami z rynku wtórnego. Rozszerzeni a odkupuje się od innych użytkowników (ich właścicieli), co gwarantuje bezpieczeństwo obu stronom transakcji. Giełdy domen umożliwiają przelew środków pieniężnych oraz realizację procesu zmiany abonenta w bezpieczny sposób.

Dlaczego warto zainwestować w domeny na giełdzie?

Na wciąż szybko rozwijającym się rynku domen w naszym kraju panuje niestety coraz większy „ścisk”. Większość prostych, chwytliwych i ciekawych nazw została już zarejestrowana. Liczba wolnych adresów internetowych maleje z dnia na dzień. Wykupienie atrakcyjnych nazw domen wycenia się z tego powodu bardzo wysoko, szczególnie na rynku wtórnym.

Giełda domen. Na czym polega inwestycja w domenę?

Inwestowanie w domeny to nic innego, jak lokowanie środków pieniężnych w adresach internetowych zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. Wciąż istnieje przecież możliwość rejestracji wolnych nazw, które mogą nabrać na wartości w najbliższym czasie. Najczęściej inwestowanie w domeny polega jednak na pozyskiwaniu nazw na rynku wtórnym, np. za pośrednictwem giełd domen.

 

Domeny internetowe nie są przyznawane na zawsze — udostępnia się je jako pojedyncze usługi abonamentowe. Teoretycznie nawet adres internetowy wyceniany na miliony złotych może wygasnąć i zostać zarejestrowany ponownie za bardzo niską cenę.

Ile kosztuje dobra domena?

Dobra i krótka nazwa strony WWW sprawia, że łatwo go zapamiętać, a użytkownicy chętniej wracają na witrynę. Atrakcyjna domena przyciąga też nowych klientów, którzy poszukują danych słów kluczowych w wyszukiwarkach.

Giełda domen - Przykładowa lista domen dostępnych na giełdzie w kategorii Wyróżnione
Przykładowa lista domen dostępnych na giełdzie w kategorii „Wyróżnione”

Najważniejszą rolą dobrej domeny jest przede wszystkim budowanie prestiżu i pozytywnych skojarzeń. Jeśli pod nazwą domeny związaną z całą branżą umieścimy stronę WWW naszej firmy, to budujemy skojarzenie, że to nasza firma jest jej najważniejszym przedstawicielem. Dzieje się tak, bo pod adresem internetowym opisującym cały sektor można znaleźć tylko Twoją organizację. Powoduje to zbudowanie pozytywnych i pożądanych przez firmę skojarzeń w umysłach klientów.

W Polsce spektakularny zysk odniosła sprzedaż domeny opony.pl. W 2010 roku sprzedano ją za 960 tys. zł. Ty również możesz zarobić na swojej domenie!
Ceny domen na giełdzie wahają się od kilku aż do kilkuset tysięcy złotych. Pamiętaj, że dobra domena jest bardzo cenna.
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie