Co to jest giełda domen?

SPIS TREŚCI

Wprowadzenie

Rynek domen na świecie jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków. Często nazywany jest rynkiem nieruchomości XXI wieku, który najprawdopodobniej posiada najwyższe stopy zwrotu. Wyobraź sobie, że w ramach inwestycji na kilkadziesiąt złotych możesz zarobić kilkaset procent więcej. Takie oraz jeszcze korzystniejsze scenariusze możliwe są tylko na giełdzie domen.
WAŻNE! Giełda domen umożliwia bezpieczny i wygodny obrót domen z rynku wtórnego. Domeny z rynku wtórnego odkupywane są od innych użytkowników (ich właścicieli), z tego względu giełda domen gwarantuje bezpieczeństwo dla obu stron transakcji, czyli umożliwia bezpieczny przelew środków pieniężnych oraz bezpieczną realizację procesu zmiany Abonenta.
Współczesny rynek domen doceniany jest przez takie osobistości jak Steve Forbes czy Warren Buffett. Drugi z nich zainwestował setki milionów dolarów w Verisign, czyli spółkę zarządzającą domenami .com i .net.

 

Pierwsze giełdy domen tworzone były w USA, gdzie przestają już dziwić transakcje sprzedaży na kilka milionów dolarów, czy też użytkownicy posiadający ogromną ilość domen liczoną już nawet w setkach tysięcy. Z dnia na dzień handel i reklama w Internecie zwiększają swoje udziały, a chętnych na posiadanie strony internetowej pod dobrym adresem nie brakuje. Jak więc nie zainteresować się inwestycją w domeny internetowe?

Dlaczego warto zainwestować w domeny?

Od kilku lat można zaobserwować dynamiczny rozwój rynku domen w naszym kraju. Na rynku domen panuje coraz większy „ścisk”, a większość prostych, chwytliwych i ciekawych nazw jest już wykupiona. Z uwagi na coraz mniejszą ilość wolnych adresów internetowych, posiadanie atrakcyjnych nazw domen jest bardzo wysoko wyceniane na rynku wtórnym domen.
W XXI wieku inwestycja środków pieniężnych w domeny stała się idealną alternatywą dla olbrzymich nakładów w reklamę i marketing lub innych inwestycji związanych ze zdobywaniem nowych klientów.
  • Kliknij tutaj, aby sprawdzić, dlaczego warto zainwestować w domeny.

Na czym polega inwestycja w domenę?

Inwestowanie w domeny równoznaczne jest z lokowaniem środków pieniężnych w adresy internetowe na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Wciąż istnieje możliwość rejestracji wolnych nazw, które mogą nabrać na wartości w najbliższym czasie (rynek pierwotny). Najczęściej inwestowanie w domeny polega jednak na pozyskiwaniu domen na rynku wtórnym, np. za pośrednictwem giełd domen.

 

Domeny internetowe nie są przyznawane dożywotnio, a jedynie są udostępniane jako pojedyncza usługa w ramach abonamentu. Teoretycznie nawet adres internetowy wyceniany na miliony złotych może wygasnąć i zostać zarejestrowany ponownie za drobną opłatą przez dowolną osobę.
  • Kliknij tutaj, aby przeczytać, na czym polega inwestycja w domenę.

Ile kosztuje dobra domena?

Dobra i krótka domena dla strony WWW sprawia, że użytkownicy chętnie wracają pod dany adres, gdyż łatwo było go zapamiętać. Dobra domena przyciąga też nowych klientów, którzy poszukują danych słów kluczowych w wyszukiwarkach.

Giełda domen - Przykładowa lista domen dostępnych na giełdzie w kategorii Wyróżnione
Rys. Przykładowa lista domen dostępnych na giełdzie w kategorii „Wyróżnione”.

Najważniejszą rolą dobrej domeny jest przede wszystkim budowanie prestiżu i pozytywnych skojarzeń. Przykładowo, jeśli pod nazwą domeny kojarzoną z całą branżą umieścimy stronę WWW naszej firmy, to budujemy skojarzenie, że to nasza firma jest jej najważniejszym przedstawicielem, bo pod adresem internetowym opisującym całą branżę można znaleźć tylko nas. Podsumowując, powoduje to zbudowanie pozytywnych i pożądanych przez firmę skojarzeń w umysłach klientów.

WAŻNE! W Polsce spektakularny zysk odniosła sprzedaż domeny opony.pl, która w 2010 roku została kupiona za 960 tys. zł. Ty również możesz zarobić na swojej domenie!
Ceny domen na giełdzie wahają się od kilku złotych aż do kilkuset tysięcy złotych. Pamiętaj, że dobra domena jest bardzo cenna.
  • Kliknij tutaj, aby sprawdzić, ile powinna kosztować dobra domena.
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie