Ile kosztuje dobra domena?

.

Dobra i krótka domena dla strony WWW sprawia, że użytkownicy chętnie wracają pod dany adres, gdyż łatwo było go zapamiętać. Dobra domena przyciąga też nowych klientów, którzy poszukują danych słów kluczowych w wyszukiwarkach.

Domeny - Przykładowa lista domen dostępnych na giełdzie w kategorii Wyróżnione
Rys. Przykładowa lista domen dostępnych na giełdzie w kategorii „Wyróżnione”.

Najważniejszą rolą dobrej domeny jest przede wszystkim budowanie prestiżu i pozytywnych skojarzeń. Przykładowo, jeśli pod nazwą domeny kojarzoną z całą branżą umieścimy stronę WWW naszej firmy, to budujemy skojarzenie, że to nasza firma jest jej najważniejszym przedstawicielem, bo pod adresem internetowym opisującym całą branżę można znaleźć tylko nas. Podsumowując, powoduje to zbudowanie pozytywnych i pożądanych przez firmę skojarzeń w umysłach klientów.

WAŻNE! W Polsce spektakularny zysk odniosła sprzedaż domeny opony.pl, która w 2010 roku została kupiona za 960 tys. zł. Ty również możesz zarobić na swojej domenie!
Perspektywa szybkich oraz wysokich zysków działa pobudzająco na nowych graczy, którzy chcą wejść na rynek domen. Ceny płacone za niektóre domeny są kosmiczne (szczególnie te anglojęzyczne w domenie .com). Choć wyniki globalnego rynku domen wydają się być poza zasięgiem naszych rodaków, to jednak również w Polsce zdarzają się naprawdę imponujące transakcje, które podbijają najwyższe pozycje światowych rankingów.
WAŻNE! Można pozwolić sobie na określenie, że cena domeny zależna jest od potrzeby użytkownika końcowego. Im większa jest konieczność przejęcia danej nazwy domeny, tym większa może być cena sprzedaży takiej domeny.

Na cenę domeny składa się jej nazwa oraz końcówka. Najwięcej warte są angielskie wyrazy w domenie .com – za adresy takie jak sex.com czy property.com obecni właściciele zapłacili kilkanaście milionów dolarów. W polskim Internecie króluje końcówka .pl, dlatego polskie wyrazy z tą końcówką osiągają najwyższe ceny, np. saturn.pl – 600 tys. zł, urlopy.pl – 400 tys. zł. Jeśli domena .pl jest niedostępna lub poza Twoim zasięgiem finansowym, warto rozważyć tańsze odpowiedniki: .com, .eu, .com.pl i inne.Nie wszystkie dobre domeny kosztują tak dużo. Poszukując idealnej nazwy dla swojej firmy czy produktu, można też trafić na atrakcyjne nazwy po niższych cenach. Na przykład domena błonnik.pl została sprzedana za 30 tys. zł, a cukierki.pl za 15 tys. zł.

Ceny domen na giełdzie wahają się od kilku złotych aż do kilkuset tysięcy złotych. Pamiętaj, że dobra domena może być bardzo cenna.

Inwestując w domenę, a więc decydując się na adres premium, warto mieć dobry plan na rozwój strony internetowej i firmy (lub projektu). O ile atrakcyjna domena będzie łatwa do zapamiętania i może stanowić markę samą w sobie, to znaczna część ruchu na stronach WWW często pochodzi z Google. Co to oznacza? Że coraz częściej adres domeny odgrywa drugorzędną rolę w przejmowaniu ruchu, gdy użytkownicy nie szukają Ciebie, a rozwiązania problemu (nawet jeśli jest nim zakup odpowiedniej usługi).

Na czym polega inwestycja w domenę?

Inwestowanie w domeny równoznaczne jest z lokowaniem środków pieniężnych w adresy internetowe na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Wciąż istnieje możliwość rejestracji wolnych nazw, które mogą nabrać na wartości w najbliższym czasie (rynek pierwotny). Najczęściej inwestowanie w domeny polega jednak na pozyskiwaniu domen na rynku wtórnym, np. za pośrednictwem giełd domen.Domeny internetowe nie są przyznawane dożywotnio, a jedynie są udostępniane jako pojedyncza usługa w ramach abonamentu. Teoretycznie nawet adres internetowy wyceniany na miliony złotych może wygasnąć i zostać zarejestrowany ponownie za drobną opłatą przez dowolną osobę.
  • Kliknij tutaj, aby przeczytać na czym polega inwestycja w domenę.

Dlaczego warto zainwestować w domeny?

Od kilku lat można zaobserwować dynamiczny rozwój rynku domen w naszym kraju. Na rynku domen panuje coraz większy „ścisk”, a większość prostych, chwytliwych i ciekawych nazw jest już wykupiona. Z uwagi na coraz mniejszą ilość wolnych adresów internetowych, posiadanie atrakcyjnych nazw domen jest bardzo wysoko wyceniane na rynku wtórnym domen.
W XXI wieku inwestycja środków pieniężnych w domeny stała się idealną alternatywą dla olbrzymich nakładów w reklamę i marketing lub innych inwestycji związanych ze zdobywaniem nowych klientów.
  • Kliknij tutaj, aby sprawdzić dlaczego warto zainwestować w domeny.
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie