Ile kosztuje dobra domena?

Dobra i krótka domena strony WWW sprawia, że łatwo można ją zapamiętać. Z tego powodu użytkownicy chętniej wracają pod dany adres. Atrakcyjna nazwa przyciąga też nowych klientów, którzy wyszukują dane słowa kluczowe w wyszukiwarkach. Ile kosztuje atrakcyjna domena?

SPIS TREŚCI

Ile kosztuje atrakcyjna domena?
Przykładowa lista domen dostępnych na giełdzie w kategorii „Wyróżnione”.

Ile kosztuje domena?

Najważniejszą rolą dobrej domeny jest budowanie prestiżu i pozytywnych powiązań. Jeśli pod nazwą domeny związaną z daną branżą umieścimy stronę WWW naszej firmy, to budujemy skojarzenie, że to ona jest jej najważniejszym przedstawicielem. Dzieje się tak, ponieważ pod adresem internetowym opisującym całą branżę można znaleźć tylko naszą działalność. Powoduje to zbudowanie pozytywnych skojarzeń z naszą organizacją.

W Polsce ogromny zysk przyniosła sprzedaż domeny opony.pl. W 2010 roku została kupiona za 960 tys. zł. Ty również możesz zarobić na swojej domenie!

Perspektywa szybkich i wysokich zysków działa pobudzająco na nowych graczy, którzy chcą wejść na rynek domen. Ceny niektórych domen są bardzo duże, szczególnie wśród anglojęzycznych nazw z rozszerzeniem .com. Choć wyniki globalnego rynku domen wydają się być poza zasięgiem naszych rodaków, to również w Polsce zdarzają się naprawdę imponujące transakcje. Niektóre z nich podbijają najwyższe pozycje światowych rankingów.

Cena domeny często zależy od użytkownika końcowego. Im większa potrzeba przejęcia danej nazwy domeny, tym większa może być cena jej sprzedaży.

Na cenę domeny składa się jej nazwa oraz końcówka. Najwięcej warte są angielskie adresy z końcówką .com. Za takie domeny jak sex.com czy property.com obecni właściciele zapłacili kilkanaście milionów dolarów. W polskim internecie króluje końcówka .pl, dlatego nazwy z tym rozszerzeniem osiągają najwyższe ceny, np. 600 tys. zł za saturn.pl, czy 400 tys. zł za urlopy.pl. Jeśli domena .pl jest niedostępna lub poza Twoim zasięgiem finansowym, warto rozważyć jej tańsze odpowiedniki, np. .com, .eu, .com.pl czy nowe domeny globalne. Nie wszystkie dobre adresy kosztują jednak tak dużo. W trakcie poszukiwania idealnej nazwy dla swojej firmy czy produktu można też trafić na atrakcyjne frazy po niższych cenach. Na przykład domena błonnik.pl została sprzedana za 30 tys. zł, a cukierki.pl za 15 tys. zł.

Ceny domen na giełdzie wahają się od kilku aż do kilkuset tysięcy złotych. Pamiętaj, że dobra domena może być bardzo cenna.

Na czym polega inwestycja w domenę?

Kiedy inwestujesz w adres WWW, warto mieć dobry plan na rozwój strony internetowej i firmy czy realizowanego projektu. O ile atrakcyjna domena będzie łatwa do zapamiętania i może stanowić markę samą w sobie, to znaczna część ruchu na stronach WWW pochodzi z wyszukiwań w Google. Oznacza to, że coraz częściej adres domeny odgrywa drugorzędną rolę w przejmowaniu ruchu. Użytkownicy zazwyczaj szukają rozwiązania problemu, nawet jeśli jest nim zakup odpowiedniej usługi.

Prowadzisz działalność edukacyjną? Domena edu pl będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

Inwestowanie w domeny to nic innego, jak lokowanie środków pieniężnych w adresach internetowych zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Na rynku pierwotnym wciąż dostępne są wolne nazwy, które mogą nabrać na wartości w najbliższym czasie. Najczęściej jednak inwestowanie w domeny polega na pozyskiwaniu nazw na rynku wtórnym, np. za pośrednictwem giełd domen. Rejestracja domeny internetowej to zakup pojedynczej usługi abonamentowej. Nawet adres wyceniany na miliony złotych może wygasnąć i zostać zarejestrowany ponownie za drobną opłatą przez dowolną osobę.
  • Kliknij tutaj i przeczytaj, na czym polega inwestycja w domenę.

Dlaczego warto zainwestować w domeny?

Rynek domen w Polsce już od kilku lat rozwija się niezwykle dynamicznie. Niestety, panuje na nim coraz większy „ścisk”, a większość prostych, chwytliwych i ciekawych nazw jest już zajęta. Z uwagi na coraz mniejszą liczbę wolnych adresów internetowych, atrakcyjne nazwy domen są bardzo wysoko wyceniane na rynku wtórnym.
  • Kliknij tutaj i sprawdź, dlaczego warto zainwestować w domeny.
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie