Dlaczego warto zainwestować w domeny?

Od kilku lat rynek domen w Polsce prężnie się rozwija. Oznacza to niestety coraz większy „ścisk”, a większość prostych, chwytliwych i ciekawych nazw jest już wykupiona. Z uwagi na coraz mniejszą liczbę wolnych adresów internetowych, atrakcyjne nazwy domen wycenia się bardzo wysoko na rynku wtórnym. Inwestycja w domeny pozwala na sprzedaż wcześniej wykupionej nazwy za wyższą kwotę.

SPIS TREŚCI

Inwestycja w domeny. Zastanawiasz się, którą domenę wybrać?

Dobra domena od razu powinna kojarzyć się użytkownikom z charakterem Twojej działalności. Jeśli adres z nazwą Twojej firmy jest dostępny do rejestracji — nie zwlekaj! Liczba wolnych domen cały czas maleje, dlatego kliknij i zarejestruj domenę w home.pl.

Najbardziej wartościowe domeny to pojedyncze rzeczowniki lub określenia, które jednoznacznie kojarzą się z poszukiwaną tematyką. Ceny niektórych z nich sięgają dziesiątek, a nawet setek tysięcy złotych. Idealnie nadają się one do uruchomienia witryn tematycznych. Bez dużych nakładów reklamowych przyciągają odwiedzających, którzy łatwo zapamiętują takie adresy WWW.
Wartościowych domen dostępnych do rejestracji ubywa z każdym dniem. Część z nich można odkupić za pośrednictwem giełdy domen.
Coraz rzadziej można znaleźć atrakcyjną i dostępną do rejestracji domenę. Dlatego w poszukiwaniu najlepszej nazwy często trafiamy na giełdy domen. Tutaj możesz odkupić najciekawsze adresy z pożądaną nazwą branży, produktu czy usługi. Inwestycja w domenę to nic innego, jak sprzedaż nazwy za wyższą kwotę. W Polsce w 2011 roku wyjątkowy zysk przyniosła inwestycja w domenę co.pl. Jej cena wynosiła wówczas ponad milion złotych. Za kilkaset tysięcy sprzedano też domenę gg.pl. Obie te nazwy były kilka lat wcześniej kupione jako inwestycja za kwoty dużo niższe.

Co to jest domena internetowa?

Na czym polega inwestycja w domenę?

Inwestowanie w domeny to lokowanie środków pieniężnych w adresach internetowych zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Wciąż istnieje możliwość rejestracji wolnych nazw na rynku pierwotnym, które mogą nabrać na wartości w najbliższym czasie. Najczęściej inwestowanie w domeny polega jednak na pozyskiwaniu adresów na rynku wtórnym, np. za pośrednictwem giełd domen.
Domeny internetowe to pojedyncze usługi rejestrowane w ramach abonamentu. Teoretycznie nawet adres internetowy wyceniany na miliony złotych może wygasnąć i zostać zarejestrowany ponownie za drobną opłatą przez dowolną osobę.
  • Kliknij tutaj i przeczytaj, na czym polega inwestycja w domenę.

Ile kosztuje dobra domena?

Dobra i krótka nazwa strony WWW sprawia, że użytkownicy chętniej wracają pod dany adres. Dzieje się tak, ponieważ łatwo go zapamiętać. Dobra domena przyciąga też nowych klientów, którzy poszukują danych słów kluczowych w wyszukiwarkach.

Domeny - Przykładowa lista domen dostępnych na giełdzie w kategorii Wyróżnione
Przykładowa lista domen dostępnych na giełdzie w kategorii „Wyróżnione”.

Najważniejszą rolą dobrej domeny jest przede wszystkim budowanie prestiżu i pozytywnych skojarzeń z marką. Przykładowo, jeśli pod nazwą domeny kojarzoną z całą branżą umieścimy stronę WWW naszej firmy, to budujemy skojarzenie, że to nasza organizacja jest jej najważniejszym przedstawicielem. Dzięki temu łatwiej jest zbudować pozytywne i pożądane przez firmę skojarzenia wśród klientów.

W Polsce wyjątkowy zysk odniosła sprzedaż domeny opony.pl. W 2010 roku została ona kupiona za 960 tys. zł. Ty również możesz zarobić na swoim adresie!
Ceny domen na giełdzie wahają się od kilku aż do kilkuset tysięcy złotych. Pamiętaj, że dobra nazwa domeny jest bardzo cenna.
Czytaj więcej
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie