Czym różni się Minecraft Java Edition od Bedrock Edition?

Minecraft posiada dwie główne wersje: Minecraft Java Edition oraz Bedrock Edition, które różnią się od siebie m.in. funkcjonalnością i możliwością gry online. Sprawdź, jakie są między nimi różnice i jaki wpływ mają one na rozgrywkę.

SPIS TREŚCI

Różnice między Minecraft Bedrock a Java Edition

Minecraft to Minecraft, czym może się od siebie różnić? Mimo że to wciąż ta sama gra, wersje Java i Bedrock posiadają dość znaczne zmiany w funkcjonalności, które mogą znacznie wpłynąć na rozgrywkę i doświadczenie gracza.

Przede wszystkim, co oznaczają nazwy? Java to oryginalna wersja Minecraft, która została napisana w języku programowania Java. Bedrock Edition wywodzi się od nazwy bazy kodu „Bedrock” w języku programowania C++, w którym odtworzono silnik gry, by można było ją uruchomić na urządzeniach niewspierających Javy – czyli na konsolach Xbox i PlayStation.

Jako że Bedrock jest odtworzeniem wersji Java, podstawowa funkcjonalność jest identyczna – gramy tym samym Steve’em co wcześniej, zbieramy i układamy te same bloczki. Największą różnicą jest jednak możliwość gry online z większą liczbą graczy – Minecraft Java Edition jest dostępna tylko na Windows, Linux i MacOS więc może grać tylko z graczami z tych systemów. Bedrock Edition powstał z myślą o konsolach i rozgrywce międzyplatformowej (cross-play), dzięki czemu gracze na Xboxie, PlayStation i posiadacze wersji Bedrock na PC mogą grać razem.

Rozgrywka w Bedrock brzmi na bardziej rozbudowaną, ze względu na możliwość gry z innymi systemami, jednak Minecraft Java Edition ma asa w rękawie – wiek i doświadczenie. Java Edition jest bardziej podatna na modyfikacje i łatwiej uruchomić w niej skomplikowane światy czy nowe tryby gry online. Dodatkowo, modyfikacje w Java Edition są darmowe, natomiast Mojang w wersji Bedrock stara się wspierać twórców zawartości, pobierając opłaty za pewne dodatki.

Główne cechy Minecraft Java Edition:

 • Samodzielna personalizacja wyglądu swojej postaci
 • Dostępny tylko na Windows, MacOS i Linux
 • Większe wymagania graficzne od Bedrock
 • Brak rozgrywki między platformami
 • Rozbudowana społeczność i mody

Główne cechy Minecraft Bedrock Edition:

 • Możliwość gry z graczami z innych platform (cross-play)
 • Sklep Minecraft – dodatki i skórki postaci, których kupno wspiera ich twórców
 • Wieloplatformowe konto – graj na PC, konsolach Xbox i PlayStation oraz na telefonie
 • Niższe wymagania graficzne od wersji Java
 • Możliwość ustawienia kontrolo rodzicielskiej na Xboxie

Którą wersję wybrać – Minecraft Java czy Bedrock Edition?

Wybór zależy od preferencji. Bedrock jest zdecydowanie bardziej wydajną i prostszą w obsłudze wersją popularnej gry. Java Edition posiada więcej możliwości, które jednak wymagają nieco więcej doświadczenia. Niezależnie od wybranej wersji, na pewno znajdziesz innych graczy, którzy tworzą swoje światy i starają się w nich przetrwać.

Jeśli nie wiesz którą wersję wybrać, Mojang – twórcy Minecrafta, połączyli wersje Bedrock i Java w jedną licencję – Minecraft Java and Bedrock Edition.. Jeśli jednak posiadasz konsolę Xbox lub chcesz wypróbować grę na komputerze, możesz skorzystać z Minecraft w usłudze Xbox Game Pass.
Czytaj więcej
 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie