Co to jest parkowanie domeny?


Domena internetowa to unikalny adres w Internecie za pomocą którego możesz szybko udostępnić swoją stronę internetową, pliki lub pocztę e-mail za pomocą przyjaznej nazwy. Po zarejestrowaniu domeny i jej opłaceniu, rozpoczyna się czas jej rezerwacji, a więc czas kiedy możesz w pełni zarządzać ustawieniami domen i używać jej, do momentu jej wygaśnięcia.

Domena internetowa podlega m.in. parkowaniu, delegacji, transferowani i różnego rodzaju przekierowaniom, w tym także edycji rekordów domeny. Każda z opcji jej konfiguracji pełni określoną rolę, ale nie wszystkie muszą być wykonane.

Co to jest parkowanie domeny?

Jedną z konfiguracji jaką wykonasz w tym czasie jest m.in. tytułowe parkowanie domeny internetowej. To proces jej konfiguracji rozpoczynający się po jej rejestracji i opłaceniu ale jeszcze przed fizycznym podłączeniem do hostingu ze stroną WWW i pocztą. Parkowaniem domeny jest stworzenie jej tzw. strefy domeny / strefy SOA oraz wskazanie serwerów DNS, na których będzie ta domena obsługiwana.

Różni operatorzy inaczej interpretują parkowanie domeny co jest zrozumiałe i wynika z z mechanizmu jaki towarzyszy rejestracji i obsłudze domeny. Parkowaniem domeny może być jej konfiguracja towarzysząca rejestracji i pozwalająca od razu przygotować domenę do dalszej edycji ustawień lub ręczna konfiguracja, którą możesz wykonać w dowolnym momencie po zarejestrowaniu domeny, a która dopiero aktywuje domenę w sieci Internet.

Parkowanie domeny w home.pl realizowane jest na dwa sposoby w zależności od tego czy:

  • rejestrujesz domenę w home.pl i tu będziesz ją obsługiwał (podepniesz pod hostingu lub edytujesz rekordy)
  •  domena jest delegowana od zewnętrznego operatora na serwery DNS home.pl (następnie podpięta pod hosting poczty i stron internetowych).

Domena zarejestrowana i obsługiwana w home.pl:

Zaraz po zarejestrowaniu domeny w home.pl i jej opłaceniu (konieczne aby aktywować domenę) domena jest przypisywana do serwerów DNS home.pl co jest jednoznaczne z utworzeniem strefy domeny. Możesz na tej podstawie przyjąć, że domena została od razu zaparkowana po jej rejestracji i opłaceniu w home.pl i jest gotowa do dalszej konfiguracji, np. przypisaniu do hostingu, edycji rekordów domeny lub przekierowaniu na podkatalog.

Domena delegowana na serwery DNS home.pl:

Kiedy zarejestrujesz domenę u innego operatora ale chcesz podłączyć ją do hostingu w home.pl, np. hostingu poczty na Twoim koncie, konieczne jest delegowanie na nasze serwery DNS. Aby było to możliwie wpierw konieczne jest utworzenie strefy domeny w Panelu klienta home.pl (dodanie domeny do panelu), a następnie zmiana rekordów DNS u zewnętrznego operatora i wskazanie serwerów DNS home.pl (delegacja domeny na serwery DNS home.pl).

Domena w tej sytuacji zostanie zaparkowana w chwili utworzenia strefy domeny i jej delegacji na właściwe dla home.pl serwery DNS. Teraz możesz przejść do dalszej konfiguracji: przypisać domenę do hostingu, edytować rekordy domeny, ustawić przekierowanie.

WAŻNE! Delegacja domeny oraz jej dodanie do panelu klienta home.pl wymaga skojarzenia domeny z inną usługą na serwerach DNS na Twoim koncie.

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie

Domeny internetowe już za 1 zł miesięcznie!

Zarejestruj własny adres w Internecie już dziś. Nawet jeśli Twoja wymarzona domena jest zajęta, nasza inteligentna wyszukiwarka podsunie Ci dodatkowe możliwości.

Sprawdź, czy domena jest wolna Wyszukaj domenę

Odbierz 25 zł do wydania na empik.com

Polecaj usługi home.pl i zdobywaj za każde polecenie kupon o wartości 25zł do wydania na empik.com

Zdobądź swój kupon na 25zł Sprawdź jak