Co to jest parkowanie domeny?

Domena internetowa to unikalny adres w Internecie za pomocą którego możesz szybko udostępnić swoją stronę internetową, pliki lub pocztę e-mail za pomocą przyjaznej nazwy. Po zarejestrowaniu domeny i jej opłaceniu, rozpoczyna się czas jej rezerwacji, a więc czas kiedy możesz w pełni zarządzać ustawieniami domen i używać jej, do momentu jej wygaśnięcia.

Domena internetowa podlega m.in. parkowaniu, delegacji, transferowani i różnego rodzaju przekierowaniom, w tym także edycji rekordów domeny. Każda z opcji jej konfiguracji pełni określoną rolę, ale nie wszystkie muszą być wykonane.

Co to jest parkowanie domeny?

Jedną z konfiguracji jaką wykonasz w tym czasie jest m.in. tytułowe parkowanie domeny internetowej. To proces jej konfiguracji rozpoczynający się po jej rejestracji i opłaceniu ale jeszcze przed fizycznym podłączeniem do hostingu ze stroną WWW i pocztą. Parkowaniem domeny jest stworzenie jej tzw. strefy domeny / strefy SOA oraz wskazanie serwerów DNS, na których będzie ta domena obsługiwana.

Różni operatorzy inaczej interpretują parkowanie domeny co jest zrozumiałe i wynika z z mechanizmu jaki towarzyszy rejestracji i obsłudze domeny. Parkowaniem domeny może być jej konfiguracja towarzysząca rejestracji i pozwalająca od razu przygotować domenę do dalszej edycji ustawień lub ręczna konfiguracja, którą możesz wykonać w dowolnym momencie po zarejestrowaniu domeny, a która dopiero aktywuje domenę w sieci Internet.

Parkowanie domeny w home.pl realizowane jest na dwa sposoby w zależności od tego czy:

  • rejestrujesz domenę w home.pl i tu będziesz ją obsługiwał (podepniesz pod hostingu lub edytujesz rekordy)
  •  domena jest delegowana od zewnętrznego operatora na serwery DNS home.pl (następnie podpięta pod hosting poczty i stron internetowych).

Domena zarejestrowana i obsługiwana w home.pl:

Zaraz po zarejestrowaniu domeny w home.pl i jej opłaceniu (konieczne aby aktywować domenę) domena jest przypisywana do serwerów DNS home.pl co jest jednoznaczne z utworzeniem strefy domeny. Możesz na tej podstawie przyjąć, że domena została od razu zaparkowana po jej rejestracji i opłaceniu w home.pl i jest gotowa do dalszej konfiguracji, np. przypisaniu do hostingu, edycji rekordów domeny lub przekierowaniu na podkatalog.

Domena delegowana na serwery DNS home.pl:

Kiedy zarejestrujesz domenę u innego operatora ale chcesz podłączyć ją do hostingu w home.pl, np. hostingu poczty na Twoim koncie, konieczne jest delegowanie na nasze serwery DNS. Aby było to możliwie wpierw konieczne jest utworzenie strefy domeny w Panelu klienta home.pl (dodanie domeny do panelu), a następnie zmiana rekordów DNS u zewnętrznego operatora i wskazanie serwerów DNS home.pl (delegacja domeny na serwery DNS home.pl).

Domena w tej sytuacji zostanie zaparkowana w chwili utworzenia strefy domeny i jej delegacji na właściwe dla home.pl serwery DNS. Teraz możesz przejść do dalszej konfiguracji: przypisać domenę do hostingu, edytować rekordy domeny, ustawić przekierowanie.

WAŻNE! Delegacja domeny oraz jej dodanie do panelu klienta home.pl wymaga skojarzenia domeny z inną usługą na serwerach DNS na Twoim koncie.

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie