Administrator systemów informatycznych gminy w RPA poszukiwał nowego rozwiązania antywirusowego po tym, jak nowo wdrożony program okazał się uciążliwy w użytkowaniu. Zdecydował się na wypróbowanie programu Bitdefender, lecz nie zdawał sobie sprawy, że ta decyzja uratuje całą sieć przed atakiem hakerskim.
Zarządca systemów komputerowych nie był zadowolony z działania wprowadzonego rozwiązania antywirusowego i zaczął szukać innego program, spełniającego wymagania gminy. Przeprowadził badania rynku i sprawdził raport AV-Comparatives, niezależnej organizacji testującej zabezpieczenia komputerowe, w którym ówcześnie wykorzystywany program antywirusowy zajmował niskie pozycje. Potwierdziło to jego własne doświadczenie z programem i zdecydował się na wypróbowanie jednego z najwyżej ocenianych antywirusów.
System regionu administracyjnego składał się z 500 urządzeń, z czego 30 zostało wyposażone w oprogramowanie Bitdefender. Po pierwszym skanowaniu wykryło ono około 4000 infekcji malware na komputerach, których poprzedni antywirus kompletnie nie widział, przez co zdecydowali się na pełny, 30-dniowy okres próbny.
Podczas okresu próbnego biuro gminy otrzymało zainfekowaną wiadomość e-mail z wirusem, która po otworzeniu na jednym z komputerów zaczęła infekować nim całą sieć lokalną. Skala infekcji była tak duża, że zainfekowane komputery zaczęły spowalniać do stopnia uniemożliwiającego z nich korzystanie, a obecny na nich antywirus nie ostrzegł o zagrożeniu. Narzędzie detekcji Bitdefender natomiast wysłało informacje o prawie 6 tysiącach infekcji, w zaledwie kilka godzin od rozpoczęcia ataku, na wszystkich 30 urządzeniach. Kiedy trwał atak hakerski, większość personelu w tym czasie była na wyjeździe służbowym, a o zagrożeniu poinformowała ich lokalna firma zajmująca się wdrożeniem antywirusa.
Korzystając z komunikatorów oraz oprogramowania TeamViewer, udało się poinstruować personel i wdrożyć antywirus Bitdefender na wszystkich urządzeniach w sieci. Pozwoliło to na kompletne zatrzymanie i usunięcie skutków infekcji. Sytuacje takie jak służą jako przypomnienie o czyhających w sieci zagrożeniach, takich jak infekcja ransomware czy atak hakerski. Powinny także świadczyć o skuteczności renomowanych produktów dbających o zabezpieczenia danych i komputerów, nawet w swoich wersjach próbnych.
Nagradzany antywirus Bitdefender
Bitdefender zwalcza wszystkie zagrożenia: wirusy, robaki, trojany, ransomware, exploity zero-day, rootkity i spyware. Cały czas bezpiecznie przeglądasz Internet i korzystasz ze swoich urządzeń.