Laboratorium ESET wykryło niebezpieczny atak hakerski w Europie Wschodniej

10 lipca 2019 firma ESET poinformowała o wykryciu potencjalnie bardzo niebezpiecznego ataku hakerskiego. Atak był ukierunkowany głównie na Europę Wschodnią. Exploit (oprogramowanie służące do wykrywania luk bezpieczeństwa w systemach informatycznych) został stworzony przez niesławną organizację Buhtrap wraz z grupą cyberprzestępców specjalizujących się w bezprawnym uzyskiwaniu środków finansowych oraz działaniach szpiegowskich wśród sektorów finansowego i bankowego Europy Wschodniej i Azji Środkowej.

Mimo dużego zasięgu działania organizacji ukierunkowane w celu zainfekowania komputera ofiary nie zmieniają się od lat. Najczęściej złośliwie oprogramowanie jest rozsyłane do potencjalnych ofiar za pomocą niepozornych plików – wabików. Ofiara, np. pracownik instytucji finansowej, otwiera plik, infekując tym samym system informatyczny.

W odniesieniu do tej konkretnej kampanii złośliwe oprogramowanie zawierało skrypt do kradzieży danych dostępowych, który próbował zbierać hasła do klientów pocztowych, przeglądarek itd. Złośliwe oprogramowanie zapewniło również hakerom pełny dostęp do zaatakowanego systemu.

Zarówno osoby prywatne, jak i organizacje powinny dbać o zabezpieczenie swoich danych elektronicznych oraz sprzętu przed złośliwym oprogramowaniem. Brak zainstalowanego programu antywirusowego może nieść za sobą poważne konsekwencje. Analogicznie wykorzystywanie silnych narzędzi ochrony przed cyberatakami zapewni spokój oraz gwarancję bezpiecznego korzystania i zabezpieczenia twoich urządzeń.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o produktach zapewniających bezpieczeństwo i korzyściach wynikających z posiadania odpowiedniej ochrony, sprawdź dostępną ofertę antywirusów (w tym programy firmy ESET) w home.pl: https://home.pl/marketplace/aplikacje-antywirusowe/

Chroń komputery PC, Mac i urządzenia mobilne

Pakiet ESET Security Pack chroni już miliony osób na całym świecie. Zabezpiecz aż 3 komputery i 3 smartfony jedną licencją.