W lipcu 2019 grupa cyberprzestępców specjalizujących się w przeprowadzaniu ataków ransomware uderzyła w infrastrukturę teleinformatyczną miasta New Bedford (USA). Komputery gminy zainfekowano wirusem RYUK i zażądano okupu o astronomicznej wartości 5,3 miliona dolarów. Na szczęście władze miasta były odpowiednio przygotowane i zabezpieczyły dostęp do danych za pomocą kopii zapasowej danych.
Jak informuje burmistrz New Bedford, Jon Mitchell, hakerzy do ataku wykorzystali niebezpieczne oprogramowanie RYUK, które zainfekowało i zaszyfrowało ponad 158 stacji roboczych. Administratorzy IT atak odkryli rano i natychmiastowo odłączyli infrastrukturę od sieci. Cyberprzestępcy zażądali ponad 5,3 miliona dolarów okupu. Miasto skonfrontowało żądania przestępców i zaproponowało 400 tys. dolarów, czyli kwotę zbliżoną do okupów zapłaconych przez inne miasta w analogicznych atakach, jednak ta oferta pozostała bez odpowiedzi. Zamiast podwyższać ofertę, miasto zdecydowało się na próbę odzyskania zaszyfrowanych danych, przywracając posiadaną kopię zapasową danych, co udało się w 100%. Dzięki temu gmina New Bedford zaoszczędziła mnóstwo pieniędzy oraz nie wsparła środkami publicznymi działalności przestępczej.
Warto mieć na uwadze, że wzrost ataków ransomware na podmioty publiczne w Stanach Zjednoczonych rośnie w lawinowym tempie. Należy przewidywać, że zwiększoną ilość ataków odczują w niedługim czasie również inne gospodarczo rozwinięte państwa, w tym Polska. Tym bardziej należy kłaść nacisk na ochronę zasobów zgromadzonych na elektronicznych nośnikach pamięci, np. poprzez stosowanie oprogramowania antywirusowego czy regularne przeprowadzanie backupu danych.
Kopia zapasowa danych bez limitu urządzeń
Chroń to, co najcenniejsze. Zabezpiecz firmowe lub prywatne dane z komputerów, telefonów, tabletów i serwerów.