Czy praca zdalna przez Internet jest bezpieczna?

Pracujesz zdalnie przez Internet z dowolnego miejsca? A może pracodawca odesłał Cię z komputerem do domu z powodów zdrowotnych? Niezależnie od tego z jakiego powodu nie musisz pracować przebywając w firmie, będziesz od teraz pracował zdalnie. Na odległość. Samodzielny wybór lokalizacji pracy jest właśnie jednym z atutów pracy zdalnej. Niestety, może ona być również obarczona ryzykiem.

Pracujesz w trybie home office? Przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw pomysłów na organizację pracy zdalnej i narzędzia, które uczynią ją bezstresową i efektywną. Sprawdź narzędzia, które przydadzą Ci się w pracy zdalnej.

Trzeba pamiętać, że praca zdalna to ogromna odpowiedzialność związana z utrzymaniem bezpieczeństwa danych. Według raportu Shred-It’s 2018 State of the Industry 86% właścicieli firm uważa, że ​​zdalni pracownicy zwiększają szanse na naruszenie bezpieczeństwa danych firmy. O ile więc praca zdalna nie musi być niebezpieczna dla Ciebie, może stanowić ogromne zagrożenie dla wrażliwych danych Twojej firmy.

Czy praca zdalna przez internet jest bezpieczna?

Praca zdalna przez Internet niesie za sobą kilka zagrożeń. Są one związane m.in. z nieautoryzowanym dostęp do danych uzyskanym przez osoby trzecie, z ryzykiem wycieku danych, np. poprzez korzystanie z niezabezpieczonych sieci. I w końcu niebezpieczeństwem, że w ważnym dla nas momencie pojawi się ktoś, kto skutecznie zepsuje nam ten stan, np. partner lub dziecko.

Pracownicy wykonujący pracę zdalną mają najczęściej problem z fizycznym zapewnieniem bezpieczeństwa swojego domowego biura. Tym biurem bywa także kawiarnia lub inne miejsce publiczne. Praca w takich warunkach niesie za sobą duże ryzyko dostępu osób trzecich do informacji. Taka sytuacja ma często swój początek w postawie pracodawcy, który nie prowadzi szkoleń oraz nie przekazuje dobrych praktyk w zakresie bezpieczeństwa informacji.

Praca w domu, praca w miejscu publicznym

Praca w domu może być problematyczna. Nie chodzi o hałas, obecność osób trzecich czy niewygodną pozycję. Obecność bliskich nam osób również może rodzić pewne oczekiwania dot. dostępności firmowych urządzeń. W teorii nie ma nic złego w skorzystaniu prywatnie z przeglądarki internetowej  na służbowym komputerze.W praktyce wejście na niezaufaną stronę internetową może nieść za sobą ryzyko utraty kontroli nad prywatnością. Zwłaszcza, gdy pracodawca wcześniej ustalił zasady dot. korzystania ze sprzętu firmowego prywatnie.

Jednak tak samo jak bliskie nam osoby mogą mieć dostęp do poufnych danych lub przez nieuwagę doprowadzić do sytuacji zagrożenia (np. wgrywając zainfekowane pliki i odwiedzając niebezpieczne strony), podobnie taki sam dostęp mogą uzyskać obcy. Posiadanie firmowego sprzętu, a tym bardziej podróżowanie z nim i korzystanie w miejscach publicznych wiąże się z ryzykiem jego utraty.

Wylogowanie użytkownika z systemu to bardzo niedocenione zabezpieczenie, które może znaleźć zastosowanie w najbardziej trywialnych sytuacjach. Nawet wyjście po kawę, kiedy w pobliżu stanowiska pracy przebywają ciekawskie dzieci, może skończyć się dużym problemem. Bardzo przydatnym narzędziem w pracy zdalnej (i w ogóle w pracy z komputerem) są menedżery haseł. To one pozwalają na utrzymanie ciągłego stanu „wylogowania” z systemów, z których obecnie nie korzystamy.

Praca w miejscach publicznych to także zagrożenie wynikające z samego dostępu do sieci. Wydaje nam się, że każdy ma dziś dostęp do internetu od operatora GSM. Wiele osób nadal ulega pokusie darmowego WiFi. Nie zawsze musi ono oznaczać kłopoty. Ustalmy jedno: w sieci nie ma nic za darmo, a samo ograniczenie prędkości może nie być jednym powodem dla którego sieć jest darmowa.

Szkolenia i najlepsze praktyki w zakresie bezpieczeństwa informacji

W jaki sposób ochronić komputer przed dostępem niepowołanych osób? Jak zdalnie kontrolować dostęp do niego, zablokować go? Jak uniknąć ryzyka kradzieży? Jeśli masz wątpliwości dotyczące tego czy praca zdalna jest bezpieczna, powinieneś niezwłocznie zgłosić ten fakt swojemu pracodawcy. Pracodawca oferując możliwość pracy zdalnej powinien przygotować szkolenia i najlepsze praktyki w zakresie bezpieczeństwa informacji. Te reguły przydadzą się tak samo w biurze jak i podczas pracy zdalnej np. w domu. Nie tylko zapewnią firmie poczucie bezpieczeństwa, ale mogą też wprowadzić wiele zasad, które okażą się komfortowe dla pracownika.

Dowiedz się więcej o pracy zdalnej:

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie