Jak prawidłowo używać Kategorie i tagi w WordPress?

Kategorie i tagi oferują możliwości większego zaangażowania i ruchu, które marnuje większość blogerów korzystających z CMS WordPress.  Nie zawsze są też prawidłowo używane. Bez wątpienia to za co tak wielu użytkowników lubi WordPress jest to, że przechowywanie treści w bazie danych pozwala tworzyć logiczne ich grupy. Wszystko jest uporządkowane i łatwe do zarządzania, zarówno w kontekście jednego CMS jak i późniejszych zmian platformy.

W standardowej witrynie WordPress grupowanie publikowanych treści odbywa się za pomocą taksonomii kategoria i tagowanie.  Kategorie w porównaniu do tagów, mogą wydawać się dość podobne. W sposobie ich wyświetlania i używania, nie ma między nimi większej różnicy. Jednak różnica istnieje i dotyczy ich zastosowania na stronie internetowej – roli jaką pełnią i możliwości jakie oferują. To nie tylko przekłada się na to w jaki sposób my zarządzamy treściami, ale też daje lepsze wrażenia dla czytelników. A także znacząco inaczej wpłynie na działanie wyszukiwarek. Oznacza to, że dla maksymalnego wykorzystania kategorii i tagów do pozycjonowania strony/bloga internetowego musisz wiedzieć jak ich używać prawidłowo.

Kategorie WordPress

Kategorie to najbardziej ogólna metoda  grupowania treści w witrynie WordPress. Pozwala na przypisywanie publikowanych treści do konkretnych tematów lub ich grup, które są ze sobą na swój sposób powiązane.  Kategoria symbolizuje temat lub grupę tematów, które są w jakiś sposób połączone ze sobą.

Publikowane treści nie powinny być przypisywane więcej jak 2-3 kategoriom. Przypisywanie treści zbyt wielu kategoriom sprawia, że trudno określić będzie ich temat przewodni, dodatkowo będzie to wprowadzało czytelnika w błąd prezentując treści, które daleko odbiegają od kategorii w jakiej użytkownik szukał informacji.

WordPress pozwala umieścić post w wielu kategoriach. Może to być kilka kategorii nadrzędnych lub kategoria nadrzędna plus podkategoria lub podkategorie. Mechanizm ten nie działa dla stron, dla których tworzy się jedynie strukturę drzewa, gdzie niektóre strony są podrzędne a inne nadrzędne.

Tagi WordPress

Tagi to idealny mechanizm identyfikowania treści ze względu na ich zawartość. Tagi to inaczej słowa kluczowe, które zawierają się w publikowanym materiale. Po prostu wybierz kilka słów, które najlepiej opisują dany post.

Przy stosowaniu tagów ważne jest aby faktycznie odnosiły się one do treści wpisu, mogą i powinny głęboko wskazać to o czym mówi post. Z tego powodu jeden wpis, w odróżnieniu od użytych kategorii, powinien posiadać wiele tagów. Za pomocą tagów czytelnik będzie mógł zidentyfikować interesujące go hasła i podążać nimi po wpisach, nawet jeśli te znajdują się w wielu kategoriach.

WordPress pozwala przypisywać postom wiele tagów. Jeśli tagi powtarzają się, będą one łączyły ze sobą inne publikacje w tzw. chmurę tagów. Z jej pomocą użytkownik strony internetowej może właśnie wyszukiwać posty za pomocą powiązanych słów kluczowych, a więc tagów.

Jak dodać kategorie i tagi w CMS WordPress?

O tym w jaki sposób dodawać kategorie i tagi w CMS WordPress dowiesz się z dedykowanego artykułu w Centrum Pomocy:

 

 

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie

Hosting stworzony dla WordPressa

Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.