Jak zmienić rozmiar zdjęcia?

Poczta wybrana przez tysiące firm

Zmiana rozmiaru zdjęć i obrazów to nie tylko przydatne rozwiązanie, które pomoże Ci przygotować zdjęcie do druku czy wyciąć jego fragment. Zmiana rozmiaru zdjęć i obrazów to jeden z kluczowych elementów optymalizacji grafiki na stronach internetowych. Optymalizacja obejmuje m.in. wybór właściwego formatu obrazu, rozmiaru oraz ilości umieszczonej grafiki. Te elementy finalnie wpływają na czas ładowania strony internetowej, tworzenia kopii zapasowych, zużycia danych, ilości miejsca na serwerze. W końcu dobrze opisane obrazy i zdjęcia pomogą w pozycjonowaniu strony oraz będą łatwiejsze do zaindeksowania przez Google.

Jak zmienić rozmiar zdjęcia/obrazu?

Poniższy poradnik powstał w oparciu o system operacyjny Windows. Zmianę rozmiaru zdjęć/obrazów możesz wykonać bez konieczności instalowania dodatkowych narzędzi. Skorzystaj z wbudowanej przeglądarki zdjęć w systemie Windows lub popularnej i wciąż dostępnej aplikacji Paint.

Aplikacja Zdjęcia Windows

Otwórz zdjęcie/obraz w systemie Windows 10 klikając dwukrotnie na wybrany plik lub rozwiń menu prawym przyciskiem myszy i wybierz Otwórz. Domyślną aplikacją do przeglądania obrazów są Zdjęcia Windows. Możesz pobrać aplikację ze sklepu Microsoft za darmo.  W menu START skorzystaj z wyszukiwarki wybierając aplikację Zdjęcia.

Zdjęcia Windows jest domyślnym oprogramowaniem systemu. Jeśli instalowałeś dodatkowe oprogramowanie istnieje prawdopodobieństwo, że wyraziłeś zgodę na zmianę domyślnego oprogramowania, np. na aplikacje Corel lub Adobe i inne. Automatyczne uruchomienie aplikacji Zdjęcia Windows może być w tej sytuacji ograniczone, skorzystaj z menu START.

Z menu po prawej stronie ekranu wybierz Zmień rozmiar.

Zmiana rozmiaru obrazu w systemie Windows

Wybierz jeden ze zdefiniowanych rozmiarów lub ustaw własny.

Zmień rozmiar obrazu w aplikacji Zdjęcia Windows

Wprowadź własny rozmiar obrazu. Skorzystaj z opcji zachowywania współczynnika proporcji aby zachować prawidłowe proporcje obrazu. Zmień jakość obrazu jeśli to konieczne.

Zmień rozmiar obrazu w aplikacji Zdjęcia Windows

Aplikacja Paint

Aplikacja Paint to domyślny edytor grafiki, narzędzie do rysowania, w systemie Windows. Posiada wiele mniej lub bardziej rozbudowanych funkcjonalności, w tym tytułową możliwość zmiany rozmiaru zdjęcia czy zapisania go w innym formacie.

Aplikację możesz uruchomić klikając na wybrany plik graficzny, prawym przyciskiem myszki a następnie wybierz z menu Edytuj. W menu START skorzystaj z wyszukiwarki wpisując Paint i uruchamiając aplikację.

Pain jest domyślnym oprogramowaniem systemu. Jeśli instalowałeś dodatkowe oprogramowanie istnieje prawdopodobieństwo, że wyraziłeś zgodę na zmianę domyślnego oprogramowania, np. na aplikacje Corel lub Adobe i inne. Automatyczne uruchomienie aplikacji Paint może być w tej sytuacji ograniczone, skorzystaj z menu START.

Otwórz zdjęcie lub obraz i kliknij opcję Zmień rozmiar.

Optymalizacja obrazów na stronie WWW

W nowym widoku wskaż nową wartość. Możesz wprowadzić zmianę procentową lub podać dokładne wymiary. Skorzystaj z opcji zachowywania współczynnika proporcji aby zachować prawidłowe proporcje obrazu.
Optymalizacja grafik na stronach internetowych

Możesz edytować parametry obrazu rozwijając menu Plik > Właściwośći.

Edycja Właściwości obrazu i optymalizacja rozmiaru obrazów

W nowym widoku podaj nowe wymiary obrazu. Możesz zmienić jednostki wymiarowe.

Ustaw nowe rozmiary obrazu i optymalizuj zdjęcia na stronie intetrnetowej

Hosting stworzony dla WordPressa

Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.


Bezpieczny hosting dla Twojej strony WWW

Przygotowaliśmy miejsce, w którym Twoja strona WWW i poczta e-mail będą się czuły komfortowo.


Odbierz 25 zł do wydania na empik.com

Polecaj usługi home.pl i zdobywaj za każde polecenie kupon o wartości 25zł do wydania na empik.com

Zdobądź swój kupon na 25zł Sprawdź jak

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie