Sztuczna inteligencja w Microsoft 365 – jak włączyć Bing AI?

Możliwości sztucznej inteligencji stale rosną i coraz bardziej można oczekiwać od niej niezwykłej precyzji w działaniu. Microsoft wprowadził AI do swojej wyszukiwarki, co spotkało się z bardzo przychylnym odbiorem. Jak włączyć Bing AI i jak z niego korzystać? Wyjaśniamy w tym poradniku.

SPIS TREŚCI

Czym jest sztuczna inteligencja w wyszukiwarce Bing

Od marca 2023 roku każdy użytkownik wyszukiwarki Microsoft Bing ma do dyspozycji czat, oparty o technologię sztucznej inteligencji (AI). W zależności od Twojej potrzeby, możesz rozmawiać z botem w trzech trybach:

  • kreatywnym, w którym odpowiedzi są oryginalne i pomysłowe,
  • zrównoważonym, ze spójnym i logicznym tonem wypowiedzi,
  • precyzyjnym, gdzie odpowiedzi są zwięzłe i rzeczowe, traktujące priorytetowo dokładność i istotność.

Jeśli nie chcesz rozmawiać w ramach przejrzystego czatu i oczekujesz pełniejszej wypowiedzi o konkretnych cechach, możesz skorzystać z funkcji redagowania. Określisz w ten sposób m.in:

  • ton wypowiedzi – profesjonalny, nieformalny, entuzjastyczny, informacyjny, zabawny,
  • format – akapit, e-mail, wpis na blogu, lista pomysłów,
  • długość – krótka, średnia, długa.

Dzięki temu narzędziu uzyskasz interesujące Cię informacje w podobny sposób, jak podczas zwykłej rozmowy z człowiekiem. Możesz dopytywać bota o szczegóły poprzednich wypowiedzi, czy upewniać się, czy dobrze rozumiesz wyjaśniane kwestie.

Jak włączyć Bing AI w przeglądarce

Nie potrzeba wiele, by zacząć korzystać z Bing AI. Wykonaj poniższe kroki:

  1. Otwórz przeglądarkę Microsoft Edge i przejdź na stronę www.bing.com. Następnie zaloguj się swoim kontem Microsoft (jest ono wymagane do korzystania z czatu AI).
    Jak włączyć Bing AI w przeglądarce?
  2. Po zalogowaniu lub utworzeniu nowego konta, rozpocznij konwersację z czatbotem. Czytaj dalej i poznaj wskazówki do skutecznej pracy z Bing AI.
    Jak zacząć korzystać z czatu Bing AI?

Wskazówki do efektywnej pracy z Bing AI

Miej na uwadze, że pomimo wysokiego zaawansowania tego narzędzia, jest to rozmowa z „maszyną”. Dlatego stosuj dobre praktyki w kontakcie ze sztuczną inteligencją:

  • Rozmawiaj jak z człowiekiem. Jeśli masz chęć wyszukiwania informacji, podobnie jak w wyszukiwarce, zrezygnuj z tego. Im bardziej szczegółowo opiszesz problem, tym bardziej wyczerpującą uzyskasz odpowiedź.
    Przykład: Planuję prezent świąteczny dla rodziców. Ojciec lubi wędkować, a matka zajmować się roślinami na balkonie. Nie znam się na tych rzeczach, więc zaproponuj mi kilka upominków do 50 zł dla osób o takich zainteresowaniach.
  • Dopytuj o szczegóły. Gdy odpowiedź Cię nie zadowoli, poproś bota o doprecyzowanie lub wyjaśnienie innymi słowami.
  • Poznaj (aktualne) granice możliwości. Zapytaj wprost: „Co potrafisz? Jakie są twoje ograniczenia? Na jakie tematy nie możesz się wypowiadać?” itd.
  • Weryfikuj otrzymane informacje. Bing AI dąży do tego, by odpowiedzi były oparte na faktach i nie wprowadzały w błąd. Mimo to, weryfikuj poprawność odpowiedzi. Ułatwią Ci to odnośniki do stron, którymi posiłkował się bot podczas przeczesywania internetu.

Jak sztuczna inteligencja w Bing generuje odpowiedzi

Gdy zadasz pytanie sztucznej inteligencji w Bing, bot zacznie szukać odpowiedzi w internecie. Po przeprowadzonym researchu przedstawi Ci wyniki swojej analizy. Czas oczekiwania na odpowiedź będzie zależał głównie od tego, ilu informacji oczekujesz od bota. Odpowiedzi na proste pytania uzyskasz już po kilku sekundach. Jeśli jednak Twój prompt* jest bardziej rozbudowany, czas oczekiwania odpowiednio się wydłuży.

* Prompt to nic innego, jak informacje, które dostarczasz sztucznej inteligencji: zadane pytania, kontekst, sposób wypowiedzi itp.
Odpowiedź wygenerowana przez sztuczną inteligencję Bing AI.

Przykładowa odpowiedź na zapytanie o sposoby poprawy koncentracji w pracy.

Sztuczna inteligencja w wyszukiwarce Microsoftu stara się opierać swoje wypowiedzi na sprawdzonych źródłach. Pamiętaj jednak, że AI może popełniać błędy i czasem posiłkować się wiedzą, znalezioną na stronach o wątpliwej wiarygodności. Co więcej, sztuczna inteligencja może w niezwykle przekonujący sposób przedstawiać nieprawdziwe informacje. To zjawisko jest nazywane halucynacją AI. Dlatego jeśli szukasz informacji, dotyczące obcej dla Ciebie dziedziny, zachowaj ostrożność w wykorzystywaniu otrzymanych treści.

Każda odpowiedź w Bing AI zawiera odnośniki do źródeł, które zostały użyte do wygenerowania tekstu. Pomoże Ci to w ocenie rzetelności wypowiedzi.

Sztuczna inteligencja jako integralna część Microsoft 365

Wykorzystanie sztucznej inteligencji przez Microsoft w swoich usługach, nie ogranicza się jedynie do przeglądarki Edge i Binga. Producent intensywnie pracuje nad wdrażaniem SI w całym środowisku Microsoft 365, np. w Wordzie do pisania dokumentów, czy Outlooku do odpowiadania na maile.

Jednym z większych przedsięwzięć jest wdrażanie Microsoft 365 Copilot, który ma spajać narzędzia Office funkcjami, działającymi w ramach sztucznej inteligencji. Aktualnie środowisko Copliot jest dostępne wąskiej grupie użytkowników. Z czasem jednak liczba odbiorców będzie rosła.

Usprawnij swoją codzienną pracę z narzędziami Microsoft 365. Poznaj firmowe licencje Office i dobierz usługi, najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb.

Wypróbuj Microsoft 365 

Czytaj więcej
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie