Ustawienia listowania zawartości katalogu za pomocą .htaccess

Znajdziesz tutaj instrukcje zmiany ustawień listowania na poprzedniej platformie home.pl.

Na poprzedniej platformie home.pl korzystamy z własnego autorskiego oprogramowania dla serwera WWW o nazwie IdeaWebServer. Dyrektywa Options +Indexes odpowiedzialna za włączenie listowania zawartości katalogu na serwerach w sieci home.pl może funkcjonować przy odpowiedniku o podobnej nazwie Options +DirList, zatem w plikach, które stosują tę dyrektywę należy zamienić ją na: Options +DirList.

Jeśli korzystasz z hostingu na nowej platformie home.pl (hosting oparty o Apache), to skorzystaj z dyrektywy: Options +Indexes. Więcej informacji znajdziesz pod tym adresem.

Listowanie to operacja, która powoduje wyświetlenie zawartości wybranego katalogu. W przypadku, jeśli listowanie będzie wyłączone, to podczas próby wywołania zawartości katalogu zostanie wyświetlony błąd 403.

Przykładowy widok błędu 403 podczas próby wywołania zawartości katalogu

Funkcja listowania zawartości katalogu jest szczególnie użyteczna w sytuacji, kiedy bezpośrednio ze strony WWW chcesz umożliwić ściąganie wielu plików bez potrzeby każdorazowego wykonywania dokumentu HTML, zawierającego odnośniki do udostępnianych zasobów. Za konfigurację listowania odpowiadają trzy dyrektywy:

  • Options +DirList – włączenie listowania zawartości katalogu,
  • HeaderName – nazwa pliku zawierającego nagłówek generowanej listy,
  • ReadmeName – nazwa pliku z dolną częścią strony/listy.
WAŻNE! Dyrektywy HeaderName i ReadmeName muszą występować razem, w przeciwnym wypadku może to wywołać błąd 504. Przykład: jeśli chcesz użyć dyrektywy ReadmeName, to powinieneś też skorzystać z dyrektywy HeaderName.

Przygotowany kod wklej do pliku .htaccess i następnie opublikuj go w wybranym katalogu na serwerze w home.pl:

Przykład włączenia listowania zawartości katalogu:

Options +DirList

Postępując analogicznie, możemy zabronić listowania zawartości katalogu:

Options -DirList

Przykład włączenia listowania zawartości wraz ze zdefiniowaniem plików nagłówka oraz stopki:

Options +DirList
HeaderName top.htm
ReadmeName bottom.htm

Czy na serwerze w home.pl działa IndexIgnore?

Na serwerach w home.pl dyrektywa IndexIgnore nie jest obsługiwana. Poniżej wyjaśnienie na przykładzie do czego służy dyrektywa IndexIgnore.

IndexIgnore *gif *jpg *.png .?* g*

Dyrektywa IndexIgnore powoduje, że wskazane pliki z rozszerzeniem GIF, JPG, PNG oraz wszystkie pliki rozpoczynające się od kropki (np. .htaccess) oraz na literę „G” zostaną ukryte podczas listowania katalogu przed niepowołanymi osobami. Pamiętaj, że podany powyżej przykład nie zadziała na serwerze w home.pl, gdyż ta dyrektywa nie jest obsługiwana.

Jeśli potrzebujesz skorzystać z dyrektywy IndexIgnore, to sugerujemy w takiej sytuacji sprawdzić ofertę serwerów dedykowanych w home.pl, gdzie możesz dowolnie skonfigurować system operacyjny oraz możesz dowolnie zarządzać oprogramowaniem serwera. To doskonały wybór, gdy potrzebujesz mieć pełną kontrolę nad całą platformą.
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie