Ustawienia listowania zawartości katalogu za pomocą .htaccess

Szybki hosting dla WordPressa

Znajdziesz tutaj instrukcje jak zmienić ustawienia listowania katalogów na poprzedniej platformie home.pl (hosting oparty o IdeaWebServer).

Na poprzedniej platformie home.pl korzystamy z własnego autorskiego oprogramowania dla serwera WWW o nazwie IdeaWebServer. Dyrektywa Options +Indexes odpowiedzialna za włączenie listowania zawartości katalogu na serwerach w sieci home.pl może funkcjonować przy odpowiedniku o podobnej nazwie Options +DirList, zatem w plikach, które stosują tę dyrektywę należy zamienić ją na: Options +DirList.

Jeśli korzystasz z hostingu na nowej platformie home.pl (hosting oparty o Apache), to skorzystaj z dyrektywy: Options +Indexes. Więcej informacji znajdziesz pod tym adresem.

Listowanie to operacja, która powoduje wyświetlenie zawartości wybranego katalogu. W przypadku jeśli listowanie będzie wyłączone, to podczas próby wywołania zawartości katalogu zostanie wyświetlony błąd 403.

Przykładowy widok błędu 403 podczas próby wywołania zawartości katalogu

Funkcja listowania zawartości katalogu jest szczególnie użyteczna w sytuacji, kiedy bezpośrednio ze strony WWW chcesz umożliwić ściąganie wielu plików bez potrzeby każdorazowego wykonywania dokumentu HTML, zawierającego odnośniki do udostępnianych zasobów. Za konfigurację listowania odpowiadają trzy parametry:

    • Options +DirList – włączenie listowania zawartości katalogu,
    • HeaderName – nazwa pliku zawierającego nagłówek generowanej listy,
    • ReadmeName – nazwa pliku z dolną częścią strony/listy.
WAŻNE! Odpowiedni kod wklej do zawartości pliku .htaccess i następnie opublikuj go w wybranym katalogu na serwerze w home.pl.

Przykład włączenia listowania zawartości katalogu:

Options +DirList

Postępując analogicznie, możemy zabronić listowania zawartości katalogu:

Options -DirList

Przykład włączenia listowania zawartości wraz ze zdefiniowaniem plików nagłówka oraz stopki:

Options +DirList
HeaderName top.htm
ReadmeName bottom.htm

Czy na serwerze w home.pl działa IndexIgnore?

Na serwerach w home.pl dyrektywa IndexIgnore nie jest obsługiwana. Poniżej wyjaśnienie na przykładzie do czego służy dyrektywa IndexIgnore.

IndexIgnore *gif *jpg *.png .?* g*

Dyrektywa IndexIgnore powoduje, że wskazane pliki z rozszerzeniem GIF, JPG, PNG oraz wszystkie pliki rozpoczynające się od kropki (np. .htaccess) oraz na literę “G” zostaną ukryte podczas listowania katalogu przed niepowołanymi osobami. Pamiętaj, że podany powyżej przykład nie zadziała na serwerze w home.pl, gdyż ta dyrektywa nie jest obsługiwana.

Jeśli potrzebujesz skorzystać z dyrektywy IndexIgnore, to sugerujemy w takiej sytuacji sprawdzić ofertę serwerów dedykowanych w home.pl, gdzie możesz dowolnie skonfigurować system operacyjny oraz możesz dowolnie zarządzać oprogramowaniem serwera. To doskonały wybór, gdy potrzebujesz mieć pełną kontrolę nad całą platformą.

Hosting stworzony dla WordPressa

Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.


  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie