Ustawienia listowania katalogów na hostingu Apache

W artykule znajdziesz instrukcje jak zmienić ustawienia listowania na nowej platformie home.pl. Jeśli poniższe rozwiązanie nie działa, instrukcję jak zmienić ustawienia listowania katalogów na poprzedniej platformie home.pl znajdziesz tutaj:

Listowanie to operacja, która powoduje wyświetlenie zawartości wybranego katalogu. W przypadku jeśli listowanie będzie wyłączone, to podczas próby wywołania zawartości katalogu zostanie wyświetlony błąd 403. Listowanie katalogu konfigurujesz za pomocą pliku .htaccess utworzonego na serwerze FTP w katalogu, którego polecenie ma dotyczyć.

Przykładowy widok błędu 403 - You don't have permission to access this document

Funkcja listowania zawartości katalogu jest szczególnie użyteczna w sytuacji, kiedy bezpośrednio ze strony WWW chcesz umożliwić ściąganie wielu plików bez potrzeby każdorazowego wykonywania dokumentu HTML, zawierającego odnośniki do udostępnianych zasobów. Za konfigurację listowania odpowiadają trzy parametry:

  • Options +Indexes – włączenie listowania zawartości katalogu,
  • HeaderName – nazwa pliku zawierającego nagłówek generowanej listy,
  • ReadmeName – nazwa pliku z dolną częścią strony/listy.
Jeśli korzystasz z hostingu na poprzedniej platformie home.pl (hosting oparty o IdeaWebServer), to skorzystaj z dyrektywy: Options +DirList. Więcej informacji znajdziesz pod tym adresem.

Przygotowany kod wklej do pliku .htaccess i następnie opublikuj go w wybranym katalogu na serwerze w home.pl:

Przykład włączenia listowania zawartości katalogu:

Options +Indexes
RewriteEngine Off 
Options +Indexes

Postępując analogicznie, możemy zabronić listowania zawartości katalogu:

Options -Indexes

Przykład włączenia listowania zawartości wraz ze zdefiniowaniem plików nagłówka oraz stopki:

Options +Indexes
HeaderName top.htm
ReadmeName bottom.htm

Czy na serwerze w home.pl działa IndexIgnore?

Na serwerach w home.pl dyrektywa IndexIgnore nie jest obsługiwana. Poniżej wyjaśnienie na przykładzie do czego służy dyrektywa IndexIgnore.

IndexIgnore *gif *jpg *.png .?* g*

Dyrektywa IndexIgnore powoduje, że wskazane pliki z rozszerzeniem GIF, JPG, PNG oraz wszystkie pliki rozpoczynające się od kropki (np. .htaccess) oraz na literę „G” zostaną ukryte podczas listowania katalogu przed niepowołanymi osobami. Pamiętaj, że podany powyżej przykład nie zadziała na serwerze w home.pl, gdyż ta dyrektywa nie jest obsługiwana.

Jeśli potrzebujesz skorzystać z dyrektywy IndexIgnore, to sugerujemy w takiej sytuacji sprawdzić ofertę serwerów dedykowanych w home.pl, gdzie możesz dowolnie skonfigurować system operacyjny oraz możesz dowolnie zarządzać oprogramowaniem serwera. To doskonały wybór, gdy potrzebujesz mieć pełną kontrolę nad całą platformą.

 

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie