Jak blokować użytkowników po IP/host przez .htaccess?

Poniższa instrukcja dotyczy konfiguracji serwerów opartych o środowisko IdeaWebServer (nowy Panel klienta home.pl) i w większości przypadków, będzie działała w środowisku Apache.
W sieci Internet roi się od użytkowników, którzy obierają sobie za cel przeszkadzanie w prowadzeniu witryn internetowych. Potocznie nazywani są oni „trollami”. Pod pojęciem „trolla” ukrywa się definicja użytkownika, który w zamierzony sposób wpływa na innych użytkowników w celu ich ośmieszania lub obrażania – czego następstwem jest najczęściej wywołanie kłótni.

 

Moderatorzy oraz autorzy stron WWW stosują najczęściej proste narzędzia do blokowania takich użytkowników (np. blokada adresu e-mail). Takie zabezpieczenie jest skuteczne na krótką metę. Najbardziej efektywnym sposobem zablokowania niechcianych użytkowników jest skorzystanie z pliku .htaccess, który pozwoli na zablokowanie problematycznego użytkownika „u źródła”, czyli po adresie IP lub host.
Przeczytaj więcej o dodatkowej dyrektywie FilesMatch na serwerach opartych o Apache.

Jak blokować użytkowników po adresie IP/host z wykorzystaniem .htaccess?

Możesz skorzystać z następujących formatów adresów IP/hostów:

  • all – dowolny host,
  • 212.85.112.3 – konkretny adres IP,
  • 195.205 – dowolny host z sieci 195.205,
  • delta.ideaserver.com – konkretny host w danej domenie,
  • .ideaserv.com – dowolny host z danej domeny.

Aby zbanować użytkownika po adresie IP, w pliku .htaccess musi znaleźć się następujący kod:

order allow,deny

deny from 192.147.2.23

deny from 212.85.112.3

allow from all

Użyte w przykładzie adresy IP należy zastąpić tymi, które przeszkadzają nam w prowadzeniu serwisu (musisz je znać). W przykładzie widoczne są dwa adresy, ale może to być również tylko jeden adres (np. deny from 192.147.2.23).

Aby zbanować zakres adresów IP, w pliku .htaccess musi znaleźć się następujący kod:

order allow,deny

deny from 195.205

allow from all

Powyższy przykład spowoduje zablokowanie wszystkich użytkowników których adresy IP zaczynają się od 195.205.* (np. 195.205.2.3 lub 195.205.2.109)

Spam najcześciej jest wysyłany z konkretnych domen. Aby zablokować taką domenę, w pliku .htaccess dopisujemy:

order allow,deny

deny from domena.com

deny from subdomena.domena.com

allow from all

Domenę „domena.com” należy zastąpić tą, która zaśmieca Twoja stronę WWW. Subdomena równiez może zostać zablokowana, co widać w powyższym przykładzie.

 

Opisywane w tym artykule metody nie są skuteczne w 100%, albowiem spamerzy korzystają często z dynamicznych adresów IP lub proxy. Powyższe sugestie są dobrym początkiem walki z problematycznymi użytkownikami oraz spamem.
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie