Definiowanie nowej strony startowej

Poniższa instrukcja dotyczy konfiguracji serwerów opartych o środowisko Apache (nowy Panel klienta home.pl)

Funkcja definiowania strony startowej umożliwia określenie plików, które będą domyślnie wyświetlane np. przy próbie dostępu/wywołania danego katalogu, nie zawierającego np. pliku index.php czy index.html. W ten sposób można nie tylko ustanowić wywołanie dowolnego pliku ale także zmienić kolejność dla już istniejących.

Przykład: Domyślnie po wpisaniu adresu „http://nazwa.home.pl/oferta”, serwer będzie poszukiwał pliku index, który jest opublikowany w tej lokalizacji, aby uruchomić stronę. Za pomocą opisanej poniżej funkcjonalności możesz zmienić te ustawienia i zdefiniować inną nazwę dla pliku startowego, aby serwer szukał innego pliku index (np. „inny_plik.html”) a nawet dokumentu.

Za powyższą konfigurację odpowiada zmienna serwera WWW Apache – DirectoryIndex, której zadaniem jest definiowane kolejności wczytywania plików podczas próby dostępu do wybranego katalogu.

Jak zdefiniować nowy plik startowy na serwerze w home.pl?

Operacja definiowania nowego pliku startowego polega na wpisaniu odpowiedniego polecenia do pliku „.htaccess”. Jeśli nie posiadasz jeszcze pliku „.htaccess” w wybranym katalogu, to go utwórz i wpisz w nim odpowiedni kod, który definiuje nowy plik startowy.

Składnia polecenia

DirectoryIndex <nazwa1> <nazwa2>

Przykład:

DirectoryIndex main.htm start.doc  /cgi-bin/index.pl
Pozycja danego dokumentu na liście określa priorytet – w przypadku nie odnalezienia pierwszego pliku „main.htm”, serwer rozpocznie poszukiwanie kolejnego „start.doc”. Pamiętaj, że plików możesz zdefiniować wiele więcej niż tylko dwie pozycje.
Przejdź do zewnętrznego serwisu WWW, aby przeczytać więcej o definiowaniu nowej strony głównej wg. dokumentacji Apache.

 

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie