Do kogo należy domena? Jeśli Cię to ciekawi, możesz spróbować to sprawdzić. Na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w tym dotyczących ochrony danych osobowych, a także w oparciu o wewnętrzne regulacje rejestrów, kraj ich działania, informacje o właścicielu domeny mogą być jawne, tajne lub tylko częściowo ukryte. Za sprawą usługi takiej jak ochrona prywatności, mogą one być także podmienione na dane podmiotu świadczącego taką usługę. Z tego artykułu dowiesz się, jak można sprawdzić, czyja jest domena (zarówno krajowa, jak i globalna czy europejska).
SPIS TREŚCI
Informacje o domenie w WHOIS
Podstawowym źródłem informacji o tym, kto jest właścicielem domeny jest tzw. baza WHOIS. WHOIS działa w oparciu o ogólnodostępny protokół TCP umożliwiający wysłanie zapytania do baz danych DNS po to, aby zweryfikować informacje o właścicielu domeny, np. adresie IP, serwerach DNS, datach ważności, aktywności oraz danych teleadresowych (o ile są dostępne).
Jak sprawdzić kto jest właścicielem domeny?
Najprostszą metodą sprawdzenia do kogo należy domena, jest skorzystanie z serwisów WWW, które w łatwy sposób umożliwiają wykonanie zapytania o domenę do baz danych DNS. Mechanizmy takie udostępniają rejestry domen, a więc ich dostawcy.
Sprawdzenie domeny pozwala nie tylko na potencjalne uzyskanie informacji o właścicielu, ale często także pomaga w kontakcie z właścicielem usług oraz pozwala sprawdzić aktywność/dostępność domeny w sieci, jej prawidłowe funkcjonowanie.
Jak sprawdzić domenę krajową .PL?
Jeśli chcesz sprawdzić do kogo należy domena .pl (w tym domeny regionalne i funkcjonalne), np. nazwa-strony.pl, nazwa-strony.szczecin.pl, nazwa-strony.travel.pl itp., odwiedź serwis www.dns.pl i przejdź do sekcji WHOIS.
Podaj nazwę domeny, bez przedrostka WWW, a następnie potwierdź zabezpieczenie reCAPTCHA.
Otrzymasz następujące informacje o domenie:
- STAN: czy domena jest aktywna?
- UTWORZONA: kiedy domena została utworzona?
- KONIEC OKRESU ROZLICZENIOWEGO: kiedy domena wygasa?
- NAZWY SERWERÓW: nazwy serwerów DNS, na które kieruje domena, tj. gdzie domena jest obsługiwana technicznie.
- OSTATNIA MODYFIKACJA: kiedy wprowadzono na niej większą modyfikację (np. zmianę DNS, płatność, transfer)?
- ABONENT: Kto jest właścicielem domeny?
- REJESTRATOR: W jakiej firmie domena została zarejestrowana?
- OPCJA: Kiedy założono opcję na domenę, np. zabezpieczoną ją przed przejęciem własności lub ustawiono opcję pierwokupu?
W przypadku rejestracji na osobę fizyczną, dane właściciela domeny (abonenta) będą całkowicie ukryte. Przed wejściem w życie regulacji RODO, osoba fizyczna mogła samodzielnie określić czy dane w bazie WHOIS będą widoczne, czy nie. Aktualnie dane te są zawsze ukryte, bez możliwości ich ujawnienia.
Na tej samej stronie znajdziesz także dodatkowe informacje, m.in. wyjaśniające STAN domeny, tj. status, w jakim aktualnie się znajduje. Domeny te mogą być aktywne, ale także podlegać okresom rezerwacji, wygasania, zwalniania do puli nazw wolnych, itp..
- Przeczytaj, kiedy Twoja domena będzie wolna do rejestracji.
- Dowiedz się także, co się stanie jeśli nie opłacisz swojej domeny w terminie.
Jak sprawdzić właściciela domeny globalnej, np. .COM?
Najpopularniejszym serwisem umożliwiającym sprawdzenie danych o domenach globalnych jest strona www.who.is. Po prostu odwiedź serwis, podaj adres strony (bez przedrostka WWW) i uzyskaj informacje o domenie, której szukasz. Serwis www.who.is w porównaniu do www.dns.pl umożliwia sprawdzenie każdej domeny dostępnej w sieci Internet. Zarówno domeny .pl, domeny .com, a także domeny europejskiej .eu. Posiada jednak pewne ograniczenia, o których opowiemy dalej.
Serwis www.who.is jest o tyle popularny i wygodny, ponieważ działa szybko, jego adres jest łatwy do zapamiętania oraz nie wymaga dodatkowej weryfikacji, nawet w postaci reCAPTCHA. Umożliwia bardzo szybkie sprawdzenie domeny.
W przeciwieństwie do serwisu www.dns.pl nie sprawdzimy tu informacji o domenach regionalnych i funkcjonalnych, np. moja-strona.szczecin.pl czy moja-strona.travel.pl. Informacje o domenach europejskich .eu mogą nie być wyświetlane w całości.
Podobnie jak w przypadku domeny .pl, znajdziemy tutaj następujące informacje o domenie:
- STATUS: czy domena jest aktywna? Co aktualnie dzieje się z domeną?
- EXPIRES ON: kiedy domena wygasa?
- REGISTERED ON: kiedy domena została zarejestrowana po raz pierwszy?
- UPDATED ON: ostatnia większa modyfikacja na domenie?
- NAME SERVERS: nazwy serwerów DNS, na które kieruje domena (w domyśle obsługiwana jest tam poczta i strony WWW)?
- REGISTRAR DATA: tj. szereg informacji o domenie oraz jej właścicielu i rejestrze, w którym została utworzona.
Dodatkowo: baza www.who.is odpytana o domenę regionalną, np. moja-strona.szczecin.pl zwróci jedynie informację o tym, że domena jest już zajęta. W przypadku domeny europejskiej wyświetli podstawowe informacje o samej domenie, ale po więcej danych, skieruje użytkownika do bazy www.eurid.eu
Po wpisaniu w wyszukiwarce Google zapytania: whois, znajdziemy szereg podobnych serwisów internetowych. Niektóre z nich wyświetlają informacje ww. i więcej, np. dotyczących samego serwera, adresu IP oraz aktywności serwisu w sieci. Dla przykładu jeden z serwisów korzystający z bazy danych WHOIS potrafi m.in. wskazać, że na serwerze, do którego podłączona jest poszukiwana domena, działa także 9 innych serwisów WWW.
Jak sprawdzić kto jest właścicielem domeny europejskiej .EU
Za dostarczanie informacji z bazy danych DNS dla domen europejskich odpowiada serwis www.eurid.eu. To właśnie tutaj najlepiej zacząć szukać informacji o właścicielu domeny lub jej podstawowej konfiguracji i aktywności.
Serwis www.eurid.eu dostarcza podstawowych informacji o właścicielu domeny oraz bardzo ograniczoną liczbę informacji o samej domenie. Ograniczoną, ale wystarczającą do tego, aby dowiedzieć się do kogo domena należy. Baza WHOIS przekazuje adres e-mail wskazany do kontaktu. Niezależnie od tego czy domena została zarejestrowana na osobę fizyczną, czy firmę.
- NAME SERVERS: na jakie serwery DNS kieruje domeny, tj. gdzie techniczne jest obsługiwana?
- STATUS: co się dzieje z domeną? Czy domena jest aktywna?
- REGISTERED: kiedy domena została zarejestrowana? Informacja ta jest ważna, jeśli pamiętamy, że każda domena jest aktywna przez 12 miesięcy lub wielokrotność jednego roku.
- REGISTRANT AND CONTACT: gdzie domena jest zarejestrowana oraz kto jest jej właścicielem? Więcej informacji wyświetlanych jest gdy domena rejestrowana jest na firmę.
Jak sprawdzić, czy domena jest wolna do rejestracji?
Najprostszą metodą sprawdzenia, czy możesz zarejestrować domenę, stać się jej właścicielem, jest przejście na stronę www.home.pl i skorzystanie z naszej autorskiej wyszukiwarki. Wyszukiwarka domen wolnych do rejestracji pozwala wybierać spośród setek dostępnych do rejestracji rozszerzeń domenowych. Jeśli wybrana domena lub końcówka domena jest niedostępna do rejestracji, wyszukiwarka zaproponuje Ci domeny pokrewne lub z innymi rozszerzeniami.
Niektórego domeny są widoczne jako niedostępne do rejestracji, ale nie są też aktywne w internecie. Takie domeny mogą przechodzić stan kwarantanny, zależny od rejestru, który nimi zarządza. Z tego powodu nawet jeśli domena nie jest dostępna, warto sprawdzić w bazie WHOIS co tak naprawdę się z nią dzieje.