Jak sprawdzić kto jest właścicielem domeny?

Na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w tym dotyczących ochrony danych osobowych, a także w oparciu o wewnętrzne regulacje rejestrów, kraj ich działania, informacje o właścicielu domeny mogą być jawne, tajne lub tylko częściowo ukryte. Za sprawą usługi, typu ochrona prywatności, mogą one być także podmienione na dane podmiotu świadczącego taką usługę.

Podstawowym źródłem informacji  o abonencie domeny niebędącej Twoją własnością jest tzw. baza WHOIS. WHOIS działa w oparciu o ogólnodostępny protokół TCP umożliwiający wysłanie zapytania do baz danych DNS po to, aby zweryfikować informacje o właścicielu domeny, np. adresie IP, serwerach DNS, datach ważności, aktywności oraz danych teleadresowych (o ile dostępne). Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że wyżej wymienione informacje o domenach, nie są informacjami tajnymi. Ich dostępność wynika m.in. z funkcjonalności jaką oferują oraz na bazie, której pełnią swoją funkcję w sieci Internet.

SPIS TREŚCI

Jak sprawdzić kto jest właścicielem domeny?

Najprostszą metodą sprawdzenia informacji o domenie, jest skorzystanie z serwisów WWW, które w łatwy sposób umożliwiają wykonanie zapytania o domenę do baz danych DNS. Mechanizmy takie udostępniają rejestry domen, a więc ich dostawcy.

Sprawdzenie domeny pozwala nie tylko na potencjalne uzyskanie informacji o właścicielu, ale często także pomaga w kontakcie z właścicielem usług oraz pozwala sprawdzić aktywność/dostępność domeny w sieci, jej prawidłowe funkcjonowanie.

Domena krajowa .PL

Jeśli chciałbyś sprawdzić informacje o domenie .pl, np. nazwa-strony.pl, nazwa-strony.szczecin.pl, nazwa-strony.travel.pl, itp., w tym o domenach regionalnych i funkcjonalnych, odwiedź serwis www.dns.pl, przejdź do sekcji WHOIS.

Podaj nazwę domeny, bez przedrostka WWW, a następnie potwierdź zabezpieczenie reCAPTCHA.

DNS - WHOIS - Podaj nazwę domeny - Przykładowe wyniki poszukiwań dla domeny home.pl

Informacja zwrotna odpowie na pytania:

 • STAN: czy domena jest aktywna?
 • UTWORZONA: kiedy domena została utworzona?
 • KONIEC OKRESU ROZLICZENIOWEGO: kiedy domena wygasa?
 • NAZWY SERWERÓW: nazwy serwerów DNS, na które kieruje domena, tj. gdzie domena jest obsługiwana technicznie.
 • OSTATNIA MODYFIKACJA: kiedy wprowadzono na niej większą modyfikację (np. zmianę DNS, płatność, transfer)?
 • ABONENT: Kto jest właścicielem domeny?
 • REJESTRATOR: W jakiej firmie domena została zarejestrowana?
 • OPCJA: Kiedy założono opcję na domenę, np. zabezpieczoną ją przed przejęciem własności lub ustawiono opcję pierwokupu?

Jeśli domena jest zarejestrowana na osobę fizyczną, dane abonenta będą całkowicie ukryte. Przed wejściem w życie regulacji RODO, osoba fizyczna mogła samodzielnie określić czy dane w bazie WHOIS będą widoczne, czy nie. Aktualnie dane te są zawsze ukryte, bez możliwości ich ujawnienia.

DNS - WHOIS - Podaj nazwę domeny - Wyniki poszukiwań dla home.pl - Przykład niedostępnych danych Abonenta

Na tej samej stronie znajdziesz także dodatkowe informacje, m.in. wyjaśniające STAN domeny, tj. jej status, w jakim aktualnie się znajduje. Domeny te mogą być aktywne, ale także podlegać okresom rezerwacji, wygasania, zwalniania do puli nazw wolnych, itp..

Domena globalna, np. .COM

Najpopularniejszym serwisem umożliwiającym sprawdzenie danych o domenach globalnych jest strona www.who.is. Po prostu odwiedź serwis, podaj nazwę domeny (bez przedrostka WWW) i uzyskaj informacje o domenie, której szukasz. Serwis www.who.is w porównaniu do www.dns.pl umożliwia sprawdzenie (odpytanie), każdej domeny dostępnej w sieci Internet. Zarówno domeny .pl, domeny .com, a także domeny europejskiej .eu. Posiada pewne ograniczenia (czytaj dalej).

Serwis www.who.is jest o tyle popularny i wygodny, ponieważ działa szybko, jego adres jest łatwy do zapamiętania oraz nie wymaga dodatkowej weryfikacji, nawet w postaci reCAPTCHA. Umożliwia bardzo szybkie sprawdzenie domeny.

Serwis who.is - Podaj nazwę domeny - Przykładowe wyniki wyszukiwania dla wpisanej domeny

W przeciwieństwie do serwisu www.dns.pl nie sprawdzimy tu informacji o domenach regionalnych i funkcjonalnych, np. moja-strona.szczecin.pl czy moja-strona.travel.pl. Informacje o domenach europejskich .eu mogą nie być wyświetlane w całości.

Serwis who.is - Podaj nazwę domeny - Wyniki wyszukiwania - Sprawdź informację o domenach europejskich .eu

Podobnie jak w przypadku domeny .pl, znajdziemy tutaj informacje:

 • STATUS: czy domena jest aktywna? Co aktualnie dzieje się z domeną?
 • EXPIRES ON: kiedy domena wygasa?
 • REGISTERED ON: kiedy domena została zarejestrowana po raz  pierwszy?
 • UPDATED ON: ostatnia większa modyfikacja na domenie?
 • NAME SERVERS: nazwy serwerów DNS, na które kieruje domena (w domyśle obsługiwana jest tam poczta i strony WWW)?
 • REGISTRAR DATA: tj. szereg informacji o domenie oraz jej właścicielu i rejestrze, w którym została utworzona.

Dodatkowo: baza www.who.is odpytana o domenę regionalną, np. moja-strona.szczecin.pl zwróci jedynie informację o tym, że domena jest już zajęta. W przypadku domeny europejskiej wyświetli podstawowe informacje o samej domenie, ale po więcej danych, skieruje użytkownika do bazy www.eurid.eu

Po wpisaniu w wyszukiwarce Google zapytania: whois, znajdziemy szereg podobnych serwisów internetowych. Niektóre z nich wyświetlają informacje ww. i więcej, np. dotyczących samego serwera, adresu IP oraz aktywności serwisu w sieci. Dla przykładu jeden z serwisów korzystający z bazy danych WHOIS potrafi m.in. wskazać, że na serwerze, do którego podłączona jest poszukiwana domena, działa także 9 innych serwisów WWW.

Wyszukiwarka Google - Whois Record for - Domain Profil - Sprawdź informację dotyczących serwera, adresu IP oraz aktywności serwisu w sieci

Domena europejska .EU

Za dostarczanie informacji z bazy danych DNS dla domen europejskich odpowiada serwis www.eurid.eu. To właśnie tutaj najlepiej zacząć szukać informacji o właścicielu domeny lub jej podstawowej konfiguracji i aktywności.

EURid - WHOIS search - Wpisz nazwę domeny i kliknij przycisk Search

Serwis www.eurid.eu dostarcza podstawowych informacji o właścicielu domeny oraz bardzo ograniczoną liczbę informacji o samej domenie. Ograniczoną, ale wystarczającą do tego, aby dowiedzieć się do kogo domena należy. Baza WHOIS  przekazuje adres e-mail wskazany do kontaktu. Niezależnie od tego czy domena została zarejestrowana na osobę fizyczną, czy firmę.

 • NAME SERVERS: na jakie serwery DNS kieruje domeny, tj. gdzie techniczne jest obsługiwana?
 • STATUS: co się dzieje z domeną? Czy domena jest aktywna?
 • REGISTERED: kiedy domena została zarejestrowana? Informacja ta jest ważna, jeśli pamiętamy, że każda domena jest aktywna przez 12 miesięcy lub wielokrotność jednego roku.
 • REGISTRANT AND CONTACT: gdzie domena jest zarejestrowana oraz kto jest jej właścicielem? Więcej informacji wyświetlanych jest gdy domena rejestrowana jest na firmę.

Jak sprawdzić, czy domena jest wolna do rejestracji?

Najprostszą metodą sprawdzenia, czy możesz zarejestrować domenę, stać się jej właścicielem, jest przejście na stronę www.home.pl i skorzystanie z naszej autorskiej wyszukiwarki. Wyszukiwarka domen wolnych do rejestracji pozwala wybierać spośród setek dostępnych do rejestracji rozszerzeń domenowych. Jeśli wybrana domena lub końcówka domena jest niedostępna do rejestracji, wyszukiwarka zaproponuje Ci domeny pokrewne lub z innymi rozszerzeniami.

Niektórego domeny są widoczne jako niedostępne do rejestracji, ale nie są też aktywne w sieci Internet. Takie domeny mogą przechodzić stan kwarantanny, zależny od rejestru, który nimi zarządza. Z tego powodu nawet jeśli domena nie jest dostępna, warto sprawdzić w bazie WHOIS co tak naprawdę się z nią dzieje.

 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie