Jak ukryć dane domeny globalnej w bazie Whois?


Dane abonenta domeny globalnej są częściowo udostępnione publicznie. Sytuacja taka wynika z przepisów RODO (GDRP) które umożliwiają Rejestrom domeny (home.pl występuje w roli registrara, tj. pełnomocnika zarządzającego domeną na rzecz właściwego dla danej domeny rejestru) na częściową publikację danych abonenta.

Przed wprowadzeniem zmian w przepisach dot. ochrony danych osobowych, dane abonenta pozostały domyślnie dostępne w bazie WHOIS, a usługa WHOIS PRIVACY, pozwalała na ich pełną ochronę. Po zmianach RODO (GDRP) w bazie WHOIS dane abonenta są udostępniane częściowo, w zależności od danego Rejestru w związku z czym ani nie chronią abonenta ani tez nie umożliwiają kontaktu z nim, np. w chwili chęci zakupu domeny. Z jednej strony nie zapewnia to pełnej ochrony danych, z drugiej komplikuje schemat komunikacji. Usługa WHOIS PRIVACY działa w niezmienionej postaci, chroniąc w pełni dane abonenta.

Usługa ochrony prywatności (whois privacy) dla domen polega na ukryciu danych abonenta w bazie Whois. Usługę ukrycia danych możesz też zamówić podczas rejestracji domen lub po zalogowaniu do Panelu Klienta home.pl.

W przypadku domen *.pl, zarejestrowanych na osobę fizyczną, dane są zawsze ukryte. Jeśli właścicielem domeny jest firma, dane w bazie WHOIS są zawsze widoczne i nie mogą zostać ukryte.

Dla domen europejskich, dane Abonenta, który jest osobą fizyczną, pozostają zawsze ukryte, a w przypadku gdy właścicielem jest firma, pozostają zawsze jawne. Statusu tego nie można zmienić (podobnie jak w przypadku domen *.pl)

Jeśli posiadasz domenę *.pl lub *.eu, możesz zmienić jej status prawny, dokonując cesji (czyli zmiany danych abonenta) z firmy na osobę fizyczną lub odwrotnie. W ten sposób będziesz mógł ukryć dane abonenta dla domeny *.pl lub *.eu.

Jak ukryć dane dla domeny globalnej w Panelu Klienta home.pl?

  1. Zaloguj się do Panelu Klienta home.pl.
  2. Kliknij sekcję menu: Domeny, która znajduje się po lewej stronie ekranu.
  3. Na ekranie zostanie wyświetlona lista domen (aktywnych oraz nieaktywnych), znajdź domenę globalną, dla której chcesz włączyć ochronę prywatności i kliknij jej nazwę.
  4. Po prawej stronie ekranu przejdź do sekcji: Opcje zaawansowane, aby włączyć ukrycie danych na domenie (whois privacy).
  5. Ochrona prywatności jako usługa realizowana jest w ramach dodawania dodatkowych zasobów. Zamów odpowiedni zasób dodatkowy i opłać zamówienie.
  6. Po zakończeniu całego procesu, zostaniesz poinformowany o ukryciu danych.

Domeny internetowe już za 1 zł!

Zarejestruj własny adres w Internecie już dziś. Nawet jeśli Twoja wymarzona domena jest zajęta, nasza inteligentna wyszukiwarka podsunie Ci dodatkowe możliwości.

Sprawdź, czy domena jest wolna Wyszukaj domenę

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie
Szukaj
Generic filters
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treści
Wyświetl posty typu:
lub