Cykl życia domen – kiedy domena będzie wolna?

Każda domena posiada określony cykl życia, który wyznacza moment rejestracji domeny oraz końca okresu abonamentowego. Poza tym istnieją dodatkowe okresy w życiu domeny, jak np. okres rezerwacji i wygasania. Chociaż mechanizmy te uległy zmianie na przestrzeni ostatnich lat, to mogą one stanowić ważną informację, jeśli zdecydujemy się na rejestrację domeny lub jej odzyskanie.

Poniższy artykuł wyjaśnia czym jest cykl życia domeny oraz kiedy domena będzie wolna do ponownej rejestracji. Przy analizie cyklu życia domeny pomogą Ci dodatkowe narzędzia, np. baza WhoIS. Wskazuje ona m.in. datę rejestracji i końca okresu abonamentowego. Przeczytaj więcej o bazie WhoIS w artykule: Do kogo należy domena internetowa?

Co to jest domena internetowa?

Wprowadzenie

Dobra domena od razu powinna wywołać skojarzenie z charakterem działalności. Jeśli adres z nazwą Twojej firmy jest wolny, nie warto zwlekać, bo liczba wolnych domen cały czas maleje. Kliknij i zarejestruj domenę w home.pl.

Domeny internetowe posiadają swój cykl życia, czyli czas od momentu zarejestrowania domeny, aż do jej powrotu do puli nazw wolnych. Cykl życia domeny jest uzależniony od polityki rejestru, który zarządza daną domeną (np. dla domen .pl jest to NASK). Cykl życia domeny jest zależny od rodzaju domeny – np. cykl życia dla domen .pl różni się od cyklu życia domen globalnych np. .com.
Przykładem innej długości życia domeny może być domena .to, która może być rejestrowana tylko i wyłącznie na okres 2, 3, 5 lub 10 lat. W przypadku domeny o rozszerzeniu .eu, czas kwarantanny (czyli czas w którym domena nie działa, ale abonent może ją nadal opłacić) jest inny i wynosi 40 dni.
Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji o typach domen oraz ich specyfikacji to kliknij tutaj.

Domena krajowa .pl

Każda domena, która kończy się rozszerzeniem *.pl posiada tą samą, opisaną poniżej specyfikacje cyklu życia domeny (np. „twojadomena.org.pl” oraz „twojadomena.pl” mają identyczny cykl życia).
  • Rejestracja domeny – następuje w chwili jej opłacenia, trwa 365 dni
  • Brak odnowienia – po 365 dniach domena zostanie wyłączona, jej ponowna aktywacja następuje po opłaceniu domeny.
  • Kwarantanna: – po 365 dniach przez kolejne 30 dni domena nadal jest możliwa do opłacenia. 31 dnia domena powróci do puli nazw wolnych
Jeśli domena została opłacona i skończyła okres ważności, a użytkownik z usługi zrezygnuje (nie opłaci przedłużenia ważności domeny), to domenę będzie można ponownie zarejestrować po 30 dniach kwarantanny. Domenę w kwarantannie (30 dni od zakończenia okresu ważności) można opłacić, aby przywrócić jej działanie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o opłacaniu domeny po zakończeniu okresu ważności.
WAŻNE! Rejestracja domeny następuje po jej opłaceniu. Do tego czasu domena może być nadal zarejestrowana, np. u innego operatora. Domena nie posiada okresu rezerwacji, który gwarantuje jej dostępność tylko dla osoby/podmiotu, który dodał domenę do panelu ale nie opłacił jej. Jeśli chcesz zarejestrować domenę i stać się jej właścicielem, opłać domenę niezwłocznie po dodaniu zamówienia.
Kliknij tutaj, jeśli chcesz przedłużyć domenę *.pl, dla której przekroczony został termin płatności. Pamiętaj, że w takim przypadku masz jeszcze kilkanaście dni (po terminie płatności) na jej opłacenie.

Domena globalna (.com, .net, .org, .biz, .info)

Domeny - Domena globalna (.com, .net, .org, .biz, .info) - Cykl życia

WAŻNE! Kliknij tutaj, jeśli chcesz przedłużyć domenę globalną, której zakończył się okres ważności. Pamiętaj, że w przypadku domen globalnych możesz je przedłużyć w cenie standardowej do 34 dnia po zakończonej ważności domeny. Po 35 dniach od daty wygaśnięcia domeny, naliczana jest opłata dodatkowa za reaktywację / przywrócenie domeny.

Domena europejska .eu

W przypadku domen europejskich w dniu 15.09.2014 została wprowadzona aktualizacja ich cyklu życia. Według nowych zasad, domeny europejskie zarejestrowane po 15.09.2014, będą wygasać równo po roku od daty rejestracji, a nie jak do tej pory na koniec miesiąca kalendarzowego. Po wygaśnięciu domeny przejdzie ona do tzw. kwarantanny (40 dni), podczas której będziesz musiał uiścić dodatkową opłatę za jej odzyskanie (z tego względu sugerujemy opłacać domeny europejskie w terminie).

Przykład: domena .eu zarejestrowana w dniu 20.10.2014r na okres 1 roku, wygaśnie 20.10.2015r (jeśli nie zostanie przedłużona). Po wygaśnięciu domeny, domena będzie znajdowała się w tzw. kwarantannie, która trwa 40 dni. Dopiero po tych 40 dniach, domena powróci do puli nazw wolnych.

WAŻNE! W momencie wygaśnięcia domeny, naliczana jest opłata dodatkowa za reaktywację / przywrócenie domeny.

Domeny - Domeny europejskie - Cykl życia domeny .eu obowiązuje przy domenach zarejestrowanych po 15.09.2014
Rys. Powyższy cykl życia domeny .eu obowiązuje przy domenach zarejestrowanych po 15.09.2014.

Domeny .eu zarejestrowane przed datą 15 września 2014, obowiązują poprzednie zasady cyklu życia.
Na poniższym obrazku znajduje się schemat cyklu życia domen .eu, zarejestrowanych przed 15.09.2014:

Domeny - Domeny europejskie - Cykl życia domeny .eu obowiązuje przy domenach zarejestrowanych przed 15.09.2014.Rys. Powyższy cykl życia domeny .eu obowiązuje przy domenach zarejestrowanych przed 15.09.2014.
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie