Co to jest i jak włączyć HTTP/3 + QUIC na hostingu w home.pl?

HTTP/3 jest trzecią wersją protokołu Hypertext Transfer Protocol, który służy do wymiany informacji w sieci WWW (World Wide Web). Z poniższego artykułu dowiesz się więcej na temat HTTP/3 i QUIC. Przeczytasz również, jak uruchomić je w ramach serwera w home.pl

SPIS TREŚCI

Poprzednie wersje HTTP w pigułce

HTTP (Hypertext Transfer Protocol) jest protokołem, który pozwala na komunikację pomiędzy przeglądarką a serwerem, na którym umieszczona jest witryna internetowa.

 • HTTP 1.0 oraz HTTP 1.1 powstały w latach 90. XX wieku. Różnią się głównie tym, że w HTTP 1.1 do pobierania różnych danych możliwe jest wykorzystanie jednego połączenia, natomiast w HTTP 1.0 do przesłania każdego nowego elementu konieczne jest osobne połączenie, a co za tym idzie, powoduje to znaczne spowolnienie ładowanie się strony WWW.
HTTP 1.1 w dalszym ciągu jest jednym z głównych standardów komunikacji przeglądarek z serwerami.
 • HTTP/2 powstał w 2015 r. i bazuje na projekcie SPDY, który został stworzony przez Google. Jego kompatybilność z HTTP 1.1 nie jest równa 100%, natomiast korzysta z wielu jego elementów (m.in.: metody, nagłówki, błędy). Różnice można zauważyć jednak przy tym, jak dane są pakowane w ramki i wysyłane do serwera. Ma to na celu jak najbardziej zminimalizować opóźnienia. Warto zaznaczyć, że HTTP/2 jest obsługiwany przez praktycznie wszystkie przeglądarki internetowe.
HTTP 1.1 oraz HTTP/2 korzystają z protokołu TCP jako warstwy transmisyjnej. Wymusza to zachowanie pewnych standardów wymiany danych – w przypadku HTTP są one mało efektywne.

Co to jest HTTP/3?

Standard HTTP/3 został wdrożony na początku roku 2020, natomiast jego zaprojektowanie przez inżynierów Google miało miejsce w roku 2018. HTTP/3 jest przełomową wersją protokołu Hypertext Transfer Protocol, która jest odejściem od tradycyjnego HTTP. W przeciwieństwie do poprzednich wersji opierających się na TCP wykorzystuje on protokół transportowy UDP.

Dzięki protokołowi UDP dane są przesyłane dużo szybciej między przeglądarką a serwerem.

Co to jest QUIC?

QUIC jest protokołem sieciowym, który został zaprojektowany w roku 2012 przez Google. Oficjalnie opublikowano go rok później. QUIC świetnie współgra z protokołem HTTP/3. Ich połączenie zapewnia dużą poprawę wydajności. Jego największą zaletą jest zmniejszanie opóźnienia przy połączeniu pomiędzy serwerem a przeglądarką.

Badania, które zostały przeprowadzone w 2015 roku, pokazały, że QUIC w porównaniu do innych protokołów wyeliminowuje ponad 30% przerywających buforowań na YouTube.

HTTP/2 vs. HTTP/3 + QUICRys. Porównanie HTTP/2 (TCP + TLS) vs. HTTP/3 + QUIC

Jak włączyć HTTP/3 + QUIC na hostingu w home.pl?

W ramach swojego serwera w home.pl możesz włączyć obsługę protokołu HTTP/3 + QUIC. Aby tego dokonać, postępuj zgodnie z poniższą instrukcją:

 1. Zaloguj się do Panelu klienta home.pl.
 2. Przejdź do zakładki: Usługi WWW
  Usługi WWW
 3. Kliknij kafelek wybranego serwera, na którym chcesz włączyć obsługę protokołu.
 4. Na ekranie zostaną wyświetlone szczegółowe informacje na temat wybranej usługi. Znajdź sekcję Serwer WWW, a następnie kliknij: Ustawienia → Preferencje serwera.
  serwer www - preferencje serwera
 5. Przesuń suwak obok opcji: Włącz obsługę HTTP/3 + QUIC, a następnie zatwierdź przyciskiem: Wyślij.
  Włącz HTTP3+QUIC
UWAGA! Do prawidłowej obsługi protokołu HTTP/3 + QUIC konieczne jest spełnienie warunków, które zostały wskazane poniżej:

Wymagania dotyczące działania HTTP/3 + QUIC

Domena przypisana do serwera z włączoną obsługą HTTP/3 + QUIC:

 • Jeśli chcesz, aby Twoja domena przypisana do serwera, na którym uruchamiasz HTTP/3 + QUIC również obsługiwała ten protokół, musi ona posiadać aktywny certyfikat SSL.

Przeglądarka internetowa:

Czytaj więcej
 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie