Przekierowanie 301 z https:// na http://

Przekierowanie domeny z protokołu szyfrowanego https:// na protokół nieszyfrowany http:// może być przydatne sytuacjach, gdy wygaśnie certyfikat SSL lub zostaną zmienione ustawienia strony WWW.

  • przykład z nieaktywnym certyfikatem SSL znajdziesz na forum dyskusyjnym home.pl,
  • najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zakup certyfikatu SSL dla swojej domeny, przez co zwiększysz wiarygodność strony WWW wśród użytkowników i w wyszukiwarce Google.

Po tym jak wygaśnie certyfikat SSL dla Twojej domeny, strona WWW nadal będzie dostępna w sieci Internet, ale pod adresem zaczynającym się od: http:// (nieszyfrowany protokół). Problem pojawia się, jeśli wyszukiwarki (np. Google) nadal będą miały zapisaną Twoją stronę w taki sposób, że nadal będą kierować na nią użytkowników za pośrednictwem nieaktywnego protokołu szyfrowanego. Następstwem tego zdarzenia może być błędne przekierowanie wyników wyszukiwania na nieaktywny adres zaczynający się od przedrostka https://.

Przykład: po wyświetleniu wyników wyszukiwania w Google i kliknięciu w wynik wyszukiwania, użytkownik otrzyma komunikat błędu dotyczący certyfikatu SSL i nie będzie mieć możliwości podejrzenia zawartości strony WWW. Zmieniając ręcznie w pasku adresu adres https://mojadomena.pl na http://mojadomena.pl okazuje się jednak, że strona WWW działa poprawnie.

W tej sytuacji na serwerze FTP w katalogu, w którym znajduje się strona WWW, możesz dodać plik .htaccess zawierający odpowiednią regułę, która umożliwi automatyczne przekierowanie użytkownika z nieistniejącego adresu https:// na http://. Na serwerze FTP w katalogu strony WWW, na który kieruje domena, dodaj plik .htaccess zawierający poniższą regułę:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} !=off
RewriteRule ^ http://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

Po wykonaniu tej czynności, pomimo błędnego zaindeksowania adresów w wyszukiwarce Google, użytkownik będzie mógł odwiedzić Twoją witrynę. Aby poprawić adresy WWW wyszukiwarki, należy poczekać na automatyczne przeindeksowanie wyników przez Google lub zgłosić błędny adres do Google w celu przyśpieszenia tego procesu.

  • Przeczytaj więcej w jaki sposób utworzyć, edytować i usunąć plik .htaccess oraz do czego może on być przydatny w działaniu serwera i stron WWW.
  • Czy artykuł był pomocny?
  • TAK   Nie
Tematy powiązane
Więcej informacji na forum dyskusyjnym:   Kliknij tutaj, aby przejść na forum.home.pl