Przekierowanie 301 z https:// na http://

Wygaśnięcie certyfikatu SSL dla domeny powoduje zmianę w adresie: protokół szyfrowany (https://) zamienia się na nieszyfrowany (http://). Zdarza się, że powoduje to wyświetlanie błędu 404. Co zrobić w takiej sytuacji? Podpowiadamy.

SPIS TREŚCI

Wygaśnięcie SSL a wyświetlanie strony WWW 

Po wygaśnięciu certyfikatu SSL dla domeny strona jest dalej dostępna w internecie. Zmienia się tylko jej adres: protokół szyfrowany (https://) zamienia się na protokół nieszyfrowany (http://). Problem pojawia się, jeśli wyszukiwarki nadal kierują użytkowników na stronę za pomocą nieaktywnego protokołu szyfrowanego. Powoduje to przekierowanie wyników wyszukiwania na nieaktywny adres, rozpoczynający się od przedrostka https://. Po wyświetleniu wyników wyszukiwania w Google i kliknięciu w wynik wyszukiwania, użytkownik otrzyma komunikat błędu dotyczący certyfikatu SSL. Aby prawidłowo wyświetlić stronę WWW, użytkownik musi wpisać ręcznie adres http://.  

Jak rozwiązać problem? 

Rekomendowanym rozwiązaniem problemu jest ponowna instalacja certyfikatu SSL dla domeny lub przedłużenie ważności obecnego certyfikatu SSL. Jeśli z jakichś powodów nie zdecydujesz się na ponowne zainstalowanie certyfikatu SSL, powinieneś zadbać o ustawienie przekierowania 301. Dzięki temu użytkownicy trafią na nowy adres URL. Sprawdź: jak ustawić przekierowanie 301?

Ustawiłeś przekierowanie, ale nowy adres nie wyświetla się w wyszukiwarce? Zaindeksowanie nowego adresu zajmuje od kilku godzin do kilku dni. Jeśli chcesz przyspieszyć ten proces, zgłoś do Google prośbę o przeindeksowanie adresów stron WWW domeny. Zgłoszenie spowoduje szybszą zamianę adresu URL strony na protokół nieszyfrowany. Sprawdź: jak przyspieszyć indeksowanie strony w wyszukiwarce Google?

Dlaczego warto ponownie zainstalować certyfikat SSL?  

  • Google lepiej pozycjonuje i wyświetla w wynikach wyszukiwania strony WWW posiadające certyfikat SSL 
  • Użytkownicy stron WWW chętniej odwiedzają strony zabezpieczone certyfikatem SSL 
  • Proces przeindeksowania adresów WWW dla Twojej domeny może trwać od kilku godzin do nawet kilku dni. 

 

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie