Przekierowanie 301 z https:// na http://

Przekierowanie domeny z protokołu szyfrowanego https:// na protokół nieszyfrowany http:// może być przydatne sytuacjach, gdy wygaśnie certyfikat SSL lub zostaną zmienione ustawienia strony WWW.

  • przykład z nieaktywnym certyfikatem SSL znajdziesz na forum dyskusyjnym home.pl,
  • najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zakup certyfikatu SSL dla swojej domeny, przez co zwiększysz wiarygodność strony WWW wśród użytkowników i w wyszukiwarce Google.

Po tym jak wygaśnie certyfikat SSL dla Twojej domeny, strona WWW nadal będzie dostępna w sieci Internet, ale pod adresem zaczynającym się od: http:// (nieszyfrowany protokół). Problem pojawia się, jeśli wyszukiwarki (np. Google) nadal będą miały zapisaną Twoją stronę w taki sposób, że nadal będą kierować na nią użytkowników za pośrednictwem nieaktywnego protokołu szyfrowanego. Następstwem tego zdarzenia może być błędne przekierowanie wyników wyszukiwania na nieaktywny adres zaczynający się od przedrostka https://.

Wyszukiwarka Google - Przekierowanie wyników wyszukiwania na adres https - Przykładowy wynik wyszukiwania witryny WWW z przedrostkiem https

Przykład: po wyświetleniu wyników wyszukiwania w Google i kliknięciu w wynik wyszukiwania, użytkownik otrzyma komunikat błędu dotyczący certyfikatu SSL. Zaakceptowanie wyjątku bezpieczeństwa lub wpisanie ręcznie adresu http:// zamiast https:// spowoduje prawidłowe wyświetlenie strony WWW.
Rozwiązaniem powyższego problemu jest zakup, zamówienie i instalacja certyfikatu SSL dla Twojej domeny lub przedłużenie ważności certyfikatu SSL, którego termin ważności dobiegł końca. Jeśli rezygnujesz z korzystania z certyfikatu SSL, konieczne będzie zgłoszenie do Google „prośby” o przeindeksowanie adresów stron WWW dla Twojej domeny i usunięciu wpisów dot. połączenia https://. Rozwiązanie, zgłoszenie do Google, nie jest zalecane ponieważ:
  • Google lepiej pozycjonuje i wyświetla w wynikach wyszukiwania strony WWW posiadające certyfikat SSL,
  • użytkownicy stron WWW chętniej odwiedzają strony zabezpieczone certyfikatem SSL,
  • proces przeindeksowania adresów WWW dla Twojej domeny może trwać od kilku godzin do nawet kilku dni.

Sugerowanym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zakup certyfikatu SSL dla swojej domeny, przez co zwiększysz wiarygodność strony WWW wśród użytkowników i w wyszukiwarce Google.

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie