Strona WWW nie wyświetla się w wyszukiwarce

Wprowadzenie

Uwzględnienie (tzw. zaindeksowanie) witryny w wynikach wyszukiwania jest proste i bezpłatne. Największe wyszukiwarki internetowe nie wymagają zgłaszania stron WWW do wyszukiwarek. Strony WWW automatycznie pojawiają się w wynikach wyszukiwania, jeśli właściciel im tego nie zabroni (np. za pomocą pliku robots.txt).

 

Dla przykładu Google, to w pełni zautomatyzowana wyszukiwarka, która korzysta z programów nazywanych „robotami” w celu indeksowania zasobów sieci Internet w regularnych odstępach czasu i znajdowania nowych treści do uzupełnienia wyników. Z uwagi na to, że Google jest liderem na rynku wyszukiwarek internetowych, to właśnie na nim skupimy swą uwagę w poniższym artykule.
Przykładowy wynik wyszukiwania w wyszukiwarce google - home.pl
Warto wspomnieć, że przeważająca większość stron WWW wymienionych w wynikach wyszukiwania nie została zgłoszona ręcznie, ale została znaleziona i uwzględniona automatycznie podczas indeksowania zasobów sieci przez roboty Google.

Jak sprawdzić czy moja strona WWW znajduje się w wynikach wyszukiwania?

Aby sprawdzić czy Twoja strona WWW została zaindeksowana przez Google wpisz w wyszukiwarce taką frazę:
Wyszukiwarka Google - Wpisz w wyszukiwarce frazę site:twojadomena.pl

Adres „twojadomena.pl” zamień na adres Twojej strony WWW (bez przedrostka www). Po kliknięciu na przycisk „szukaj” zostaną (lub nie, jeśli strona WWW nie jest jeszcze zaindeksowana) wyświetlone wszystkie podstrony, które zostały już zaindeksowane przez wyszukiwarkę Google.

 

W przypadku jeśli pojawią się jakiekolwiek wyniki dla Twojej strony WWW, to będzie to równoznaczne z tym, że Twoja strona WWW już jest uwzględniona w wynikach wyszukiwania.

Jak przyśpieszyć proces zaindeksowania mojej strony WWW w wyszukiwarce?

Jeśli strona WWW nie jest jeszcze uwzględniona w wynikach wyszukiwania to należy uzbroić się w cierpliwość. Prędzej czy póżniej (jeśli do Twojej strony WWW prowadzi jakikolwiek link z innej strony) roboty Google trafią pod Twój adres.

 

Podczas takiej wizyty kod strony WWW zostanie dokładnie przeanalizowany i następnie na podstawie tajemnego algorytmu Google zostanie nadana odpowiednia wartość (ocena) dla badanej treści. Między innymi na jej podstawie Google wyświetla Twoja stronę WWW wyżej lub niżej w wynikach wyszukiwania dla wybranych słów kluczowych.
WAŻNE! Pod adresem www.google.com/addurl/ możesz zgłosić wybraną stronę WWW do zaindeksowania przez wyszukiwarkę Google. Zaproszenie robota Google na stronę WWW może przyśpieszyć proces indeksowania wybranego adresu. Uwaga! Google wymaga założenia konta w celu dodania takiego zgłoszenia!
WAŻNE! Im więcej linków (odnośników) prowadzi na stronę WWW, tym częściej robot Google będzie odwiedzał stronę WWW w celu sprawdzenia jej zawartości i zaindeksowania zmian. Kliknij tutaj, aby przeczytać więcej na temat sprawdzonych metod, pomagających Google znaleźć, pobrać i zindeksować Twoją witrynę.

Czym może być spowodowany brak mojej strony WWW w wynikach wyszukiwania?

Wyszukiwarka Google codziennie indeksuje miliony stron WWW z całego świata, mimo to przeoczenie niektórych pozycji jest wręcz nieuniknione. Jeśli roboty Google pomijają stronę WWW podczas procesu indeksowania, to najczęściej dzieje się to z następujących przyczyn:
  • Kod źródłowy strony WWW zawiera błędy i utrudnia robotom Google zaindeksowanie jej zawartości.
  • Strona WWW została opublikowana tuż po zakończeniu ostatniego indeksowania przez roboty Google.
  • Strona WWW była jakiś czas niedostępna lub wystąpił błąd podczas próby jej zaindeksowania. Google udostępnia wiele narzędzi do analizy procesu indeksowania. Więcej o nich przeczytasz na stronach Google.
  • Strona WWW jest błędnie połączona za pomocą wielu linków opublikowanych w innych witrynach internetowych (np. przekierowanie po ramce, brak linków prowadzących na stronę WWW lub ban za oszukiwanie).
Priorytetem wyszukiwarki Google jest sprawiedliwe i dokładne odzwierciedlanie zawartości internetu w wynikach wyszukiwania. Aby to osiągnąć Google publikuje wskazówki oraz porady na temat tworzenia stron WWW, które będą kompatybilne i widoczne dla robotów Google.

 

Nie ma gwarancji, że roboty Google odnajdą odpowiednią stronę WWW – jednak stosowanie się do wskazówek powinno zwiększyć szanse na jej pojawienie się w wynikach wyszukiwania.
WAŻNE! Więcej szczegółowych informacji na temat wyszukiwarki Google, indeksowania oraz jej obsługi znajdziesz pod tym adresem.
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie