Do czego najczęściej wykorzystywany jest plik .htaccess?
-
Kontrola dostępu do zasobów (konfiguracja ukrytego katalogu) – w pliku .htaccess określisz zasady dostępu do katalogu. Tak przygotowany plik należy opublikować na serwerze FTP w katalogu, do którego dostęp ma zostać ograniczony.
-
Ograniczanie dostępu do zasobów (za pomocą plików .htaccess oraz .htpasswd) – alternatywna możliwość zabezpieczania dostępu do katalogu/strony WWW za pomocą hasła dostępu.
-
Definiowanie strony startowej – domyślnie tzw. „plikami startowymi” są pliki typu index, np. „index.html” lub „index.php”. Za pomocą tej funkcjonalności możesz samodzielnie zdefiniować który plik będzie startowy.
-
Definiowanie stron błędów – za pomocą pliku .htaccess możesz zdefiniować reakcję na pojawienie się błędu przy wywołaniu Twojej strony WWW.
-
Definiowanie MimeType – MimeType to rozszerzenia, które są zwracane przeglądarce WWW po wywołaniu znajdującego się na serwerze typu pliku.
-
Definiowanie ustawień listowania wybranego katalogu – funkcja listowania zawartości katalogu jest szczególnie użyteczna w sytuacji, kiedy bezpośrednio ze strony WWW chcesz umożliwić ściąganie wielu plików bez potrzeby każdorazowego wykonywania dokumentu HTML.
-
Blokowanie problematycznych użytkowników po adresie IP/host – Najbardziej efektywny sposob zablokowania niechcianych użytkowników, który pozwoli na zablokowanie ich „u źródła”, czyli po adresie IP lub host.
-
Ustawienie interpretera skryptów – Używając polecenia :Location możesz zdefiniować rodzaj interpretera dla stron o danym rozszerzeniu i lokalizacji.
-
Przekierowanie 301 – jest to sposób na przekierowanie użytkownika z jednego adresu URL na inny. Ocenia się, że jest to najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia pozycjonowania strony WWW.
-
Przekierowanie domeny na podkatalog – skorzystaj z pliku .htaccess oraz przekierowania 301, aby przekierować domenę na wybrany podkatalog.
-
Przepisywanie adresów (mod_rewrite) – pozwala na automatyczną zamianę (przepisanie) długich, trudnych do zapamiętania linków na bardziej przyjazne adresy URL dla użytkowników oraz wyszukiwarek internetowych.
-
Korzystanie z komendy „Expires” – w home.pl możesz używać komendy „Expires” w pliku .htaccess na serwerach współdzielonych. Stosując kombinacje komend „:Location” oraz „Expires” możesz ustalić ważność pobieranych dokumentów.
-
Inne przydatne funkcje – plik .htaccess jest wykorzystywany również do wielu innych przydatnych operacji, np. obsługa różnych typów przekierowań.