Instrukcje warunkowe
Instrukcje warunkowe są podstawą każdego języka programowania. Używa się ich do wykonania pewnej instrukcji (lub bloku instrukcji), ale tylko w pewnych okolicznościach – jeśli zostanie spełniony określony warunek (lub cały zestaw warunków). Składnia instrukcji warunkowej jest następująca:
<? if (wyrażenie_warunkowe) instrukcja wykonywana jeśli spełniony zostanie warunek else if (inne_wyrażenie_warunkowe) instrukcja wykonywana jeśli spełniony jest drugi warunek, a pierwszy nie else instrukcja wykonywana jeśli nie zostanie spełniony żaden z warunków ?>
<? $a = 2; $b = 5; $c = 1; if ($a > $b) echo "$a jest większe od $b"; else if ($b > $c) echo "$b jest większe od $c"; else echo "$c jest większe od $a i $b"; if ($a) echo "Zmienna $a ma wartość większą od zera"; ?>
Instrukcje mogą być zagnieżdżanie wewnątrz siebie:
<? $a = 6; $b = 5; $c = 1; if ($a > $b){ echo "$a jest większe od $b"; if ($a > $c) echo " i od $c"; } // Powinien zostać wyświetlony napis "6 jest większe od 5 i od 1" ?>
<? $a = 6; $b = 5; $c = 7; $d = 6; $e = 6; if ( ($a > $b || $a > $c) && // Nawiasy klamrowe nie są potrzebne $d == $e ) // to 2 linie ale jedna instrukcja echo 'Zmienna $a jest większa od $b a zmienna $d jest równa $e, '. 'więc ten tekst pokaże się.'; // Taka konstrukcja jest dozwolona ?>
Pętla for
Czasem zachodzi potrzeba wykonania danej czynności określoną ilość razy. Z pomocą przychodzi jedna z najczęściej używanych składni w większości języków programowania – pętla for. Ogólny zapis wygląda tak:
<? for (inicjalizacja zmiennych ; sprawdzenie warunku ; modyfikacja zmiennych) { blok wyrażeń } ?>
Przykład najprostszej pętli, która wypisze liczby od 1 do 10:
<? for ($x = 1; $x <= 10; $x++) echo $x.' '; ?>
Pętla while
Innym rodzajem pętli jest pętla while. Wykorzystuje się ją w sytuacjach, kiedy niezbędne jest wykonywanie danej operacji dopóki nie zostanie spełniony warunek. Pętla while ma następującą składnię:
<? while (warunek) { ... instrukcje ... } ?>
Przykładowo można za pomocą tej pętli zapisać odpowiednik pętli for z poprzedniego przykładu:
<? $x=1; while ($x <= 10) { echo $x.' '; $x++; } ?>
Pętla do…while
Odmianą pętli while jest pętla do…while. Od zwykłej pętli while różni się tym, że polecenia w niej zawarte będą wykonane przynajmniej raz – w przypadku pętli while tak być nie musi, to znaczy jeśli za pierwszym razem warunek nie zostanie spełniony to polecenia z pętli nigdy nie zostaną wykonane.
W przypadku do…while zostaną one wykonane przynajmniej pierwszy raz. Składnia:
<? do { ... instrukcje ... } while (warunek); ?>
Przerywanie wykonań pętli
Czasem zachodzi potrzeba przerwania danej iteracji (powtórzenia) pętli i przejścia do następnej. Z pomocą przychodzi wtedy instrukcja continue. Wystarczy wstawić ją w odpowiednie miejsce wewnątrz pętli. Przykład:
<? for ($x = 1; $x <= 100; $x++) { if ($x % 2 != 0) continue; echo $x.' '; } ?>
Po uruchomieniu powyższego przykładu powinieneś zobaczyć liczby parzyste od 1 do 100. Oczywiście można to zapisać prościej:
<? for ($x = 1; $x <= 100; $x++) { if ($x%2==0) echo $x.' '; } ?>
Istenie także instrukcja, która powoduje całkowite wyjście z pętli – nie tylko z bieżącej iteracji. Ta instrukcja to break.
<? $tablica = array('a', 'b', 'c', 'd', 'e', 'f'); $x = 0; while (true) { if ($tablica[$x] == 'd') break; $x++; } ?>
Dla potrzeb przykładu wprowadziliśmy najprostszą tablicę. Więcej informacji o tablicach znajdziesz pod tym adresem.
Składnia switch
switch jest instrukcją warunkową, w której jedną zmienną można porównać nie z jedną wartością, ale z kilkoma. Niestety nie można konstruować złożonych warunków – możliwe jest tylko proste porównywanie, równoważne instrukcji if($zmienna==”wartość”). Składnia:
<? switch ($zmienna) { case 'wartość1': ... instrukcje ... break; case 'wartość2': ... instrukcje ... break; default: ... instrukcje ... } ?>
<? $i = 3; switch($i){ case 0: case 1: case 2: case 3: echo "Zmienna $i jest mniejsza bądź równa trzy\n"; break; case 4: echo "Zmienna $i jest równa cztery\n"; break; default: echo "Zmienna $i jest większa od czterech\n"; } ?>
Hosting stworzony dla WordPressa
Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.
Odbierz 25 zł do wydania na empik.com
Polecaj usługi home.pl i zdobywaj za każde polecenie kupon o wartości 25zł do wydania na empik.com