Wprowadzenie do kursu PHP


PHP jest językiem skryptowym służącym do rozszerzania możliwości stron internetowych. Jego składnia jest bardzo podobna do popularnych języków programowania C/C++, ale jednocześnie bardzo uproszczona – programista PHP zazwyczaj nie musi przejmować się poprawnością typów zmiennych, przydzielaniem dla nich pamięci itp.

cp90.jpg

Dodatkowo wbudowana obsługa wielu popularnych baz danych ułatwia twórcy operacje na nich. Dzięki połączeniu z biblioteką GD możliwe jest także dynamiczne tworzenie obrazków w popularnych formatach. Autorem niniejszego kursu jest Leszek Krupiński (leszek@php.net).

Wstawianie skryptów PHP

Aby plik był rozpoznany przez serwer WWW jako skrypt PHP musi mieć odpowiednie rozszerzenie. W sieci home.pl są to rozszerzenia .php dla PHP 5 i .php4 dla PHP w wersji czwartej. Po nadaniu plikowi takiego rozszerzenia serwer będzie wiedział, że plik ten nie jest przeznaczony do bezpośredniego wyświetlenia (jak w przypadku plików HTML), ale najpierw musi zostać zinterpretowany przez parser PHP.

WAŻNE! Niniejszy kurs oraz wszystkie przykłady w nim zawarte powstały dla PHP w wersji 4. Dla poprawnego funkcjonowania przykładów sugerujemy używanie plików z rozszerzeniem .php4
Jeśli zwykłemu plikowi HTML nadasz rozszerzenie .php, zostanie on prawidłowo wyświetlony, mimo że nie będzie to skrypt PHP. Dzieje się tak dlatego, że parser PHP przetwarzając stronę korzysta z dwóch trybów pracy: HTML, gdzie cała treść jest wyświetlana bez przetwarzania oraz PHP, gdzie treść jest traktowana jako skrypt do przetworzenia. Do określenia w pliku co jest kodem HTML, a co PHP służą specjalne znaczniki. Początkowo parser znajduje się w trybie HTML. Aby przejść do trybu PHP można użyć jednego z czterech znaczników:
 <? echo "To jest najprostsza metoda.\n"; ?>
 <?php echo "Zalecana metoda, nie powoduje konfliktu z XMLem.\n"; ?>
 <script language="php"> echo "Niektóre edytory (jak FrontPage) nie
   lubią instrukcji wchodzących w 'tryb PHP'"; </script>
 <% echo ("Możesz też użyć metody podobnej do tej z ASP"); %>
Po przeczytaniu powyższego fragmentu powinieneś być już gotowy do napisania programu, jaki pisze się zawsze po wstępnym zapoznaniu się z nowym językiem programowania – Hello World! W przypadku PHP jest to zadanie uproszczone do minimum. Skrypt Hello World! powinien wyglądać tak:
<?php echo "Zalecana metoda, nie powoduje konfliktu z XMLem.\n"; ?>

Po zapisaniu pliku z odpowiednim rozszerzeniem, należy umieścić go na serwerze. Po wejściu na tę stronę przez przeglądarkę WWW w okienku powinien pojawić się tylko napis “Hello World!” (bez cudzysłowów).

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie

Tematy powiązane

Szukaj
Generic filters
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treści
Wyświetl posty typu:
lub