Wprowadzenie do kursu PHP

PHP jest językiem skryptowym służącym do rozszerzania możliwości stron internetowych. Jego składnia jest bardzo podobna do popularnych języków programowania C/C++, ale jednocześnie bardzo uproszczona – programista PHP zazwyczaj nie musi przejmować się poprawnością typów zmiennych, przydzielaniem dla nich pamięci itp.

Logo języka skryptowego PHP

Dodatkowo wbudowana obsługa wielu popularnych baz danych ułatwia twórcy operacje na nich. Dzięki połączeniu z biblioteką GD możliwe jest także dynamiczne tworzenie obrazków w popularnych formatach. Autorem niniejszego kursu jest Leszek Krupiński (leszek@php.net).

Wstawianie skryptów PHP

Aby plik był rozpoznany przez serwer WWW jako skrypt PHP musi mieć odpowiednie rozszerzenie. W sieci home.pl są to rozszerzenia .php dla PHP 5 i .php4 dla PHP w wersji czwartej. Po nadaniu plikowi takiego rozszerzenia serwer będzie wiedział, że plik ten nie jest przeznaczony do bezpośredniego wyświetlenia (jak w przypadku plików HTML), ale najpierw musi zostać zinterpretowany przez parser PHP.

WAŻNE! Niniejszy kurs oraz wszystkie przykłady w nim zawarte powstały dla PHP w wersji 4. Dla poprawnego funkcjonowania przykładów sugerujemy używanie plików z rozszerzeniem .php4
Jeśli zwykłemu plikowi HTML nadasz rozszerzenie .php, zostanie on prawidłowo wyświetlony, mimo że nie będzie to skrypt PHP. Dzieje się tak dlatego, że parser PHP przetwarzając stronę korzysta z dwóch trybów pracy: HTML, gdzie cała treść jest wyświetlana bez przetwarzania oraz PHP, gdzie treść jest traktowana jako skrypt do przetworzenia. Do określenia w pliku co jest kodem HTML, a co PHP służą specjalne znaczniki. Początkowo parser znajduje się w trybie HTML. Aby przejść do trybu PHP można użyć jednego z czterech znaczników:
 <? echo "To jest najprostsza metoda.\n"; ?>
 <?php echo "Zalecana metoda, nie powoduje konfliktu z XMLem.\n"; ?>
 <script language="php"> echo "Niektóre edytory (jak FrontPage) nie
   lubią instrukcji wchodzących w 'tryb PHP'"; </script>
 <% echo ("Możesz też użyć metody podobnej do tej z ASP"); %>
Po przeczytaniu powyższego fragmentu powinieneś być już gotowy do napisania programu, jaki pisze się zawsze po wstępnym zapoznaniu się z nowym językiem programowania – Hello World! W przypadku PHP jest to zadanie uproszczone do minimum. Skrypt Hello World! powinien wyglądać tak:
<?php echo "Zalecana metoda, nie powoduje konfliktu z XMLem.\n"; ?>

Po zapisaniu pliku z odpowiednim rozszerzeniem, należy umieścić go na serwerze. Po wejściu na tę stronę przez przeglądarkę WWW w okienku powinien pojawić się tylko napis „Hello World!” (bez cudzysłowów).

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie

Hosting stworzony dla WordPressa

Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.